Yilbasi, Noel ve Türk Kültürü?

Merhaba.

Bildiginiz gibi Noel ve Yilbasi her gecen gün dahada yaklasiyor.

Bununlan beraber, Kültürümzde böyle birsey yok söyle böyle haram maram diyen Egitimden ve gerceklerden uzak cahil kitlede gene ortaya cikiyor.

Bu konuda ben Noel ve Yilbasi üzeri sizi aydinlatirmak istiyorum ve bu olaylarin Türk toplumuna düsündügünüzden daha yakin oldugunu göstermek istiyorum ;)

ilk önce demek gerek, Yilbasi ve Noel iki birbirinden farkli seyler.

- Noel 24. ve 25. Aralik kutlanir. Bir Dini anlami yoktur, Batida 18. yüzyilin sonu civaridan beri bugün bildigimiz sekilde kutlanir.

Bircogunuzun bilmedigi, o Hediye dagitan kilolu yasli adam figürü eskiden Türkiyede yasayan Nikolaus (Nikolas) isimli bir Türk Pedere dayaniyor. Buna göre Noel Baba bir uydurma figür olsada, eskiden yasamis bir Türk pedere dayaniyor. Noel Batida harici Japonya, Cin gibi bircok Asya devletindede kutlanir.

- Yilbasi 31. aralikta kutlanir, Noele bagli degildir, yeni sene kutlanir.

Sizin fikriniz ne?

0|0
1|1

Kızlar Ne Diyor 1

• cam agaci hediye ve tüm süslemeler noel icindir yilbasi icin degil ama bizim millet yilbasini da hristiyanliga iteledi nvdgknchi.
    cahillik kötü.
    islami bilmedikleei gibi hristiyanliktan da bihaber mübarekler.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Aynen katılıyorum, Noel Baba denilen karakter aslen Antalya / Demre'li dir bildiğim kadarıyla. Hristiyanlık dini ile bir alakası da yoktur. Sadece çocukları sevindirmek için anlatına bir hikayedir, bence çocuk psikolojisi için gayet uygundur.

Bizim eğitimsiz kesim, batı dünyası kutladığı için Hristiyan dinine ait bir şey zannediyor sadece.

0|0
    0|0
    • Noel Baba, yani gercek Noel Baba, eskiden Antalyada yasamis Nikolaus isimli bir pederdi.
      Adam anne ve babasi olmayan cocuklara bakiyormus, onlara hediye aliyormus.

Bu olaya dayanarak 18. yüzyilin sonunda Batida o kirmizi kilolu adam cikti.

Noelin bir Dini anlami yoktur, Türk Kültürüne batidan daha yakindir. Ama gelde bunu bizim cahil kitleye anlat.

• Anlatamazsın ki, anlatabilecek olsan zaten ülke bu halde olmazdı... Aynı kitle zamanında Cüneyt Arkın'ın Bizans ile ilgili bir filmine de izin vememişti, sebebi ise çok gülünç, çekim için bir bölgeye Bizans bayrakları asılması gerekti, ama oranın köylüsü izin vermedi, olay çıktı bildiğim kadarıyla :)))

Dünyanın en mal insanlarıyla aynı ülkeyi paylaşıyoruz malesef, gülüp geçiyorum bu sürüye artık :)))

Yükleniyor...