Merhaba, 1917 yılı Ekim Devrimi neden ve niçin olmuştur bilen kısaca söyleyebilir mi rica etsem?

merhaba,
1917 yılı Ekim Devrimi neden ve niçin olmuştur bilen kısaca söyleyebilir mi rica etsem?

0|0
03

En İyi Erkek Görüşü

• Rusya'daki soylu sınıf altında ezilen fakir ve köleleştirmiş halk sonunda bu sisteme isyan etmiş ve sistemi ayaklanarak değiştirmiştir. Hatta bu sistemin yapmış olduğu zulümleri de Dostoyevski ve Tolstoy'un yazmış olduğu kitaplarda da gözlemlemek mümkündür. Üretim araçlarının mülkiyeti ve kullanma hakkı çalışan sınıfa yani üreten işçi sınıfına geçmiştir. Bu değişime öncülük eden ideoloji Karl Marx ve Engel'in yazmış olduğu Das Kapital adlı komün sınıfın üretimi ve üretim araçlarının mülkiyeti üzerine olan kitap ve Lenin'in yazmış olduğu komünist Manifesto adlı kitaptır.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 2

• 10 Ekim[2] günü toplanan Bolşevik Merkez Komitesi silahlı ayaklanma gündemiyle toplanır ve 10-2 oyla ayaklanma lehine karar alınır[3].

25 Ekim 1917 tarihinde Bolşevikler başkent Petrograd’da artık işlemez haldeki Kerenski önderliğindeki Geçici Hükümete karşı hareket geçer. İktidarın alınması sırasında kan dökülmez ve Bolşeviklere bağlı Kızıl Muhafızlar neredeyse hiçbir direnişle karşılaşmadan tüm hükümet ve devlet binalarını ele geçirip son olarak Kışlık Saraya 25-26 Ekim gecesi saldırırlar. Bu saldırı bolşevik önder Vladimir Antonov-Ovseenko tarafından sevk ve idare edilir. Saldırı için işaret Aurora kruvazöründen kurusıkı ateşlenen top ateşidir. Kazaklar, askeri öğrenciler ve kadınlar birliği tarafından korunan saray sabaha karşı saat 02 sularında düşer. Devrimin resmi tarihi 25 Ekim olacaktır. İktidar fiilen alındıktan sonra toplanmakta olan ve çoğunluğunu Bolşevik ve müttefikleri olan Sol SR vekillerinin oluşturduğu 2. Tüm Rusya Sovyetler Kongresine iktidarın teslim edildiği ilan edilir.

0|0
    0|0
  • Lenin önderliğinde başlayan bir devrimdir. Avrupa'dan dönen Lenin, devrimi başarabilmiştir. Daha önce yönetim için tehdit oluşturduğundan, gönderilmişti. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin kuruluşudur. 25 ekim 1917'de gerçekleşmiştir. Sorularınız var ise, sorabilirsiniz.

0|0
    0|0
    • oh evet internette o kadar karışık ve uzun ki insanın kafası karışıyo teşekkür ederim cevabınız için evet bişey daha var peki bunun Enis Behiç in Moskova şiiriyle ilgisi var mı?

• Rica ederim. Çok birşey yapmadım. Öğrendiğim bilgileri anlatma fırsatı buldum :)

• :) :)

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...