"Her şey satılıktır: Aşk, sanat, dünya gezegeni, siz, ben"- Fédéric Beidbeder... Düşünceleriniz neler?

bu söz hakkinda neler düsünüyorsunuz? üzerine 2 sayfalik ödev yazacak olsaniz, ana fikirleriniz neler olurdu?
sevgiler :)

0|1
3|43

En İyi Erkek Görüşü

• Hersey satilik olamaz neden mi? Çünku dunyada satilmayacak çok sey var biz istisnalarla yola cikiyoruz senin dedigin filozof hiçciligi savunuyir boyle bir adam herseyi satar cunku onun icin hicbirseyin onemi yoktur dusunsene annenin sana sevgisi satilik mi sirf sen ona yavru sefkatini ver diye mi bu kadar eziyet cekiyor? Dunya oyle bir terazi ustundeki hersey mukemmel seviyede ne var ki bunu anlamayan insanlar var tabiki olacak olmazsa farkli dusunceler iste o zanan sorun var demektir eger boyle bir konu hakkinda yazi yazacaksan duygularinla yaz cunku duygular satilik degildir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 42

• Satılıktır ama karşılığı maddiyat ya da para mıdır dersen kastedilen o değildir. Aşkı para ile satın alamayız. Ama anlatılmak istenilen her şeyin muhakkak bir karşılığı olduğu, bedelsiz hiç bir şeyin olmadığıdır. Mesela aşk... Ele aldığımızda para hiç bir zaman bedenin kimyasıyla alakalı aşkı kimsenin gönlünde hissettirmeye yaramaz. Dilediğin kadar paran ya da maddiyata dayanan bir gücün olsun sen gerçekten birisinin gönlünde, kalbinde bakışında, aklında saf bir aşk olarak yer edinemezsin. Sevgi, inanç, mutluluk, özlem vb. gibi hiç bir manevi duygu maddi bir karşılıkla elde edilemez. Bu doğaya da fiziğe de aykırı bir durumdur. Ama nedir karşılığı şöyle ki ; sevdiğin kadar sevilir, sevildiğin kadar seversin. Çıtayı hep bir derece ileri götürdüğünde beklediğin karşı tarafında sevgisini arttırmasıdır. Bir süre arttırırsın, ama karşılık gelmezse soğursun. Platonik aşk mesela karşılıksız aşk geçici bir durumdur çünkükarşılığı yoktur. Kimseye satamadığın için kimse de satın almadığı için süresi geçer, kullanma tarihi geçtiği zaman herşey gibi çöpe gider. Onda bile karşılık bulma umuduyla koşturup dururuz. Cennet satılık cehennem satılık cennet sevapla cehennem günahla, dünya parayla satılık varsa mutlu refah bir yaşam para yoksa sıkıntılı ve sürüncemeli bir yaşam. Sen satılıksın çünkü arkadaşlarına yaklaşımında senin gibi olmasını bekler verdiğinin karşılığını yani arkadaşlığının bedelini almak istersin. Birisi sana arkadaşlık eder sende ona bunu ödemek zorunda kalırsın. Seversin sevilirsin, özlenirsin özlersin. Bu fikri temel alırsan kitap yazarsın:)

1|0
    0|0
  • gayet doğru bir söz insanlar dünyada herşeyin parayla alınamayacağını düşünür aşk sevgi gibi şeylerin ama kimse git bakkaldan 1 kilo aşk al gel demiyor. somut olan herşeyi zaten parayla alırım soyut olan şeyleri de dolaylı yoldan parayla alırım aşkını parayla satın alamam ama bana aşık olmasını sağlayacak şeyler alabilirim dolaylı olarak aşkını almış olurum

1|0
    0|0
  • insanların en kalbi duygularla inandığını düşündüğü değerleri bile satılıkken çok doğru bı söz olmuş. karsındakı kişinin imanını bile masaya koyabileceğin parayla ölçebılecek düzeye gelmişiz herşeyin bir fiyatı ve insan evladının bu ayıbına karşı bı kılıfı mutlaka vardır fiyatı olmayan belki sadece aşktır o da zaten deliliktır aşkını alamazlar ama ellerınle sen öldürürsün :) bunları odevıne kullanırsan sert olur bosver

1|0
    0|0
  • senin burada paran gecmez felesefesını yapar gıderım ben:) odevde basarılar..

1|0
    0|0
  • Doğru söze ne. denir ki?

1|0
    0|0
  • ''Kadınlar, kendilerini zengin erkeğe aşık edebilecek kadar akıllıdır''

Kalanı zaten belli.
    O yüzden; doğrudur..

1|0
    0|0
  • Yerden yere vururdum bu lafi , rezil ederdim.

1|0
    0|0
  • herkes bilerek ya da bilmeyerek kendini satmıştır. katılıyorum ben. fikirsel, ruhsal, kalben. herkesin bir sahibi vardır.. ama kime sattığımız önemli işte

1|0
    0|0
  • Gerçek aşk satılık olabilir mi?

1|0
    0|0
  • Herkes bir değil bu goRuse katılmiyorum, hepimiz birer kuluz ve manevi yaratildigimiz için fiyatıimzda manevidir benim görüşüm

1|0
    0|0
  • inanç satılık değil mesela. en fazla parayla yalan söylettirirsin oda söylerse. aslında inandığını değiştiremezsin parayla.

1|0
    0|0
  • http://www.youtube.com/watch?v=ouQptVZI3hE dinle dinle yaz lazy stü

1|0
    0|0
  • haklı, satılmayan bir aşk var sanırdım yalanmış oda

1|0
    0|0
  • herkesin bir fiyatı vardır ama herkesin

1|0
    0|0
  • Sanat bir toplumun bel kemigidir. Ask bir toplumun 3. Gozu. Satilik neptunu kimse satin almak istemez. Siz ve bana gelince, cok fazla soylenecek seyler cok fazla degersiz kalabiliyor

1|0
    0|0
  • Bunu söyleyenin kendisi beş para etmez bir ruha sahipmiş ki böyle söylemiş.

1|0
    0|0
  • ödevi bize kitlemeye çalışıyorsun aslında yazarım da iştee kendin yapman lazım :)

1|0
    0|0
  • katıılıyorum :)

1|0
    0|0
  • Kalıbımı basarım yaz ver ;)

1|0
    0|0
  • işte bunlar hep kapitalizm :D
    komünist değilim.

1|0
    0|0
    • kahrolsun kapitalist düzen :)

• ödevini de bu fikir üzerinden yazabilirsin. kapitalizm de herşey satılabilir ve alınabilir. kapitalizm araştır ve bu fikirden yola çık. hadi rast gele.

• eyvallah sag olasin

• satılık değilde kiralık ve geçicidir :)

1|0
    0|0
  • Herkesin bir fiyatı vardır...

1|0
    0|0
  • Annesi kaç tl acep bu adamin

1|0
    0|0
  • aynen con vaynen kanka

1|0
    0|0
  • Bedenimi satın alabilirsin ama ruhuma asla diye bir söz var :D

1|0
    0|0
  • adam gerçekten doğru söylemiş...

1|0
    0|0
  • Ya satılık değilse diye konuya başlardım

1|0
    0|0
  • Doğruluğu kanıtlanmış bir görüşü doğruluğu kanıtlanmamış düşüncelerinle reddedemezsin.

1|0
    0|0
  • hayır temiz kalbe sahip insanlar var

1|0
    0|0
  • Öderiz ücreti

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    12

Kızlar Ne Diyor 3

• Üzerine 2 sayfa yazı yazsam; para ile bütün bunları tek tek nasıl satın alacağımı anlatırdım. Dolaylı ya da dolaysız... Ya net parayı koyarım ortaya, istediğimi alırım ya da para ile zaaflarını satın alır, gene istediğimi alırım...

1|0
    0|0
  • Neye karşı satılıkdır

1|0
    0|0
  • Adam haklı.

1|0
    0|0
Yükleniyor...