Kurtuluş anlayışınız ile boddhisatvaların anlayışını yorumlar mısınız?

Kendi kurtuluşumuzu arıyoruz. Aramızda öldükten sonra cennete girmek için kendini dine verenler vardır. "Cennet için" dememi yanlış anlayacaksanız allaha kulluk etmek için dine kendini verenler vardır diye düzelteyim. bu da yine kendi kurtuluşunuz içindir ve cennet beklentisi vardır. Birazdan bodhisattvalardan bahsedeceğim biraz. siz de kurtuluş anlayışınız ile bu insanların anlayışı arasındaki farkla ilgili ne düşündüğünüzü yazar mısınız.

Boddhisattva kelime anlamı olarak gerçek aydınlanma demek. Çelişkili bir biçimde boddhisattvalar nirvanaya ulaşmayarak nirvanaya ulaşmış insanlardır. :) Ne demek bu. Eğer bireysel olarak manevi kurtuluşa ererlerse bu bencillik olur. Bu da nirvanın özüyle uyuşmaz bu yüzden tüm insanlık nirvanaya ulaşana kadar kendilerini engelleyerek kurtuluşa tam olarak ermezler. Ama tüm insanların aydınlanması da imkansız duruyor. Yine de kendileri felsefelerini uygulayıp örnek olarak insanlara yardım etmeyi amaçlar. Belki boş bir çabadır ama onlar için başarısızlık bir başarıdır. Bizde yaygın olan anlayıştan biraz farklı. Özellikle kendileri yapmasalar bile bir başkasına doğruyu gösterenlerin anlayışıyla epey farklı. :) evet sıra sizde nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu.

Güncellemeler:
şu an farkettiğim bir yazım hatası var kusura bakmayın baska varsa. Bir de yanlış anlamızdan ödüm kopuyor saldırmak gibi bir amacım yok sakince yorumlayın.

0|0
14

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 3

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...