Kurtuluş anlayışınız ile boddhisatvaların anlayışını yorumlar mısınız?

Kendi kurtuluşumuzu arıyoruz. Aramızda öldükten sonra cennete girmek için kendini dine verenler vardır. "Cennet için" dememi yanlış anlayacaksanız allaha kulluk etmek için dine kendini verenler vardır diye düzelteyim. bu da yine kendi kurtuluşunuz içindir ve cennet beklentisi vardır. Birazdan bodhisattvalardan bahsedeceğim biraz. siz de kurtuluş anlayışınız ile bu insanların anlayışı arasındaki farkla ilgili ne düşündüğünüzü yazar mısınız.

Boddhisattva kelime anlamı olarak gerçek aydınlanma demek. Çelişkili bir biçimde boddhisattvalar nirvanaya ulaşmayarak nirvanaya ulaşmış insanlardır. :) Ne demek bu. Eğer bireysel olarak manevi kurtuluşa ererlerse bu bencillik olur. Bu da nirvanın özüyle uyuşmaz bu yüzden tüm insanlık nirvanaya ulaşana kadar kendilerini engelleyerek kurtuluşa tam olarak ermezler. Ama tüm insanların aydınlanması da imkansız duruyor. Yine de kendileri felsefelerini uygulayıp örnek olarak insanlara yardım etmeyi amaçlar. Belki boş bir çabadır ama onlar için başarısızlık bir başarıdır. Bizde yaygın olan anlayıştan biraz farklı. Özellikle kendileri yapmasalar bile bir başkasına doğruyu gösterenlerin anlayışıyla epey farklı. :) evet sıra sizde nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu.

Güncellemeler:
şu an farkettiğim bir yazım hatası var kusura bakmayın baska varsa. Bir de yanlış anlamızdan ödüm kopuyor saldırmak gibi bir amacım yok sakince yorumlayın.

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• Nirvanaya yalnızca Budha ulaşabilmiştir. Geriye yalnızca onun öğretileri kalmıştır.
    Bence biraz Tao ya bakmak gerekir. Aydınlanmak nedir ki?
    Bana kırmızının kendisini verebilir mi? Kırmızı bir elma ya da kırmızı bir makası değil.
    Kırmızının kendisini.

1|0
    0|0
    • Güzel bir yorum ben de bir ara bir elma değil de "bir"i istiyordum :)

• Sayıyı tanımlamak çok zor iş benden bunu isteme. :) ama "bir" in kendisini, varlığını düşünmek ilginç geliyor sadece.

• Sizi daha fazla zorlamayayım o vakit :)

Erkekler Ne Diyor 3

• Kendileri nirvana ya erisirlerse yardim etmek icin manevi anlamda daha guclu olmayacakalrmi neyin kafasi ln bu tm baskalarina yardim etde kendini geride birakmak neye yararki baskalarina kendini geride birakip ornek ourdan onlardan gride kalmaya ilerlemeye calismazmi dusunsrne herkez ayni inanisa sahip hadiii :D

1|0
    0|0
  • Boddhisattva felsefesini bilmiorum ama insan yaptığı herşeyde ödüllendirilmek, çaresiz olduğu seylerdede korunma ihtiyacı duyar.. işte tanrı ve cennet inanışıda burdan gelir diye düşünüorum

1|0
    0|0
  • Artık bizim anlayışımız kelimesi diye birsey kalmadi ki. bu Boddhisattvalarin felsefesi de ütopik ve amacsiz gibi duruyor biraz

1|0
    0|0
    • Amaçsız denemez de ütopik olabilir. İnsanlara yardım edebilmek için döngüde kalıyorlar.
      neden bizim anlayışımız yok dedin islamda "bana göre" diye bir seyin olmaması gerektiği için mi. Yine herkesin anladığı farklı degil mi.

• Hiç oyle yaklaşma gayet basit şeylerden bahsediyorum. Adamın tökezleyerek kapıyı açmasında hayatın anlamını arayacak kadar basit bakıyorum. :)

• Peki bir daha karsilasirsak daha basit dusunecegim o zaman anlarim :)

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...