"Gotik" mimari yapılarını mı daha çok seviyorsunuz yoksa "Barok" mimari mi?

1-San Pietro kilisesi (barok)http://hizliresim.com/yAnqka
2-Notre Dame katedrali (gotik) http://hizliresim.com/VgyDmr
Birer örnek vermek istedim beğendiğiniz yapılar varsa paylaşabilirsiniz.

0|0
3|23

En İyi Erkek Görüşü

• barok yapıların dayanımı genelde daha yüksek antik teknoloji ama her zaman yapılışlarına hayran kalmışımdır nedense dayanım ve teknik bana daha çekici gelmiştir gotik yapılar daha görkemli görinüyor ama bunuda kabul etmek lazım (senin köpeğin olsun hangisini istiyosan yaparız bir tane :D)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Mesleğim gereği Barok bağımlısıyım lakin,
    mimari demişsek lütfen Gaudi'yi es geçmeyelim, barokta yalan gotikte yalan kalıyor yanında,

http://i.hizliresim.com/VgyzDv.jpg

1|0
    0|0
    • Çok güzel

• Bilmiyorum, biliyormusunuz Gaudi bu şahane eseri tamamlayamadan, tramvayın altında kalarak can verdi. 2020 yılına kadarda bu kilisenin bitmesi planlanıyor.

• Barok yazicaktim gorselerde arastirma ve ufak vir okuma ile gotige dobdum sanki gotik icin verilen resim gotik olayini iyi tanimlamamis cunku okudugum kadariyla genelde sivri ve mumkun oldugunca yuksek yapilar birde su 3 kapi olayi var pek hosuma gitmesede herneyse gecelri gotik gunduzleri daha yatay ve sade olan barok diuorum :))
    Gotik yapilar o urkutucu ve gosterisli yapilariyla gecelri muazzam olurlar ama sanirim gunduz biraz fazla goz yoracak turdenlet cok ayrintili karman corman gozukuyor :))

1|0
    0|0
    • Gotik mimari ye örnek ama bu verdiğim :) birçok gotik yapı var notre Dame akılda kalıcı diye vermek istedim teşekkür ederim

• Gotik mimarisi Rönesans Döneminden önce olan akım. Mimarinin temel amacı ise insanı keskin, sivri ve kasvetli bir ortama sokup "sıkıştırmak." Böylelikle insan kilisenin gücü karşısında ister istemez de olsa kendini küçük hissediyordu. Barok ise daha sonra ki dönemlerde galiba 16. yüzyıl ve sonrasında etkili olmuştu. Ve Gotik'e kıyasla çok daha modern bir mimariydi.

Bana kalırsa Gotik mimarisi daha karanlık ve kasvetli de olsa daha ihtişamlı. Özellikle Notre Dame büyüleyici yapılardan.

Gotik diyorum! :)

1|0
    0|0
  • Barok tarzini genelde Roma kullandi daima gotik kiliseler hep romaya tepki oldu genelde

1|0
    0|0
  • Gotikleri begeniyorum. Korkunç ama emek var.

1|0
    0|0
  • farkı yok hepsi emek istiyor yapılmasında

2|1
    0|0
  • Barok mimari yapılar kişisel beğenimi cezbeder. Daha gösterişli ve etkileyici buluyorum ki özellikle barındırdığı tarihi çizgiler beni her zaman çekmiştir.
    Gothic yapılar kasvetli gibi gelir bana her zaman...

1|0
    0|0
  • Gotik kelime anlamı olarak İtalyanlarca hep korkunçluk/barbarlık vb. manada kullanılmıştır zaten. O yüzden bu yapılar biraz ürkütücü olur. Ürkütücü olması güzel olmadığı anlamına gelmez elbet. Kişinin iç dünyasıyla alakalı. Mesela death metal dinleyenler için bu tarz yapılar çok olumlu karşılanır. Şatafatlı bir mimarisi vardır."God"tan türeyecek tarzda göğe yükselen sivri yapılar ile sanki göğü delip Tanrı'ya ulaşmayı çağrıştırır.

Barok, Orta Çağ Avrupa'sına ve Rönesans'a karşı tepki olarak doğduğundan daha modernize olmuş, daha süslemeli bir akımın yansıması. Mesela gösterdiğin fotoğraflarda barok tarzda daha çok heykel var ki bu da akımın önemli bir özelliği. Bizde Dolmabahçe de bu tarzda yapılmış. Dresden'i çok beğenmişimdir hep.

0|0
    0|0
  • Bir mimar Olarak bu ikisi arasında Barok seçimini yapabılırım Huzur adına bırseyler barındırıyor :)

1|0
    0|0
    • Benim tercihim de Barok mimariden yana :) gotik mimaride ki o karmaşıklk Barok ta yerini sadelige bırakıyor

• Günümüzde Çok büyük ya da maddiyatı yuksek projelerde bu tarz özellikler kullanılıyorlar sonuçta barok mimarisinde abartılı hacim ve dekorları kullanarak görkem ve güç etkisi oluşturmakla alakalı bir durumda dıyebılırım. Ama yenılıklere açık olmak lazım mesela The Hashtag Tower plazası gibi korededir ve değişik bir mimarisi vardır. :) Değişik ama Merak uyandırıyor :)

• Gotik iyidir özellikle kıbrıstakiler müthiş

1|0
    0|0
  • Bu soruyu altan bir de "Kerpiç Kerpiç Üstüne / Kurdum Binayı adlı Anadolu ezgisiyle tatlandıralım.

1|0
    0|0
    • Ahahah :)) Binayı kurar iken gördüm leylayı :))

• Leyla dediysem hani bizim leyla :))

• Ben bilmem. Suçlu Leyla'lar hep :)

• Gotik hep ilgimi cekmistir içimi ürpertir hosuma gider:)

1|0
    0|0
  • Bir kaç yüzyılda ancak yapılabilen Köln Katedrali (Gotik)

http://hizliresim.com/k1Y9vv

0|0
    0|0
  • zikik mimari yapilar daha bir hoş sanki :D

0|0
    1|0
  • www.extremeaxcess.com/.../exaxcity.jpg
    bu hangisi oluyosa artık

0|0
    0|0
  • Barok ve rokoko tarzını biliyodum. Gotik? Daha önce hiç duymamıştım.

0|0
    0|0
  • hocam ortaya karışık olanından yok mu :D

0|0
    0|0
  • Kerpicden yapılmalar daha guzel avlu gibi :-))))))

0|0
    0|0
  • pempanj tarzını daha çok seviyorum..

0|0
    0|0
  • Otantik.

0|0
    0|0
  • rokoko tarzı mimari :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3