İslam ve mezhepler?

Mezhepler dinde neden vardır Neden Din tek bir toplulukdan yönetilmiyor Neden bu kadar çeşitlilik var Buna karşı değilim ama şu soruyu uyandırıyor bende Bu çeşitlilik nerden geliyor neye göre yapılıyor Kuran da ve Dinde bu kadar çeşitlilik olması insanların kendi içinde başka bir din özellikleri yaratması demek olmuyor mu? Ve neden islamda tek mezhep olması yerine 4 mezhep uygun görülmüştür

0|0
4|12

En İyi Kız Görüşü

• islamda mezhepler var çünkü bir duzen saglanmaliydi. hz muhammed öldükten sonra bir otorite boşluğu olmaması icin halife seçilmeye baslandi. ilk halife ebubekir, kurani kitap haline getirmistir. İkincisi ömer. Ordu kurdu islami daha çok yaydi. Üçüncüsü osman. osmanda işler biraz karisiyor. osman emevi soyundan. emeviler irkcilar. yani arap üstünlüğünu savunurlar. hz. Osman da, halifeligi zamaninda ust mertebelere hep emevileri getirmistir. sonra bir gün osmani olduruyorlar. bu ölümden hz. ali'yi sorumlu tutuyolar. bunun detayina girmiyorum çünkü uzun biraz. hz. ayseyle hz. ali arasinda bu yüzden bir savas gerceklesiyor. daha sonra, hz. osmanin soyundan olan, muaviye hak talep ediyor. halifeligi saltanata dönüştürmek istiyor. bu durumdan dolayı muaviye ve ali arasinda bir savas daha oluyor. herkes bilir, muaviye askerlerinin kiliclarina kuran yapraklari takar alide bu yüzden saldirmaz. ortalik karisir. sonra hakem olayi olur. hakem belirleyelim, hakem seçsin halifeyi denir. hz. aliye bir hakem muaviyeye bir hakem belirlenir. hz. alinin hakemini oyuna getirirler. hz. alinin hakemi aliyi halifelikten aldığını soyler. muaviyenin hakemi, muaviyeyi halife yaptığını soyler. ortalik yine karisir. islamda ilk mezhep ayriligi burada olusur. hz. ali'nin yanında olanlar şii. muaviyenin yanında olanlar sunni'dir. bir de taraf tutmayanlar var onlar da harici. hariciler bir sure sonra sii'lerin tarafina gecer.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Burada genel olarak söylenen Muaviye ve Alinin savaşı sonrasında olanlar. Evet. Ben soruyu farklı anladığımı sanıyorum. Senin bu soruyu sormadığını. Yanılıyor da olabilirim. Neyse, cevaba geçelim...

Mezhepler öncelikle 3 kısma ayrılıyor. Ama en önemli ikisi sunnilik ve şiilik. Şiilik siyasi bir mezhep oraya girmiyorum. Sunnilik önemli.
    Peygamber efendimiz vefat ettikten ve halifelik de artık gerektiği gibi olmadığı düşünüldüğü zamanlarda bölgelerin ileri gelen din adamlarına sorular sorulmaya başlanmıştır. Burada şu gelebilir aklına, neden Kur'an a bakılmadı? Kur'an bazı şeyleri sadece yapın der, olması gerekeni söyler yani. Ama nasıl olacağını, nasıl daha güzel olacağını tam açıklamaz. Bu konularda da bilginlere sorulmuştur. Her insan gibi yorumlayanlarda bazı farklılıklar görmüşlerdir kendilerince. Örneğin Hanefilikte abdestliyken bir kadına değersen (erkek için konuşuyorum) abdestin bozulmaz. Ama Şafilikte abdestin bozulur. Yorumlayanlar bunları Kur'an ve hadislerden anladıkları şekilde açıklamışlardır.
    Bugün bir paragraf okuduğumuzda sen ve ben genel olarak aynı ama kişisel olarak farklı sonuçlar çıkarıyoruz, bu da onun gibi. Ama Kur'an ve Hadis le karşı olmamak şartıyla. Ama sen şunu da diyebilirsin, ben hiç bir mezhebe bağlı değilim, Kur'an dan anladığımı, Hadisten anladığımı yaşayacağım, o da olur. Mezhepler sadece biraz daha açıcı niteliktedir.

0|0
    0|0
  • Nedeni çok açık. Kuran (incil vs) ve din insan yapımıdır. Hz. Muhammed öldükten sonra Ebubekir ve tam olarak ondan sonra yönetimde iç sıkıntılar çıkmaya başlamıştır. Tabi ki Hz. Ali'nin Muhammedi Karısıyla yaptığı savaşta tam olarak bunu özetliyor. Yani insanın yaptığı herşey bozulur sonunda parçalanır ve bölünür. Biraz daha tarihi kurcalarsak Emevi ve Abbasi diye bölünerek aslında İslamiyetin sonunu hazırlıyorlar. Bunlar tarihi gerçekler reddetmek için kör olmak gerek.

0|0
    1|1
  • Sadece bir örnek veriyorum olduğundan değil diyelim peygamberimiz kediye dokunuyor ve sonra abdestini tazeliyor burada kimisi kediye dokunduğu için tekrar abdest alıyor olarak yorumluyor diğeri kediyle alakalı değil normal şartlarda abdest alıyor diyor kimisi sadece kediyi görmesi bile yeter diyor tamamen attım olay bunun gibi düşün kimi Namazda ellerini karnına koyuyor kimisi sımsıkı bağlıyo kollarını ama sonuçta niyet Namaz aynı.

0|0
    0|0
  • hikmetinden sorgu olunmaz...
    sadece basit şeylerde görüş ayriligi var yoksa farzlar ayni ama şu var bir mezhep uyduysan onun tüm kurallari geçerli...

0|0
    0|0
  • her dinin amacı aynıdır. ritüelleri farklıdır.

0|0
    0|0
  • İslam bozulmayan tek din olarak kaldı diye düşünenler bunu açıklayamıyor çünkü kuran bozulmadı diyorlar bozulmadıysa niye mezhepler var :) dinler felsefeyle alakalı ütopik düşünce ürünleridir. Dinlerin ortak noktası vaatlerdir. bu vaatlerde insanların hiç bir şeye ihtiyaçlarının olmadığı falan filan diye gider. mantığını kullanarak kararlarını ver derim

0|0
    1|0
  • Mesela Peygamberimiz bir gün eli kesilince eşine pansuman yaptırıyor sonra gidip abdest alıyor bunu kadın değdiği için abdest aldı diye yorumlayan var kimide eli kesildi kan aktı diye abdest aldı diyen var. Mesela herkes şafi olsaydı kadına değince abdest bozulcak istqanbul gibi bir ortamda böle bişeye imkan yok yolda otobüste illaki bir kadına deyiyorsun bu yüzden kolaylaştırmak adına oluşmuş mezhepelr

0|0
    0|0
  • Bunlar hep yahudilerin oyunu araştırırsan mezhelerin yahudiler sayesinde çıktığını görürsün müslümanları bölsünler diye ellerinden geleni yapmışlar

0|0
    0|0
  • Madem Doğru Birdir Bu Kadar MEZHEBE Ne Gerek Var? - Mehmet Yıldız... youtube'da şu videoya bir göz at , link atamıyorum yeni üyeyim de

0|0
    0|0
  • Mezhepler bazı kişilerin sözde dini kolaylaştırma eserleri adi altında değişimler olmustur aslında bu konu uzun ama bazı farkli dindekilerin isine geliyor bu

0|0
    0|0
  • kafanda sorguladıklarını araştırdınmı?

0|0
    0|0
    • Mezhep yorum manasına gelebilir.

şimdi bak

peygamberimiz zamanında elbette mezhepler yoktu

çünkü peygamberimiz vardı

ama sonralarında herkez kurandan ve hadisten hüküm çıkaramayaccağı için bazı alimler imamlar hükümler çıkarıp fetva hazırlamışlardır.
      dinimzde 4 HAK mezhep vardır her biri makuldur.
      birisinin hükümlerine uyup hayatımıızda uygulayabiliriz.

mesela bir mezhepte sünnet olanbir durum başkasında vacip olabilir.

mesela bazı mezheplerde çıplak ayakla namaz kılmak mekruhutr.

mezhepsiz olmak ipsiz dağa çıkmak gibidir.
      bir dayank olmadan kurandan hüküm çıkaramyacağımız için bir ipe tutunmalıdır.

itikatte mezhebimiz ehli sünnet vel cemaattir

bu da direkt peygamberimizz ve ashabıdır.
      4 hak mezhepten birisine uymak gerekir yoksa herhangi bir hükme uymadan yaşayamayız

• Açıklamanız için teşekkür ederim Eğer Allah Kuran açıklanıcaksa neden bu bir meclis gibi bir oluşumda yapılmıyor İslam evrensel bir olgudur Şu mezhep de şöyle diğerinde böyle farklılık nedendir Herkesin niyeti kendine Allah ile kul arasında Ama bir çok mezhep yerine Neden 1 mezhep yapılmıyor Böyle ayrımcılığa dinin kendi içinde bir din yaratılmasına engel olunamazmıydı şu an mezhepler adeta ayrımcılığa yol açan şeyler Aynı kitap aynı yaratıcı ama Birinin evet dediğine diğeri hayır diyebiliyor Bence bir çok mezhep yerine bir mezhep olmalıydı

• bazı kişi ve kişilerden beklentimiz olduğuiçin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Bir cümleyi asıl olandan sapmadan yorumlamaktır mezheplerin oluşumu. Eğer tek bir mezhep olmuş olsaydı insanlar arasında zorluklara yol açardı o yüzden insanların hayatlarını kolaylaştırmak için uygun görülmüştür ve büyük farklılıklar değildir bunlar ki hak olan 4 mezhep Kur'an ı Kerim e bağlıdır. Ayrıca sadece islamiyette yoktur diğer dinlerde de var mezhep ayrımı.

1|0
    0|0
  • Kur'an'da ve İslam dininde cesitlilik yok bilakis "tek ummet" kaidesi vardir. Fakat mezhepler firkalar zamana gore dinin algi cesitleridir, muslumanlarin İslami zaman zaman iyi anlamasina vesile olduklari gibi bazilari da bu ummetin basina bela olmustur. Bu yuzden her gruba hak mezhep diye sarilmamak gerek, dogru yonlerini almak kafi.

0|0
    0|0
  • Peki mezhepler işimizi kolaylaştırmak içinse yine aynı mezhepler yüzünden insanlar neden öldürülüyo?

0|0
    0|0
    • Yeliz, bunlar oyun. gozunuzu açın. su an yetiskin fikriyle düşünebilen insan, isidin veya benzeri olayların "islamiyeti kotulemek" amaciyla yapıldığını kavrayabilir. benim inancim çok kuvvetli olmamasina rağmen ben bile bunu anlayabiliyorum objektif düşünebiliyorum. cünkü dunya artık kötü bir yer. bunu lütfen dalgaya alma. cok samimi soyluyorum. el altından neler dönüyo bilmiyoruz ama hic iyiye gitmiyoruz. mezhepler yüzünden kavga neden ediliyor? neden alevileri cem evlerinde vuruyolar? bu alevilerden ne isteniyor? tarih boyu suregelen bu sunni-alevi catismasi neden? ben bu başlık altında yazdım, yillar öncesinde tarihte yasanmis bir savaş bunun baslangicidir. Bugüne kadar uzamasinin sebebi tamamen "ic çatışma"

• Işid'i falan geçtim kim yapıyosa yapsın onunki zaten vahşet de gözümüzün önünde birsürü insan öldürülüyo mezhebi ırkı yüzünden ben bunlardan nefret ediyorum ve gerçekten hiç iyiye gitmiyoruz. Bence nolursa olsun bunlar ailede bitiyo düzgün yetiştirilen insan böyle şeyler yapmaz vicdanı olur hoşgörülü olur

• Evet hırs önemli ve resmen kukla gibi oynatılıyo insanlar

Yükleniyor...