Yazarlar kitapları satışa girdikten sonra para kazanıyor mu?

Yazarlar kitapları satışa girdikten sonra para kazanıyor mu? Ve sizce ne kadar para kazanıyorlar?

0|0
4|20

En İyi Erkek Görüşü

• ilk önce düşük bir yüzde ile

Telif anlaşması yapılıyor

Kitap çok satarsa ancak o zaman çok para kazanabiliyorlar

Mesela bundan 7-8 yıl önce

Ahmet Altan

içimizde bir yer kitabı

1 milyon satışa ulaşınca

ilk kez bu kadar para kazandım demişti röportajında

0|0
    0|0
    • Hadi ya bilgi için teşekkürler :) Bende kitap yazmak istiyorum

• yazabilirsin ama zor bir süreç

ben yazmıştım :))

ancak yayın evinden okunmadan geri gelmişti çünkü çok yoğun dosya getiren var

Editörler ancak yüzde 10 u okunup değerlendirilebiliyor demişti

• ben de şu an yazıyorum öğretmenimize danıştık biz bu konuyu ben yayınevine vermedden kitap bastıracağım öyle olur mu

Erkekler Ne Diyor 19

• basım eviyle nasıl anlaştığına bağlı. kimi yazarlar isim kullanılmak koşuluyla belli bi ücret karşılığı telif hakkı devri yaparlar o dakikadan sonra örneğin 10 yıl 15 yıl vb sürede o eserin basım yayın çoğaltma hakkı yayınevine ait olur bir diğer yöntemde satış başına ücrettir. satilan kitap başına yüzde oranı üzerinde anlaşırlar ilk 10.000 kitaptan yüzde 20 sonrasından yüzde 30 vb inlaşma yaparlar. yani kitap 20 liraysa satış başına 4 lira yazara kalır... bu tür anlaşmalarda genelde yazara da basılan kitaplardan verilir belli bir miktar...

0|0
    0|0
  • Öncelikle yazar var yazar var.. Bir Stephan King sırf filanca yayın evi ile anlaşmak için milyonlarca dolar alıyor zaten..Sonrasında da anlaşmasına göre benim tahminim en az %70 alıyordur satışlardan.

Gel gelelim henüz bir iki kitabı olan yazarlar ise (tabi bir kitabı olabilir ama 10milyon satmıştır onlar ayrı) yayın evi ile kitap basım maliyetini birlikte karşılıyorlar.Yani üzerine para bile veriyorlar anlatmak istediğim:) Sonrasında da duruma göre satışın %25 ile %50 si arasında bir rakama razı olmak durumunda kalıyorlar.

Anlaşılacağı üzere bir King olmadan bu işten para kazanmak yani yazar olarak kitap yazarak "geçinmek" bizim ülkemizde mümkün değil..malesef..

0|0
    0|0
  • Önce bir kitap yazarken ne ile ilgili ne hakkında olduğunu kafamızda canlandırıp ona göre harekete geçmek gerekir. Ve daha sonrasında hayal ederken hayallerin ötesine de gidebilmeli insan. Ondan son dünya da ve Türkiye'de okur yazar oranını ve kitap okumayı seven ve sevmeyen insan hakkında analiz etmeli ve bu sayede insanları iki ayrı gruba koyarak dikkatlerini kitaba çekmeli vede odaklatmalıdır. İlgi vede dikkat çekici kitaplar yazmalısınız. Ve cümleyi uzatmamalı fazla uzun cümleler kullanmamalısınız. Sıkıcı şeyler ve milleti sıkan şeyler yazarsanız o kitap hiç okunmaz okuyan sayısı çok azdır ve hiç kimse böyle kitapları tavsiye etmezler...

0|0
    0|0
  • Satış seviyesine bağlı, ama şu var ki günümüz fiyatlarını düşünürsek, bir kitabın en az %35 - 40 ı yazarın. Düşün artık rakamı!

0|0
    0|0
  • birkaç baskı daha olursa o oranda kazanır üstelik isim yapmış olur . çok satarsa ve sonraki kitapları için talep alır

0|0
    0|1
  • İlk etapta para kazanmayı beklemeyin bence. Şansınıza kalmış ki, reklam yapmadan çok satmak biraz hayalcilik olur. Zaten az okuyan bir toplumuz. Şansınız yarı yarıya iniyor. Uç yazarlar ancak bu işten para kazanabiliyor. Tabii ki hiç birey imkansız değildir. Onlar da belli bir seviyeden başladılar.

0|0
    0|0
  • Kitaplar çok satarsa kazanabiliyor :)

0|0
    0|0
  • elif şafak(sevmem kendisini) 2010 yılı olması lazım Türkiye'nin en çok satanıydı ve net olarak eline 2milyon TL kadar geçmişti. Sadece kitap satışından bu rakam ıvır zıvırlar dahil değil.

0|0
    0|0
  • Ülke çapında satılmıyorsa çok kazanacağını sanmam.

0|0
    0|0
  • başta kitabını bastıracağın yayın evine para ödüyorsun. masraf paralarını yani. sonra ki kazanç senin. eğer çok tutulursa zengin olursun.

0|0
    0|0
  • tanınmış ünlü bir yazarsan paraya para demezsin insanlar aa xx diye kitap çıkmış hemen alalım okuyalım bakalım neymiş demiyor örneğin elif şafak ın xx kitabı çıkmış bu kadın çok güzl yazıor yine ne yazdı acaba deyip kitap alıyoruz malesef

0|0
    0|0
  • şu an elif şafağın 200 bin satması bir demet akalının albümü ile eşit gelir kazanması demektir.

0|0
    0|0
  • bu kızda yazar ruhu var

0|0
    0|0
  • çok kazanılamıyor galiba

0|0
    0|0
  • inşallah kazanıyordur kitap yazıcam da :D

0|0
    0|0
  • Hemde nasıl

0|0
    0|0
  • kazanmasa yapmaz bence

0|0
    0|0
  • peder bey 3 kitap yazdı bakalım satışa girince nolcak:)

0|0
    0|0
  • satışa göre evet

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• satısa göre olsa gerek diye düsünüyorum

0|0
    0|0
  • Kazanıyor :D

0|0
    0|0
  • gönlün varsa yaparsın ama para zor =( burası türkiye burda kitap geri planda malesefff

0|0
    0|0
  • sağlam bi kitap yazdıysa her şekilde kazanır parayı

0|0
    0|0
Yükleniyor...