İngilizce diye bir dil var mı yoksa Fransızca ve Almancanın tecavüzüne uğramış bir dilden mi bahsediyoruz?

İngilizceye Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu tarzanca diyor.

0|0
3|2

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Var. Peki, Türkçe de tecavüze uğramış bir dili. Arapça her yerde, fransizca, farsça. Ne güzel has türk kelimeler varken neden arapça kelimeler kullanıyoruz? Neden akçe yerinde para diyoruz, selam yerinde merhaba diyoruz ve v. s.
    Diller - hepsi karışık, milletler da karışık, has olanı bir şey kalmadı.

0|0
    0|1
    • Dünyada birkaç dil dışında diğer dillerin içerisinde başka bir dil ailesinin kelimeleri vardır. Ayrıca Arapça diye küçümsememek lazım. Kuran-ı Kerim'İn dili ve cennet ehlinin dili olacak. İnsanlar ne kadar beğenmesede. Diller karışık değil bazıları hala ilk gün ki yabancı kelimeleri bünyelerine katmamıştır.

• Türkiye amazonda yaşasaydı hiç bir tecavüze uğramazdı. Fakat birbirine iletişim kuruyorsa, has kavramı kalkıyor. Ticari, kültür lişkileri, göç dili çok etkileniyor. Ben arapça karşı değilim sadece kendi has türkçe synonim kelimeler varsa, arap sözcüklere ne gerek var.

• Türk dil kurumu var, ne için kurulmuşsa çok merak ediyorum. Sen zannediyor musun ki ne Azerbeycan da ne Türkmenistan da ne de Kırgızistan da öz Türkçe konuşuluyor. Hiçbirinde saf dili bulamazsın, diğer genel geçer dünya dilleri de böyle. Arapça da olur, farsça da, kürtçe de, ingilizce de, fransızca da hatta ermenice ve rumcadan bile kelimeler var.

• Oktay beyi şovlarından dolayı tebrik etmekle birlikte, İngilizce var kabul edilir. El değmemiş ormanlarda unutulan dil olmaktan çıkmak için diğer uygarlıklarla etkileşim mecburi, dolayısıyla dil alışverişi kaçınılmazdır.
    Ayrıntılı gözlem için bkz: TDK'nın bugünkü hali.

0|0
    0|0
    • Oktay hoca bazen evet kendinden geçebiliyor dil ile söylediklerine de katılıyorum. Teşekkürler şükran bilgilendirmen için..

• Hepsi Latince'den bozma diller zaten, vardır elbet.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...