Böyle birine 'kültürlü' der misiniz?

Orta/iyi derecede ingilizce bilen. Üni de alman dili ve edebiyatı okuyan. Özellikle avrupa edebiyatı romanlarını çok okumuş. Yığınla film ve yabancı dizi izleyen. Haberleri takip eden birisi sizce ne derece kültürlüdür?

*Şimdide resim yapmaya başlamak istiyorum bunuda göz önünde bulunduralım ve resime başlayanlar için ne önerirsiniz?

* Sizce bölümüm nasıl?

0|1
16|82

En İyi Erkek Görüşü

• Saydiklarin guzel meziyetler diziler ne alaka ise onlar haric:) lakin kulturlu olmak ne kurslarla ne okullarla nede baska ezber sistemlerle ne yazikki olunamaz. Kultur bir yasam bicimidir kisi her konuda iyi empati yapabiliyor ve karsisindaki insani anlayabiliyor ve cevresinde olanlardan haberdar ve farkinda ise kultur denilen olgunun icinde olunur. Kulturun temeli anlamaktir bilgi sonra gelir.

2|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 81

• kompleksli... yazık sen destek olursan belki bir b*k olur. entellektüellik ole olmuyo. gerçek entel dantel birini görünce bole bir soru sormassın. tuval yapar maketçilik yapar, yamaçtan atlar, fly board da yapar... okuğu kitapları şow yapıp anlatmaz güya çaktırmadan... en gıcık olduum tiptir. hiç iplemem ezerim. askerde eğitim birliğindeiz hep hukukcu (hakim savcı avukat) nadiren kaymakam falan var 2-3 tasnede sınıf öğretmeni (torpilli ve ispiyoncular) bir tane bole entel dantel takılan tip bir arkadaşı almış genel kültür satıyo herif sade imaj yoksa kof (boş yani) gittim oturdum daldım muhabbete şibumiden girdik nereden çıktım hatırlamayom şansas ezmeye çalıştığı çocukta bayağı kültürlü çıktı, efendi çocuk zaten baksan köylü dersin. imaj sıfır her, fte. yaw şu artist olana yahu sen nasıl bilmiyosun yahu bunudamı ya onudamı ya o çok moda falan çocuğun façası bayağı bozuldu.

2|1
    1|0
  • Bu bildiklerini bir ışık gibi çevrene yayıyor isen evet kültürlüsün demektir.. Yoksa kütüphanede duran kitapdan farkın olmaz..

1|0
    0|1
  • Devamlı bir araştırma halinde olan, yeni bilgiler edinmeyi görev olarak gören, sosyal çevrelerin değişkenliğine özen gösteren. Bir soru sorulduğu zaman google'dan yardım almadan cevap verebilen ve en önemlisi değişik kültürlerde bulunup buralardan bir şeyler kapmış olan kültürlüdür.

Bilgi bazen sadece kitapla gelmez, teori, pratik gerekebilir.

Sen kitap okursun sürtünme yolu ile ateş nasıl yakılır kitap içeriğinde güzelce anlatır ama pratiğin yoksa eğer ilk uğraştığında saatlerce sonra pratiğin geliştikçe daha kısa sürede ateşi yakabilirsin..

Birde kültürlü olacaksan eğer genel kültüre önem ver.

0|0
    0|0
    • Tabi canım bence en önemlisi genel kültür

• Alınmaca yok ama bana göre kültürlü işler yapan bir kültürsüzsün. Neden mi? Çünkü kültürlü insan bunu başkalarının kültürlü demesi için yapmaz. O yaşam biçimini benimser. Kitap okumayı da, yabancı dil öğrenmeyi de, resim yapmayı da "onları yapmayı sevdiği için" yapar. Başkalarına verdiğin imajı düşüneceğine o güzel şeyleri yapmaya devam et. En azından çaban bir şeye yarasın. Birinin kültürlü deyip dememesi önemli değil. Zaten gerçek bir kültürlü insan fark edilir merak etme. Ama pozcular da fark edilir, asla unutma. İyi okumalar.

0|0
    0|0
  • Kültür okul, kitap vs gibi etkenlerle bağdaştırılamaz. Biz nice okuyup da odunluğundan kurtulamamış insanlar görüyoruz. Kişi öncelikle kendini geliştirmeli.

0|0
    0|0
  • yumurta yapabiliyor mu en önemlisi o :)

0|0
    0|0
    • Onu da yapıyorum :)

• biraz da hayatın gerçeklerine odaklan. verimlilikle ilgilen, yeni fikirler üretmeye çalış, dünyaya bakış açını geliştirmeye odaklan. spor yap sağlıklı beslen. basarılar

• Tesekkürler

• Kimsenin hakkimda kulturlu vs demesi gibi kaygilarim yok.. bolumun guzel.. kultur filmle olmuyor yalniz.. belgesel izliyorsan bir nebze de..

0|0
    0|0
  • kim ki bu diye düşünürken...
    "*Şimdide resim yapmaya başlamak istiyorum bunuda göz önünde bulunduralım ve resime başlayanlar için ne önerirsiniz?"
    yazısını görünce bizlerden teyit isteyen biri olduğunu anlıyoruz.
    biz sana burada kültürlüsün desek de asıl maharetler sahada ortaya çıkar.
    çevrendekiler sana kültürlü diyebiliyorsa kültürlüsün.
    (avrupa edebiyatı yerine aç kendi edebiyatını oku derim. çakma kültürlü görürüm.)

0|0
    0|0
    • Edebiyat evrenseldir hepsi birbirinden beslenir

• bin tane roman okuyan mi on tane tarih kitabı okuyan mı dersen on tane tarih kitabı okuyan derim.
      romanlar hep aynı terane. kimseye bir şey katmıyor bana göre.

• Kültürlü olmak sadece bir şeyleri okumakla olmuyor. Öğrendiklerini, okuduklarını hayatına katabiliyorsan bence geçerli bu söylediklerin. Kültür seviyesini arttırmak tabi ki kitap, film, müzik ile araştırarak vs. olur. Ama kültür için ise yaptıkların önemli olan sana ne derecede ne kattığıdır bence.

Resim kursuna gitmeyeceksen internetten dersler izleyebilirsin.

Bölümünün yanında açıktan uluslararası ilişkiler okuyabiliyorsan oku, ileride aynı bölümden mezun olanlardan bir farkın olur.

0|0
    0|0
    • açıköğretimden düşünüyorum uluslararasını. Tabi ki sadece okumakla olmuyor ama şu an elimden gelen bu

• Kendine bir şeyler katabiliyorsan kendi uğraşlarınla ve amacın gerçekten iyi bir insan olmaksa ne güzel işte. Uğraşların elbet sonuç verecektir, sen pes etmeden bu istekle devam etmelisin.

• Cok tesekkürler

• elinden geleni ardına koyma kültürlü olsanda olmasanda çalışmaya devam et kültür diyerek sınırkoyma tanıma...

0|0
    0|0
  • Gott!!! Komm lass uns heiraten :-)

0|0
    0|0
  • Birincisi kültürle okumanın pekte alakası yok.
    ikinciai kültür insanın yaptıklarıyla değil yapmadıklarıyla belli olur. insanın nerde nasıl davrandığı. hangi soruya ne cevap verdiği kültürdür.

0|0
    0|0
    • Tabi ki hal ve davranışlar çok önemli ama edebiyattan bir haber bir insanda kültürlü değildir

• Yoo ne alaka edebiyatla kültür farkli dallar ama bilmek ayrıcalık

• şu an kendi meziyetlerini saydigin icin sana kulturlu diyemem amcak gorgusuz ve egosunu tatmin etmeye calisan yaptiklarinin baskalari tarafindan övülmesini isteyen zavalli biri izlenimi uyandirdin ama sunuda itiraf edeyim bilgilisin ve zekisin en azindan aptal degilsin aptal olsan bu dediklerini yapamazdin sanirim

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Bu kadar bilgiye sahip ve bir o kadar dunyada olup bitenlerle ilgili, ancak bos konusan , yanindaki kisilere bilgisini satmaya calisan, kendini öven birini gördügumde, kültürlü ancak bir o kadar da ukala derdim.

0|0
    0|0
  • dıkkatımı cektı
    hep yabancı odaklı mezıyetler...
    yanancı dıl vs cart cutr bunlar kulturmu?
    ben sonuna kadar kultursuz bırıyım
    kulturlu olmam ıcın Turk kaşığıyla yabancı pokumu yemem gerekıyor?

0|0
    0|0
    • Tabi ki önce türk kültürü ama benim farklı kültürlere daha cok merakım var

• benım kultur ıdolum BARIŞ MANCO
      bır ınsan kendını gelısırmek ıstıyorsa ornek alması gereken eşsiz insan

• bölüm kötü ingilizceyi herkes biliyor zaten. benim kriterlerim bunlar değil. kültürlü insanı siyasi görüşüne göre seçiyorum. akp-chp-mhpye oy veren bir insan kültürlü olamaz

0|1
    0|0
    • kes l*n Komünist köpek. O Arjantinli piçini al kaybol.

• akp chp mhp diye ayırım yapman saçma bende bu üçünü desteklemem ama kültürsüzler diyede düşünmem

• @neva34 köpek sizinle müsemma olan birşey bize yıkmaya çalışma köpek resimli bayraklarınız mevcut

bu üçünü destekleyen kültürsüzdür net

• Kültürün okunan okul ya da bilinen dil ile hiçbir ilgisi yoktur... Boşuna atalarımız okumuşsun ama adam olamamışsın dememiş...

0|0
    0|0
  • Kendini geliştirmeye çabalaman çok güzel. Fakat kültür ayrı bir kavramdır bana göre. Kültür insanın insana olan saygısından gelir. Karakterde, kişilikte gizlidir.

0|0
    0|0
  • kültür demek okumaktan ibaret yani üniversite olsun kitap olsun bunları okumaktan ibaret şöyle değerlendiriyorum ben mesela nerde nasıl davranacağını bilen konuşma tarzı ve sinirlerine hakim olabilme düzeyi yüksek olan insanlar sabırlı ve anlayışlı olan insanlar bunu bu şekilde genişletebiliriz.

0|0
    0|0
  • sen kültürlü değilsin. sadece bol aktivitede bulunan sosyal bir insansın. kültürlü insanın tanımı benim için şudur:herkesin bilmediğini bilebilen/fark edebilen. ayrıştırabilen. olaylara üst bir bakış açısıyla bakabilen kişilik demektir. onun dışında eğer sende dünyaya herkes gibi bakıyorsan. farklı bir bakış açın yok ise. üzgünüm ama sen anca sadece sosyal bir insan olmuş olursun.

0|0
    0|0
  • Osmanlıca bilmeyen kültürlü olamaz. Eski mezar taşını okuyamayan biri, isterse papadan daha akıcı latince konuşsun. Zır cahildir!!!

Dipnot:Ciddi değilim :(

0|0
    0|0
  • elbette ki kültürlüsün. en başta kültürlü olmayı önemsemek önemli. diğer yandan çok yönlü de olmaya çalış. konserlere, müzelere ve çeşitli sergilere de zaman ayırmalısın ve bunlara yaparken şark eserlerini ve yerli birikimlerimizi de ihmal etmemelisin. resim'e gelince içinden geldiği gibi çizgilerin ya da fırçanın götürdüğü yere git..

0|0
    0|0
  • Ayrıca kültür tüm bunlarla ilgilenmiş olmanın yani bir nevi bilginin vermiş olduğu zevkle gerçek değerine ulaşabilir insanda. o nedenle kültürlü olmak için değil zevk için yapmalısın hepsini...

0|0
    0|0
  • etmezdım

0|0
    0|0
  • Sevgisi saygisi topluma karsi iyi niyetli birisyse kulturlu iste budur.

0|0
    0|1
  • Bilgi ezber bütünü bazen. Pencerenin ac , kafani pencereden çıkar. Kültür orada

0|0
    0|0
  • madem kulturlusunuz bir testedelim. turkiyede doctor who dizisini olsun filmini olsun ilk yayinlayan kanal nedir vedoctor who kimdir.
    netten degil kafadan yazin:-)

0|0
    0|0
    • Doctor who takip etmiyorum ve kültür dizi hangi kanalda yayınlanıyor olayı değildir

• evet ününü duydum izlemeyi düşünüyorum zaten friends te öyle mesela

• iyi dizidir. tabi 798 bolum arti 2 filmcik o baska:-)

• kültürlü olmak bilinçli yaşamaktır bence. sürekli kendini geliştiren yaşama ve doğaya bakış açısıyla pozitif yaklaşmak ve kişilikli yaşamaktır.

0|0
    0|0
  • kültürlü olmak illa bunlarla olunmuyor seni her anlamda anlayan olaya objektif bakabilen önyargılı olmayan hümanist hayat görüşü felsefesi insanlara duyarlı siyasi politik anlamda bilgisi olan vs..

0|0
    0|0
    • Tabi evet zaten 'görüşü' olmayan bir insan boştur..

• Erkekler Devam
    51

Kızlar Ne Diyor 16

• Gözüm sen kültürlü değilsin. Sadece kompleks hastaliğına yakalanmışsın.

0|1
    0|0
  • birileri kültürlü desin diye bunları yapmaya çalışana kültürlü denilemez. bir şeylerin eksikliğini hissediyorsun ki burada bu soruyu soruyorsun. gerçekten kültürlü olanlar ve dertleri kültür olanlar, zaten bu tarz sorular sorup birilerinin onları nasıl değerlendirdiklerine kafa yormazlar. Buna ayıracak zamanları yoktur çünkü. Onlar işlerine güçlerine bakarlar, zaten herkes de anlar öyle insanların kalitesini.

0|0
    0|1
    • Birileri görsün diye değil ki. Tabi ki eksiğim olduğunu düşündüğüm için bu soruyu sordum kimse kusursuz değildir. burada yersiz eleştiri yapacağına öneride bulunabilirsin mesela

• Gayet süper derecede kültürlü ve kendini yetiştirmiş :)

0|0
    0|0
  • Kendinin eksiklerini görmen cok güzel bence bu vasita ile kendini cok gelistirebilirsin kulturluluk duzeyide herkese gore degisir bana kültürlu gelen bir baskasina kultursuz gelebilir bunu senin kendinin farkin varman gerek basarilar :)

0|0
    0|0
    • Evet işte buda kültür farkıyla alakalı bence tesekkürler :)

• ^^Yığınla film ve yabancı dizi izleyen^^ kısmı hariç eh işte sayılır diyebiliriz.
    ben türklerin bu yabancı hayranlığına pek kızıyorum açıkçası. sanki yabancı müzik dinlemekle ya da yabancı dizi izlemekle kültürlü olunuyormuş gibi. şimdi bakıyorum da tüm gençlerde böyle bir özenti var.
    öncelikle kendi kültürümüzü tanımalıyız diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Özentilikle ilgisi yok tabi ki türkçede izliyorum ama sadece türk kültürüyle sınırlı kalmak yetersiz bence

• böyle birine kültürlü demem tam. bilemem.
    birinin kültürlü olduğunu bilgi birikiminden ve konuşmasından daha çok anlarım. bunun yanında karakteriyle bir bütün olmalı ayrıca.

0|0
    0|0
  • Kültür, bu saydıklarınızdan ziyade bir hayat görüşüdür.

0|0
    0|0
  • Kültürlü, akıllı, ne yaptığını bilen ve araştırmayı seven biri olarak gördüm bir an seni.

0|0
    0|0
  • Yabancı dizi izlemesi onu benim gözümde kültürlü yapmaz. hayatı tanımayan. coğrafyasını , kültürünü , geçmişini ve tarihini bilmeyen , ekmek kaç para dediklerinde susup kalan biri asla da o mevkiye gelmez gözümde.

0|0
    0|0
    • Yaabncı dizi izlediğim gibi gündemide takip ediyorum

• Ben hiç bişi bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Cok kulturlusun

0|0
    0|0
  • Kültür dershaneleri ne git kültürlü ol ;)

0|0
    0|0
  • Başım ağrıdı

0|0
    0|0
  • ne insanlar var okumuşlar fakat yinede cahiller. bunu sana demiyorum yanlış anlama demek istediğim sadece bunu bu şekilde anlamak pek mümkün değil bazıları vardır ki okumaz ama bilgilidir. uzatmayayım bu konuşma sırasında anlaşılacak bir şey bence ama +ların var o kesin. şu söylediklerine bakılırsa istediğine ulaşmış sayılırsın büyük ölçüde

0|0
    0|0
  • Derim

0|0
    0|0
  • neden kültür diyince hemen yabanci film yabanci dizi ortaya atiliyor ben de bunu anlayamiyorum acikcasi

0|0
    0|0
    • Yok ben sadece kendi yaptığım şeyden bahsettim. Film olarak türk yabancı ayırt etmiyorum ama türk dizilerini sevmiyorum

Yükleniyor...