Felsefe ve hayat hakkında bir kaç soru?

Merhaba sizlere bir kaç sorum var
Ölüm size ne ifade ediyor ölümden sonrayı düşününce
Hayatınız ne kadar sorguluyorsunz Sıradanlığı ne kadar yenebiliyorsunuz
Varlığınızı anlamlı kılan nedir sizi insan kılan nedir

Felsefe ile ilgilenenler cevaplarsa sevinirim
Bazı soruları din dışında düşünmenizi rica ediyorum bu yönden ateist arkadaşların yorumlarını rica ediyorum teşekkürler cevap veren herkese

Not tartışma çıkaranı direk engellicem

0|0
0|12

En İyi Erkek Görüşü

• Ateistim öncelikle ;
    Hiçbirşeye inanmadığım halde iyi olmaya çalışıyorum. Tamam ahlak göreceli bir kavramdır ama erdemli olmak erdemli yaşamak daha önemli kıstasdır. Sorguladıgım ıcın ateist oldum biraz da tabiki bu kadar sorgulayınca kendı hayatını yaşamınıda sorguluyorsun sorguladıkca sıradanlasmak ıstemıyorsun en ıyısı en guzelını yapmaya çalışıyorsun. Tabiki her canlı doğar büyür gelişir olgunlaşır ve ölür. öldükten sonra doğaya karışıcağımı bu kısır döngünün bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Bunca şeyin tesadüf olması çok saçma olur.
    Doğ, yaşa, büyü ve hiçbir şey olmamış gibi öl. Toprağa karış, bedenin çürüsün, sonsuza kadar yoksun artık. Çok saçma. Hiç olmasaydık o zaman.

İnsan ister istemez kendi aklının sınırlarını aşan bir Yaratıcının varlığını düşünüyor. Yeryüzünde, koca kainatta bunca şeyin tesadüfen oluştuğunu söylemek çok ahmakça, saçma geliyor bana.
    Bak şu videoya mesela, koca kainat;

https://www.youtube.com/watch?v=n88tr7GS938

Ölümden sonra da bir şeyler olmalı, tıpkı doğumumuzdan önce bir şeyler olduğu gibi. Ölümden sonra hayatın olmadığı bir hayat çok boş, saçma ve gereksiz olurdu.
    Ölümden sonra hayat yoksa bizim dışarda gördüğümüz bir taştan, bir eşyadan ya da her hangi bir cisimden hiçbir farkımız kalmaz ki. Biz de onlar gibi çürüyüp gideceğiz. Bu gerçekten çok saçma.

Ölümden sonrasını düşünmek yaşamımı çok etkiliyor. Ölümden sonrasına hazırlıyorum kendimi.

Eğer ölümden sonra bir şeylerin olmadığına inansaydım 60 sene sonra öleceğime şimdi öldürürdüm kendimi. Ha 60 sene sonra ha şimdi ne fark eder, ikisinde de çürüyüp yok olacağım ne de olsa.

0|0
    0|0
    • Fark eder bence Peki eğer bir yaratıcı varsa size göre kimdir bu

• Ben de bir şey sormak istiyorum lakin özel bir konu.

• ölüm bir muallak sorularımın cevabı olucak bence belki hiçlik belki herşey, sorgulamaya gelirsek ben her şeyden önce kendimi sorgularım hep, eleştirel anlamda değil tanımaya çalışırım kendimi, insan önce kendini tanımalı, eğer kendini tanırsan ancak o zaman algının sınırlarını ve düşünce yapını görürsün, değerlere nasıl yaklaşabileceğini ve ne kadarını görebileceğini anlarsın, hayatıma ise düşünerek anlam kattığımı düşünürüm hep, yaşama amacımın düşünmek ve algılamak olduğuna inanırım, düşünce yollarımı senteze ulaşmak için kullandığım metodlar üzerine kafa yorup kendimce en iyi metodu ararım.. çok güzel bir soru teşekkür ederim

0|0
    0|0
    • Rica ederim Düşünceye yollarım sentez ne gibi mesela

ölümüne hangi alanda sorguluyorsunuz din veya inanç dışı veya dinle birlikte sorgulama

• Profiliniz gizli o yüzden takip kapalı ben açıyorum takip butonuna basın profilime girip

• şimdi farkettm gizli oldugunu düzettim takip edebilirsin ben ediyorm şu an

• ölüm varoluşun bir aşaması. bir sıçrama noktası. çok fazla da düşünmüyorum.

hayat kadar yaptıklarımı da sorgularım. çoğu zaman. çevremde ne oluyor, ben ne yapıyorum görmek isterim. arada sevdiğim kitaplarda not aldığım yerleri açıp okurum.

varlığımı anlamlı kılan şeyler hayattan aldığım hazlar. severek uğraştığım şeyler. ama bir yandan da beni zorlayan şeyler. varlığını yaptıkların açıklar. çok yetenekli bir adam olsan da evden çıkmadığın müddetçe bu yetenek olduğuyla kalır. tohumu toprağa ekesin ki kök salsın, büyüsün. o yüzden hareket halinde olmak beni anlamlı kılar.

0|0
    0|0
  • ölüm bir varoluş bence..
    bir hayat veya yalnızlıkda olabilir..

hayatımın her anlamını sorgularım.
    sorgulamadan hayatımı ögrenemem çünkü..

sıradanlıgı yenemiyorum cünkü seviyorum..

0|0
    0|0
    • Ölüm varoluş cümlerinizi açıklarmısınız biraz daha?

• dine göre ahiret hayatı var..
      ama ben ahiret hayatını bilmiyorum ki allahı görmedim..
      ne kadar bana saçma gelsede ruhun kendini hissedebileceği hususuna kısmen inanarak varolacagımı düşünüyorum.

• Ben felsefeye karşıyım ancak insan ilişkilerinde başarılı yazılar çıkardığımı düşünüyorum.
    1- Ölüme hazırlanmamız şart, zira inanan insanın kaybedecek bir şeyi yoktur.
    2- Hayatı sorguluyorum ancak her zaman sıradanlığı yenmek için imkanımız olmuyor.
    3- Hiçbir şey sahipsiz, sebepsiz olmaz, şartsız ise düzen konulmaz.

Ateistlere...

0|0
    0|0
    • Felsefeye neden karsisiniz?

Inanan birinin kaybetmekten çok allaha inanması önemli inanıyorum. Bir şey kaybetmiyorum yanlış buldugum bir söz

• Ben onun haricinde farklı bir şey söylemedim zaten.
      Hem felsefeye neden karşı olmayayım? Bize yasak olan şeyleri savundukları için ve yanlış olanın da karşısında olduğumuz için olabilir mi?

• ölüm dünyadaki görevimin tamamlandığını ifade ediyor, varlığımı anlamlı kılan tek şey 250 milyon sperm arasından birinci gelip dünyaya ulaşmış olmam, ölümden sonrasımı koca bir hiç.

0|0
    0|0
  • ölüm bana sonsuzlugu ifaede ediyor :) beni insan kılan derslerimdir derslerim benim gelecegimi belirler iyi yerlere gelirsem hayatımda o derece iyi olur :) 2. ciye cevap bulamadım :)

0|0
    0|0
  • Sonsuzlugu ifade ediyor benim icin

0|0
    0|0
    • Sonsuzluğu ifade nasıl ediyor biraz daha açarmısınız?

• Birdaha yasam olmuycak benim icin sonsuzluk iste

• Ölümden sonra yok olacağız
    Hayatın anlamı , kişiyi bağlar , şahsi anlamlar yukluyorlar hayata

0|0
    0|0
  • ``Din dışında düşünmenizi rica ediyorum.´´ Ne demektir Allah (c. c) aşkına ya birde kendinizi filozof sanmanız yok mu bitiriyor beni. : )

0|0
    0|0
    • Din içinde düşünenlerin cevabı bellidir Allaha inanan kişiler cevapları kendi içine bakarak bulur Ama birde inanmayan insanlar var ben onların bu durumlara nasıl bir cevap verdiğini görmek istedim Sorumda bilgiçlik tasyalan tek kelime yoktur Size göre vardır sizin yorumunuzdur saygı duyarım

• Dediğimi yanlış anladınız Müslüman ölüm varlığının amacı nedir gibi sorulara yant bellidir Allaha ibadet etmek ve kulluk etmek Ama bir inanmayan insanın varlığının amacı nedir ölüm ne ifade eder kişiden kişiye değişir ben bunu görmek istedim sorumda da bunu sordum Müslümanlık anlamsız gibi bir ifade kullanmadım

• Tasavvuftan haberin yok galiba senin neyse.

• Bir yanim sonsuzluk diyor diger yanim yok olus diyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...