Türkiye'de hangi ekonomi benimsenmiştir? Kapitalist, Komünist yoksa Karmaşık Ekonomi mi? Sizce ne olmalıydı neden

Lütfen açıklama yaparak soru cevaplayınız.

Şimdiden teşekkürler.

0|0
3|13

En İyi Erkek Görüşü

• Küresel kapitalizm sarmış dört bir yanımızı.

Sosyalist devrim şart.

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 3

• türkiyeye kapitalist rejim benimsettirilmistir

1|1
    0|0
    • peki neden ve hangi sistem benimsenmeli?

• öncelikle şunu bir oturtalım; bir ülkede siyasi otorite gerçekten halkına hizmet etmek, refah düzeyini artırmak, adalet gibi kaygılar taşıyarak iktidara geliyorsa benimsediği sistem ne olursa olsun başarılı olacaktır. yani şu benimsenmeli diyemeyiz. sistemi katı çerçeveler içine sokamayız. sistem esnek olmalı. (esneklikten kasıt asla taviz değil) gerektiği yerde devletçi, gerektiği yerde sosyalist, gerektiği yerde liberal olmalısın. yani karma ekonomi modeli. Atatürk'ün benimsediği sistem budur.

• Benim profilimde yazılarım sekmesine bakarsan, yüksek lisans araştırma konumu yapıştırdım daha detaylı bilgiye sahip olurusunuz diye düşünüyorum.

• Liberalizm biz su an, kapitalizm de gelistikce gelisiyor. Bu gelir dagilimi bu kadar adaletsiz olursa ... Yanlis ya' yazik emekciye.

0|1
    0|0
    • liberalizm bir yandan da kapitalizm demek olmuyor mu?

sanki onu örten,gizleyen bir çarşaf görevini üstlenmiş gibi..

• Farkli diye biliyorum . Ama aramizda ekonomi okuyanlar var a en iyisini onlar bilir.

• siyasetçiler hep ''neoliberalizm dediğiniz şey kapitalizmin yavurusudur.'' der..

• Kapitalist düzen işte. Bu çok belli bir şey. At gözlüğüyle bakmaya gerek yok.

Anarşizm iyidir.

0|1
    1|0
    • Anarşizmin gerçekleşmesi için her insanın üstinsan modeline uygun yaşaması gerekmez mi?

• anlayışınız için teşekkürler..

• Rica ederim.

Erkekler Ne Diyor 12

• Kapitalizm den acımasız kapitaizm e doğru yolalıyoruz,yani zenginin daha zengin olduğu,orta gelirli ve yoksul vatandaşlarında gelir düzeylerinin gün geçtikçe düştüğü, çok küçük bir burjuva kesiminin aşırı lüks içerisinde yaşarken halkın büyük bir bölümünün borç içerisinde kıvrandığı,ay sonunu getirebilme hesapları yaptığı bir düzen bu.Devletin vergileme surtiyle gelir adaletsizliğini düzeltmesi gerekirken maalesef ülkemiz de halen en çok vergi orta gelir grubu ya da dar gelir gurubu dediğimiz maaşlı kesimden toplanmakta ve bu vergiler,teşvik ya da ihaleler vasıtasıyla zaten zengin olan yüksek gelir grubunu akıtılmakta sonuçta zengin daha zengin fakir de daha fakir olmaktadır.Devlet gelir adaletsizliğini dar gelir grubunun yanında yer alarak dengelemelidir.Sosyal refah,gelişmişlik ve toplumsal denge ancak bu şekilde sağlanabilir.Bu söylediklerim kesinlikle yanlış anlaşılmasın sosyalist devlet anlayışı değil çünkü bu ,bu tamamen adil devlet anlayışıdır.Şöyle bir örnek verebilirim ben 2 sene İngiltere'de yaşadım ve Birleşik Krallık Devleti eğer vatandaş iseniz barınma,eğitim ve sağlık gibi hizmetlerden yararlanma sorununuz olmaz.Bu nasıl sağlanmış? İngiltere dekimse vergi kaçırmaz diyelimki yılda 100.000.000 Sterlin net kazanan bir kişi bunun en az 70.000.000 Sterlinini vergiolarak devlete verir.Devlette bunu karşılığında o insana işleri konusunda yardımcıolur özellikle o insanın yabancı pazarlarda destekler.Uzun vadeli kradiler almasını sağlar bu suretle işlerini genişletmesini ve daha da çok kazanmasını teşvikeder,ve hatta Sir ünvanı gibi payeler verir ayrıcalılklar tanır.Ve bu zengin zümrenin ödediği vergiler ne olur?Gelir düzeyi düştükçe vergi oranıda düşer ve bu vergiler ile devletin sabit giderleri karşılandıktan sonra düşük gelir durubu desteklenir.Örneğin hastanelerde sağlık giderleri gelir durumuna göredir.Yüksek gelir grubu bir tadavinin bedeliörneğin 500 sterlin ise 800 sterlin verir orta gelir grubu 500 e 500 düşük gelir grubu ise 200 hatta çok düşükse hiç vermez.Aynuı şekilde bu tarz zengin zümreden yaratılan kaynaklar ile düşük gelirlinin ulaşım ,eğitim ve barınma gibi ihtiyaçları karşılanır.Kısacası orada devlet zenginden alıp fakiri destekleyerek adil bir düzen adeta Robin Hood düzeni geliştirmiz .Bizim sistemimiz ise halen maaşlı kesimden alıp zengin kesime aktararrak tersine robin hood ,adeta Notthingham Şerifi gibi çalışıyor. Tarih göstermektedirki adaletsiz ekonomik sitemler çökmeye mahkumdur.

0|0
    0|0
  • Turgut Özal dönemine kadar, devletçi liberal ekonomi benimsenmişken; Turgut Özal dönemiyle birlikte, Serbest Liberal ekonomi benimsenmiştir. Türkiye'de ilk defa bir hükümet sermayenin önünü açarak kendi zenginlerini yaratmıştır. Ancak altyapı oluşmadan daha kapitalizmin ne olduğunu bilmeden (tabir yerinde ise ne oldum delisi olarak) iliklerine kadar kapitalist ve sistemi eline yüzüne bulaştıran bir devlet haline gelmiştir. İşte bu milattan sonra bütün hükümetler kendi zenginlerini yaratmış ve Türkiye'de "Devlet-Siyaset-Sermaye" ayrılmaz bir üçlü haline gelmiştir. (Sermayeyi burada 2' ye ayırabilriiz, medya patronları ve bunların dışında kalanlar olarak)

Daha detaylı bilgi isterseniz özele geglebilirisiniz. Yüksek lisans tez konum bu benim.

0|1
    0|0
  • Niye islam dinindeki gibi zekat sistemi olmuyor ki. Son 200 seneden beridir , Yahudilerin yönettiği bir dünya da -izmci görüşleri üreten ve yönetime koyanlarda onlar. Lütfen beni anlayın dünya bankalarını yöneten onlar ticareti de yöneten onlar , Unicef, dünya sağlık örgütü vs bütün bunları çıkarlarına kılıf uydurarak kullanan onlar 53 müslüman ülkesinin bir İsrail'e karşı gelmediği bir dünya da Adelet ararsanız ilk önce kendi içimize bakmalıyız. Zekat döngüsü dediğim sistem zengini asla fakirleştirmez. Fakiri de zenginleştirir kişi kazancına göre verir asla fakirden vergi alınmaz fakire bu yüzden zekat düşmez... şimdi size soruyorum bütün bu -izm leri bende biliyorum sizde hangisi düzgün bir yönetim elde etmiştir . Hz. Ömer Hz. Ebubekir dönemindeki yönetim bu -izm yönetim şekilleriyle arasında uçurumlar kadar fark şimdi bile dillerde Hz. Ömer Adelet olsa diyoruz hala 1400 sene ki önceki yönetim şekliyle bu dönemin yönetim şekli arasında çok büyük adaletsizlik var. Sizlere çok şey unutturdular bende dahil olmak üzere çok gerek yönetim şekillerini aklımıza soktular. Şimdi diyeceksiniz ki sen banazsın . Şayet benim düşünceme saygınız yoksa sizler öylesiniz. Bütün dünya markaları Yahudilere ait nasıl becerdiler bunu sanıyorsunuz tabi ki bu yönetim şekilleriyle. Faizin her türlüsü haram diyen bir peygamberin ümmeti olarak faizin her türlüsüne boyun eğdik bize 1 verdiler 1000 aldılar hala bu yönetim şekillerini savunanlara acıyorum zaten içlerinden birisi iyi olsaydı şimdi Yahudilerin devri olmazdı. Saygılarımla...

0|0
    0|0
  • Serbest piyasa ekonomisi.Devlet tarafından kısıtlamalar mümkün olduğu kadar az.Devlet müdahale etmez de yönlendirir.Ha belli kamu faaliyetleri serbest piyasaya açıldığında olay kötüye gitmektedir,hele bizim gibi 3. Dünya ülkesinden halliceyseniz.

Bırakınız yapsınlar,bırakınız etsinler.

Ha ben ne anlarım ekonomiden,muhtemelen alayı yanlıştır yazdıklarımın.Soul gelsin o cevap versin.

0|0
    0|0
  • Kapitalist düzende yaşamaya devam ediyoruz. link

0|0
    0|1
    • peki hangi düzen benimsenmeli ve neden?

• Dilencisiz bir ülke ve herkesin işi gücü var. Bundan daha güzel bir sistem olamaz bence.

• işte bunun önüne geçebilmenin tek yolu vardır ya komünist bir düzeni seçmeliyiz ya da sosyalist bir düzeni..

Liberalist veya kapitalist bir düzen benimseyecek olursak ki şuan Türkiye'nin haline bakarsak daha iyi anlamış oluruz.

• karma ama kapitalizme daha yakın

0|1
    0|0
    • bilginizin olduğuna sevindim ...

• Kafirlere nasıl yalakalık yapacaksak ona göre bir ekonomi benimsenir. Şu an kapitalistliğe doğru gitmekteyiz emin adımlarla !

0|0
    1|4
  • şu anda karmaşık ekonomi modeli yani, gayri resmi ekonomiyle dönmekteyiz, yani faturasız vergisiz pi,yasaları döndürende budur ama devlet her ticaret yapana ortak olmak için ciddi düzenlemeler yaptı ve yapmakta, piyasaların daralmasıda bu yüzden

0|0
    0|0
  • kardeşim şuanda tüm dünya KAPTALİZM ile yönetilmekde yani dünyayı devletler degil ŞİRKETLER yönetiyo

sana bir örnek vereyim venezuella sosyalistim der kapitalizm düşmanıyım filan der saçma sapan şeyler der aslında tv karşısında abd düşmanıdır kapitalizm düşmanıdır ama :d TESADÜFE BAKKİ TÜM PETROLÜNÜ ABD ye dünya ülkelerinin aldıgı fiyatın dahada altına ucuza satar

0|0
    0|0
  • Kıvrak reco ile herşey mümkün.

0|0
    0|1
  • liberal kapitalizm

0|0
    0|0
  • Kapitalist

0|0
    0|0
Yükleniyor...