Şeriate bakış açınız nedir ?

Şeriat kurallarını nasıl buluyorsunuz ? sizce şeriat ne noktada ne derece yanlış veya doğru buyrun açık oturuma :)

0|0
9|23

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle bir Müslümanın Şeriatı inkar etmesi kafirlik sebebidir. Müslüman Allah'ın emirlerine uymayabilir(Namaz kılmayabilir, oruç tutmayabilir, zina yapabilir vs.) . Bütün bunlar adamı dinden çıkarmaz ancak Şeriatı inkar ederse kafir olur. Çünkü Şeriatın Türkçe karşılığı Allah'ın emir ve yasakları demektir. Şeriatı inkar eden adam Casiye Suresi 18. ayeti ve Maide Suresi 44. ayeti inkar etmiş olur. Kur'andan bir tane ayeti inkar eden Müslüman da kafir olur açık ve net. Allah'ın kurallarından daha modern ve daha adaletli bir kural olabilir mi ? Bugün Türkiye'nin laik hukuk sistemindeki cezaların caydırıcılığı hiç var mı ? Miller su içer gibi adam öldürürken şeriat olsa, kızlar bu saatlerde yanında hiçbir erkek olmadan rahat rahat sokaklarda gezebilirdi. Sıkıyorsa bir adam tecavüze kalkışsın ! O yüzden Allah'ın adaleti en güzel ve modern ve mantıklı olanıdır. Bugün Türkiye'nin yarısı bu konuda çürük elmadır. Şeriat çağ dışı, bunlar koyunluk ve saçmalık, biz modern bir toplumuz diyen ve Allah'ın adaletini demode olmakla suçlayan milyonlarca insan var.

Ne diyor yüce Allah Nisa Suresi 150-151. ayet=Allah'ı ve peygamberi inkar edenler ve inanma hususunda Allah ile peygamberlerini birbirinden ayırmak isteyip "Bİr kısmına iman ederiz ama bir kısmına inanmayız" diyenler ve bunlar arasında bir yol tutmak isteyen yok mu; işte gerçek kafirler bunlardır. Ve biz kafirlere alçaltıcı azap hazırlamışızdır.

4|4
    4|1
    • vay süper yazmışsın bayıldım helal!

• Şeriat olan ülkelerde adam öldürme, tecavüz, hırsızlık gibi suçların fazlasıyla işlendiğinden haberin yoksa sanırım, hangi kuralı koyarsan koy insanlar suç işlemeye devam edecek, engelleyecek hiçbirşey yok

Erkekler Ne Diyor 22

• Bağnazca bence. Allah'ın ilk emri oku. Herkez kitabı okuyup kendi yorumlamalı. Dini konularda başkalarının düşüncelerini kabul etmek onların düşüncesinin doğru olduğunu göstermez. Bence herkez kendinden sorumlu ve kul ile Allah'ın arasına kimse girmemeli. Cezaları toplum kuralları verir ve belirler. Dinin amacı hoşgörü olmalı nefret uyandırmamalı.

1|1
    0|1
    • Allahın ilk emrinin oku olduğunu bilyorsun ama casiye 18 - maide 44. ayetlerin şeriatle yönetilmesi gerektirğini ve bunları inkar edenin kafir olduğunu bilmiyorsun sanırım. Yazık

• şeriata hangi müslüman karşı çıkabilirki zaten çıkan da müslüman olamaz

ben müslümanım ve herşeyiyle Allah'ın hükmüü doğrudur..

her ne kadar günahkar üzeri günahkar olsam da bu hakikatı değiştirmez ...

0|4
    1|0
  • İslami şeriat kuralları aslında çok iyidir. Bunu her yerde herkesle tartışabilirim. Ancak burdaki yorum yapanların bile konu hakkında hiç bir şey bilmediğini görünce, çok şaşırdım. İslami şeriat kuralları ilahi değildir. Bunları Dini alimler halkın yaşam alışkanlıkları ile dinin getirdikleri ile yorumlayarak hazırladıkları bir kurallar bütünüdür. Öyle sandığnız gibi,kol bacak v.s. kesmekle de alakası yoktur. evet o şekilde cezalar vardır ama, 600 yıl şeriatla yönetilen osmanlı içerisinde, kolu kesilen insan sayısı 50 yi geçmez, zinadan dolayı taşlanan insan sayısı sadece 1 tanedir! o da bir şafi bir kadın kendisi istediği içindir! Burada bir çok kişi neyin ne olduğnu bilmeden yazıp duruyor! üzülüyorum cahilliğinize. Daha "Kur'an-ı Kerim" in adını yazmasını bilmeyenler yorum yapıyor! yazık yazık!

0|1
    1|0
  • şeriatın olabilmesi için halifenin olması lazım günümüzde de halifeliği taşıyabilecek kapasitede ben şahsiyet göremiyorum ama gerçekten eskisi gibi şeriat olmuş olsa bu kadar tecavüz gasp taciz cinayet vs olacagını zannetmiyorum çünkü hepsinin cezalandırması çoook güçlü cezbeder misal tecavüz eden bir daha tecavüz edemez kopar hırsızlık yapan hangi eli ile yaptıysa o el gider cinayet işleyen kişi ise ölen kişinin yakına sorulur idam edilsin mi edilmesinmi edilsin derse idam edilir kısasa kısas yani

0|1
    0|0
  • En ufak doğruluk payı yok...allahçı geçinen allahsızlar hepsi...

2|3
    3|4
  • şeriatin yanlış bir tarafı yoktur en doğru ideal yönetimdir. tabi insanlar kendi çıkarlarına kullandıkları zaman kötü bir şeymiş gibi görünüyor ama Allah'ın koyduğu kurallardan daha iyi bir yönetim olamaz. tabi bizde istenmemesinin sebebi işmize gelmemesi

0|3
    0|0
  • şeriatın kelime manası dinin temeli olan kitap demektir yani kura-ı kerim, eleştirdiğin şeyi bir daha düşünmelisin.

0|3
    1|0
    • Eleştirmişmiyim ? soruyu birdaha oku bence.

• yahu arkadaşlar lütfen bilerek yazın,

şeriat demek Kuran-ı Kerim değildir!

şeriat din temelli kanunlar bütünüdür.

Her dinin kendi şeriatı vardır! Lütfen yaaa! bu ne cahiliyet! azcık okuyun!

• din temelli kanunlar nereden geliyor o dinin kitabından o yüzden şeriatı eleştirmek kuranı eleştirmektir boyunuzu aşan konulara girmeyin ok

• Müslümanlar şeriata göre yargılanmak istiyorlarsa aslında bu hakkı onlara vermeliyiz. Artık birbirlerini mi asarlar, kollarını bacaklarını mı keserler orasını bilemem. Beni ilgilendirmiyor ama müslüman olmayan birinin şeriat ile işi nedir? Bu ülkenin hala hepsinin müslüman olduğunu düşünmek hangi ahmaklıktır?

3|0
    2|0
    • kime yazdın bunu

• hepsinin müslüman olduğun kim söyledi ki!

Bu ülkenin %90 ı müslümandır!

Rakalmar açıktır!...

• @tembeler : Ülkenin %90'ı kağıt üzerinde Müslümandır. Sonuçta kimliklerde Ateist,Deist diye yazmıyor değil mi? Müslüman olan insan sayısı aslında çok daha az.

• şeriat gerçekte insanların uydurduğu bir yönetim değildir. olması gerekendir. Allah ' ın kurallarıdır. zordur bu yüzden insanlar istemez. ama saçma sapan ütopik şeylere inanmasını bilirler komünizm sosyalizm vs.

1|3
    1|0
  • Şeriatın, eski çağlardaki anlamı ile bu günkü anlamı ve uygulanış biçimi çok çok farklıdır, buna dikkat edelim önce..

Eski çağlarda Şeriat, sadece din ve ahlak ilkeleri ile yaşamaktı. Dolayısı ile insanlara iyi ve ahlaki şeyler vaad ediyordu.

Şimdiki ise kol-bacak kesmeler, bilmemneler.. Bir sür saçmalıklar silsilesi..

O yüzden, insanların hür iradesi varken hiç gereği yok..

1|0
    0|0
  • yorum yapanların hepsi demeyeyim çoğunun şeriatın ne olduğu konusunda en ufak bir fikirleri yok

şiddetle karşıyım hele bir ülkede yazılı hukuk olarak kullanılırsa insanlık suçudur..

1|1
    0|3
  • Şeriat gerçek şeriat ama menfaatlar üzerine kurulu bi şeriat demiyorum gerçek şeriat gelecekse baş göz üstüne

0|3
    0|1
  • Şeriatın ş sinden t sine kadar karşıyım.

1|0
    0|3
  • seriat kelime anlami olarak din demektir. yani dini hukumlerin kanunlar varsayildigi toplumsal yapidir.

Seriatin yonetim bicimi olarak uygulanmasi ayri bir konudur.

0|0
    0|0
  • yanlışı doğrusundan fazla. insana günah işleme özgürlüğüde vermeli bu şeriat. aksi takdirde insanın samimiyeti nasıl anlaşılabilir ki

1|0
    0|2
  • din elden gitdi şeriat isterız :D tabıkıde degıl cagdas toplumlarda uygulanabılecek bır yonetım seklı olamaz.devrını doldurmustur

0|0
    0|2
  • Şeriat dmek kurallar demektir.Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin de her devletinde kendine göre bir şeriati vardır.Şeriatsiz olmaz :)

0|1
    1|1
    • şeriat demek kural demek değil şeriat demek dini kurallar demek bunu öğren

• Sen sakın medyada gösterilen psikolojik kısmına göre cevap veriyor olmayasın.Bence biraz daha araştır genç ;) Şeriat-Şartların çoğuludur Arapça'da.Yani Şeriat=Şartlar demektir.Şartlar da Türkçe'deki kurallar manasına gelir.

• şeriatın her türlüsü olabilecek en kötü yönetim biçimlerindendir bence.kesinlikle karşıyım.aşırı derecede laik olmalıyız hatta ama fransa gibi özgürlükleri inançları kısıtlamadan

1|0
    0|2
  • çok doğru birşey bence. şeriat olsaydı eğer ne terör kalırdı nede hapishanelerde bu kadar insan

0|2
    0|1
  • Doğru bir yönünü göremedim.

1|0
    0|1
  • adını bile duymak istemiyorum

1|0
    0|2
  • nerden biliyorsun ilahi bir kural olduğunuu

0|0
    0|0
    • arkadaşlar benim öğrenmek istediğim şeyle ilgili.. bu şey ilahi midir yoksa insani mi? bunu nasıl anlayacağız?

Kızlar Ne Diyor 9

• ***şeriat siyasi ve ideolojik bir düşünce değildir.

şeriat demek din demek islam dini demek .şeriatı koyana şari denir. islam dinine göre tek şari Allah'tır. kural koyucu Allah'tır. islam şeriatı, islam hukuku, islam dini demektir.

şeriatı kim istemez daha çok içki üretenler,içki satanlar,meyhaneciler,kumarbazlar ve kumarhaneler,zengin fuhuşçular,zengin ve gününü gün eden işadamları,

uçkurcular,faiz ile beslenen patronlar,devleti dolandıranlar,rüşvetçiler,rüşvet ile beslenenler,büyük hırsızlar(yani malı büyük götüren patronlar),yalancılar,

karı tüccarları,vücudunu satılığa çıkaran süslü kokonalar,kafirler,mason ve yahudiler,her türlü dış güçler vs

1|3
    0|0
    • Bakış açın farklı da olsa doğru söylemişsin. +1

• Yani Şeriata karşı olanlardan yola çıkmışsın ya ondan dedim. Şeriatın anlatılmasını beklerdim. Sen tam tersi bir yoldan ve faklı bir bakış açısından izah etmişsin

• öyle çünkü şeriatı istmem deyip aşağılıyorlar cevaplara bak

• Şeriat dini yasalarıyla baskın.Asıl temel özelliklerinin zaman içinde değişerek insanların keyfine göre düzenlendiğini düşünüyorum.Yasaların temeli her ne kadar İslam dini olsada uyarlanması günümüzde ki yaşama uyarlanması tamamen günümüz insanların yönlendirilmesiyledir. Dini görevleirn yerine getirilmesi ayrıı bununların yapılması için yaptırım uygulanması ayrı. Şeriat yönetim biçiminin insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyorum .İslamın getirdiği hak hukuk özgürlüğüne dini özgürlükle olan inancına aykırı tamamen insanların getirdiği yaptırım gücüne dayalı bir sistem artık .Şimdi Doğru yalnış bilemem ama insalcıl mı islama ne kadar uygundur bu yönetim biçimi dersen bence uygun değil.

0|1
    0|0
  • Şeriat Allah'ın kanunlarıdır.Zaten İslamiyeti kabul etmiş bir kişi Şeriat kurallarına uymaya özen gösterir.Şeriata karşı değilim ama ceza sistemine karşıyım.Çok acımasızca cezalar veriliyor.Baskı uygulanıyor.İnsanlar inandığı için değil korktuğu için kanunları uyguluyorlar yanlış olan bu.Bir insanın Allah inancı varsa zaten ister istemez O'nun yap dediklerini yapmak,yapma dediklerini yapmamak isteyecektir.Korkutarak yönetilemez insanlar.Şeriat'ın hiçbir ülkede doğru anlamda uygulandığına inanmıyorum.Şeriat'ın gerçek anlamda uygulanabilmesi için dinde bir bütünlük ve karar mercii şarttır.Bir halife olmalı.Bu da zaten günümüzde mümkün değil.Kısaca İnsanların işledikleri suçların kanun önünde cezaları olabilmeli,Şeriat hükümlerine uyup uymamak kişinin iradesinde olmalıdır.Bugün uygulanan anlamıyla baskıcı,yasakçı ve insanları tek tip haline getiren sisteme karşıyım.

0|2
    1|1
  • Şeriatin ne demek olduğunu bilmiyorlar. Şuanda İran-Suudi arabistan bile şeriat uygulamıyor. Gerçek şeriat dinin kurallarıdır zaten. Şeriatı inkar eden insan dinin kurallarının olmadığını söyler. Yani bence şeriat dindir, din şeriattır.

1|3
    0|1
    • İnsanlar farkında olmadan dine karşıyım diyorlar.Şeriat değil karşı olduğumuz şu an uygulanan sistem haklısın.+++

• 'Allah'ın kurallarıdır ve her kim inkar ederse dinden çıkar' deniliyor. Hani nerde kaldı sevgi dini? hani pemgamberimiz karıncayı bile incitmezdi? ha yok hırsızlıkmı yaptı elini kes, tecavüzemi uğradı öldür, bir erkekle berabermi gezdi, taşla. 8 yaşındaki çocuğunuz hırsızlık yaptı hadi verin bakalım elini kessinler? vermezsiniz dimi ! Saçmalıktan başka bişey değil. NEFRET EDİYORUM ŞERİATTAN. YOBAZ İNSANLAR.

0|0
    0|1
  • Karsiyim, cunku asiri uygulamalar iciyor. suistimale cok acik ve unutmayalim bu ulke sadece muslumanlardan ibaret degil . Hem seriat olan ulkelerin durumukotu, zorlamayla din yasanmaz.

1|1
    1|4
  • Şeriatında,şeriatçı zihniyetinde allah bin belasını versin.Yobazlıktan,kara cahillikten başka bir şey değil.Asla yeri yok İslamda.Bizim dinimiz sevgi dini,şeriat dini değil.

1|0
    2|4
  • Elle tutulur,istenecek hiçbir yönü yok. Karşıyım,her harfine. Hadi desek Müslümanlara uygulandı kesecek uzuv kalmaz be! Ayrıca insanlar dinini kurallarla değil içlerinde yaşamalıdır vicdan özgürlüğüdür bu

0|0
    0|1
  • şeriat benim için ölüm demek. ateistim ve idam edilirdim anlatabildim umarım.

1|0
    2|1
Yükleniyor...