Dil Ve Şive Neden Ve Nasıl Değişir?

Arkadaşlar size bir sorum var. Azerice ile Türkçeyi ele alalım DİL aynı olmasına rağmen ŞİVE farklı bu değişimi neye borçluyuz? Örneğin: Tr: Çocuklar okulda dilimizi Latin alfabesi ile yazar. Az: Uşaqlar məktəbdə dilimizi latin əlifbası ilə yazır Kz:Balalar mektepte tilimizdi latin alfavitimen jazadı. Öz:Bolalar maktabda tilimizni latin alifbosi bilan / ila yozadi.(BATIYA GELDİKÇE TÜRKİYE TÜRKÇESİNE YAKINLAŞIYOR.) İnternetten araştırdığım kadarıyla dilin değişimi teknoloji kültür vb. şeylere bağlı olarak değişiyor ama benim merak ettiğim tam olarak bu değil yani Azerbaycan Türkleriyle Türkiye Türklerinin konuşmaları şiveleri neden faklı neden türkye tç 'geliyorum' Azerbeycan tç 'gelirem' öğretmenime sordum avrupaya özenti dedi pek inanasım gelmedi çünkü ingilizceyle vb. pek alakası yok saçma sapan cevaplar bile aldım yok rumlara özenti falan geliyo' RUM :P her neyse aramızda Dil bilimci veyatta Tükçe, TED. öğretmeni var ise lütfen beni bilgilendirsin bilmeyende yorum yapabilir işe yarıyacağına inanıyorum şimdiden Teşekkürler.

0|0
1|1

Kızlar Ne Diyor 1

• Azerice ve türkçe aynı dildir lehçeleri farklıdır. Her lehçenin kendi şivesi vardır. Bölgeler arası lehçe farkının sebebi kültürel yapının değişmesine bağlıdır.

0|0
    0|0
    • kültürel yapıyı biraz açarmısınız türkiye türkçesinin sivrileşmesi sadece bunamı bağlı? Aslında dediğiniz gibi dil aynı fakat uluslararası statüde azerbaycan türkçesinin farklı bir dil olduğu söyleniyor zaten bende lehçe ve şive dedim ama bu konuyu tartışmaktada fayda var.

• Tabiki de var araştırırsan bulabilirsin.

• tamam çox teşekkür edirem :) :)

Erkekler Ne Diyor 1

• Toplumdan topluma degisiyor

0|0
    0|0
    • nedeni ne işte onu merak ediyorum :)

• Egitim seviyesi orf adet ve gelenekler

• azerbaycanda eğitim seviyesi pek farklı değil türkiyeden

Yükleniyor...