Şiir için edebi eleştiri? çok önemli lütfen?

Yolculuk
Bir şair yolculuk ediyor/ bir denizinde dünyamızın/ bakarak bir yıldıza.
Yolculuk ediyor şairin biri/ yıldızlardan birinde bir denizde/ bakarak dünyamıza.
Yolculuk ediyor şairler / denizlerinde kâinatın/ bakarak birbirine.

bu şiirin teması nedir ve edebi eleştiri için yardımcı olur musunuz? teşekkürler

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• Nazım hikmetin berbat şiirlerinden biri :D
    Teması yaşamın süregelirliliği olabilir. Bu kocaman kaninatta küçük mavi bir gezegende olduğumuz ve aslında birçok şeyin algıladığımız kadar önemli olmadığından dem vurulabilir. Şair tekrir sanatını yoğun bir şekilde kullanarak anlatıma bir ahenk katmaya çalışmıştır.(bence katamamış) Serbest ölçüyle ve yazılmış devrik cumleler kulanılmış ki bu nazımın futuristik akıma dahil olusuna bağlanabilir futuristik şiirde biçimsel olarak yine devrik cumle ve olcusuzluk esastır (ya da nazımın futurizmden başka bir şey anlamadığına da bağlanabilir)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Aynen çok doğru

0|0
    0|0
  • Anlamlı doğrusu. Edebi bilgim yok, sizde daha çok vardır denebilir yani :D, o nedenle yorum yapmayacağım. Kim yazmış acaba bunu. Teması şiir olabilir tahminim:)

0|0
    0|0
    • ben de öyle düşündüm. nazım hikmet'in bir şiiri

• bir defa başlı başına anlam bozukluğu. aynı kelimeleri yerlerini de değiştirerek dalga geçer gibi kullanmış. teması da farklı şiirler üretmek için (deniz, yıldızlar, kainat kelimelerinden yola çıkarak) sahip oldukları hayal gücünü olabildiğince etkili kullanmaya çalışıyorlar, birbirlerinin yaptıklarını takip ediyorlar ve adeta daha yaratıcı olmak için yarışıyorlar. benim anladığım bu

0|0
    0|0
    • şairi nazım hikmet

• doğrudur, ama bunu sırf yazmak için mi yazdı bilemeyiz. belki de onun diye birileri şiirlerinin arasına karıştırmıştır. bildiğimiz birçok bilgi kulaktan, birilerinin yazdıklarından. kendi gözlerimizle neyi görebildik ki? tarih derslerinde gördüğümüz şeyleri canlı şahit olarak yaşayanlar aynı şekilde anlatmıyor mesela. insan faktörü var, müdahale ediyorlar.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...