Sanat bir propaganda yolu olabilir mi?

sanatı nasıl tanımlarsınız?
sanat bir propoganda yolu olarak kullanılmıştır, sizce etik midir?
sanat sistematik bir düzene mi sahiptir?

0|0
1|10

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle sanatın klişe ayrımından uzaklaşmak lazım. Toplum için veya sanat için olan sanat kavramını açığa kavuşturmak gerekir. Sanat öncelikle her ne kadar tartışma konusu olsada toplumsal, toplumu etkileyen toplum için bir kavramdır. Çünkü sanatta beğeni söz konusudur. Toplum dediğimiz kavramın tanımında 2 kişiyle başlayan bir çoğul durum söz konusudur. Çok uzatmadan insan elde ettiği sanat ürününü beğeniye sunmak zorundadır, beğeni sanatın ana amacıdır. Toplumsal bir araç olarak sanatı en belirgin rönesans döneminde açıkça görmekteyiz. Kilisenin baskısına karşı propaganda aracı olarak kullanılmış micalangelo Rafael gibi bilinen sanatçılar bunun öncüleri olmuştur. Dolayısı ile sanatsal faaliyetlerle Rönesans başlatılmıştır. Daha geç dönemlere dönersek örneğin nazizm ve İtalyan faşizmi sembol ve sanat yolu ile geniş kitlelere ulaşmıştır. Resim heykel ve hitabet (retorik) sanatlarıyla devam etmiştir. Bugün bile Komünizm, Faşizm, kısacası her türlü siyasal düşünce reotirk yani hitabetin yanı sıra resim sanatıyla da propagandalarını yapmakta ve özdeşleşmektir. Sanatın sistematik düzenini sorgularsak bu sanatın yapılışı, tarzı, dönemi, kişinin zevkleri, hayata bakış açısı, bilinç altı kısacası kişiye özgü bir şekilde düzene veya düzensizliğe sahip olabilir.

1|0
    0|0
    • dediğin gibi sanatın tanımı tartışmalı bir konu olsada, toplum ile geliştiğine ve etkileşim içerisindedir. fakat sanatçıya indirgedimizde, toplumun beğenisini kazanma gereği duyulmadığı çirkinliğin tarihi adlı kitaptan klasik bir alıntı ile gösterebiliriz 'duchamp pisuvar'. toplumun başta kabul görmeyip yadırgadığı hatta bazı kitleler tarafından gülünç bulunan pisuvar, pop sanatın yani yeni bir akımın başlangıcı olmuştur. yani bir sanatçı çirkinlik ya da güzellik kavramlarının sınırlanmasında kalmaktansa, topluma farklı bir bakış açısı katmayı önemser. 'beğeni sanatın ana amacı' demene katılmıyorum, ama kapitalist düzen için doğru sayılabilir. (sokak sanatı gibi anarsist ve toplumun beğenisini kazanan bir alanı es geçersek) rönesans'ı ideoloji olarak da görebiliriz diye düşünüyorum. türkiyeyi azıcık es geçen bir dönem olarak, hala sanata aykırılık olan bakan bir kesime sahibiz. sanırım demek istediğin sanatin belli dönemler içerisinde şekil alabildiği ve hatta sistematik olabileceği

• Sanat ile beğeni durumunu zaten genel anlam itibari ile söylemedim. Bugün yapılan bir sanat günün şartları üzerine konuşursak anlaşılmaya bilir dolayısı ile bir sonra ki kuşak için anlam ifade edebilir. Hal böyle iken anlaşılmayan bir sanat için beğeni söz konusu olmaz. ama mutlak beğeni durumu muhakkak olur. bir kişinin bile beğenmesi toplumun beğenmesi manasına gelir. Propaganda dolayısı ile kitleye hitap etmesinden söz ettiğimiz için beğeni kavramına değindim. Zaten pop sanatının o dönem şartları için propaganda niteliği taşıyamayacağından bir beğeni amacı taşımaması gayet doğal bir durumdur. Evet tamda onu söylemek istedim. Sanat döneme amaçlara kişilere göre şekil alabilen istenilen anlamda bükülüp girdiği kabın şeklini alabilen bir kavram. Hatta bu esneklik ve likit durumu bilee bir eleştiri konusu olup bir çok tartışmalara sebep olsa da.

• Sanatın propaganda amaçlı kullanılması hususunda toplumsal fayda istisnası haricinde etik bulmuyorum. Zaten yapısına, kimyasına aykırı bir durum. Ancak bunu söylem bana ait olsa da böyle yargı kurmak da etik değil. Çünkü sanatın belirli bir tanımı, sınırı, yapısı yok. Yani böyle bir sınırlama tanımlama olsaydı eğer zaten bir kere zıt akımlar ortaya çıkmazdı. Belirli bir çizgide ilerler, devinim ve değişimi olmazdı. Sözün kısası toplumsal mutlak fayda dışında propaganda aracı kullanılması olumsuz ancak fayda da göreceli bir kavram. Örneğin rönesans da katolik kilisesinin etkisini yıkmaya çalışmaları kendileri için fayda kilise için olumsuz bir durumdur. ancak fakir ve aç insanlara yardım kapmpanyaları gibi barışçıl ve hayır işleri için kullanılmasına kimse karşı çıkmaz. Sanatın doğasında propaganda yer alır aslında ama kendine has sanat amaçlı bir propaganda. Onun dışında sanatın siyaset din veya herhangi diğer bir kavram için kullanılması gayriahlaki etik dışı bir durumdur bence.

Erkekler Ne Diyor 9

• Sanat bizi insan yapan en önemli şey bence... 36 bin yıl önce bile olsa bir yerlere bir şeyler çizme eğilimi içerisinde olan bir yaratılışa sahibiz, bu muhteşem! Ayrıca sanat deyip geçmemek gerek.

Atatürk balkan savaşlarının yaşandığı dönemlerde Bulgaristan'a gidip bir operaya katılmış ve çıkışında şu sözleri sarf etmiştir;

"Bir kaç sene önce bağımsızlığını kazanan bu küçük devletin bizi nasıl yendiğini şimdi anladım"

0|0
    0|0
    • ne güzel bir nokta. teşekkür ederim paylaştığın için
      yani sanata öznel mi bakıyorsun, sanat bizi insan yapar diyerek?
      yoksa toplumu harakete geçirmek için olabilecek propagandaları destekliyor musun?

• Kesinlikle öyle tabi. Zaten bunun en iyi örnekleri 2. Dünya savaşı sırasında yayımlanan çizgi filmler, belgeseller, yazılan kitaplar, oynanan tiyatrolar ile daha iyi anlaşılacaktır. Bunun sebebi ise sanat bizde iz bırakır, bize bir şeyler katar. Namık Kemal Vatan Yahut Silistre adlı oyununu sahnelediğinde halk ayaklanmamış mıydı? Namık Kemal sürgün edilmemiş miydi? Ayrıca otoriter rejimlerde ve günümüzde Türkiye de görüldüğü gibi sanata zerre değer verilmezken yapılan her projenin başına yok "Tuval İstanbul" yok "Sanat Park" vs gibi kapatma uygulanmaktadır. Evrensel bir olgu olarak sanat hepimiz için vardır ancak her birimiz aynı estetik hazzı alamayacağımız için öznel olarak da bakmak mümkün.

• tam da bu seçimde bunun üzerine ciddi bir projem var 1 ay içinde o parti ile görüşüp gerçekleştirme niyetindeyim

0|0
    0|0
  • Sanat zaten bir propagandadır. Üretkenliğin propagandası. İdeolojik propagandalara maruz kalabilir ama en nihayetinde yaratıcılığın propagandasıdır.

0|0
    0|0
    • güzel bir bakış açısıydı. fakat propaganda bir kitleyi etkileme amacı gütmez mi?

• kitleyi etkileme zorunluluğu var mıdır?

• Propagandalar etkilemek için yapılır. Etkileyip etkilememesi bir zorunluluk değildir. Bir ek seçenektir daima propaganda. Yani bu yüzden sanatçı hitap ettiği kitleyi etkilemek zorunluluğundan kurtulup kendi istediği şekilde sanatını icra edebilir. Bu sanatın özgür olmasını sağlar.

• Aslaaaaa olmmamali

0|0
    0|0
  • sanat propaganda'nın ta kendisidir. bunu en iyi anlatan provakatif sanatçı ise salvador dali'dir:"... bir deliyle aramda tek bir fark var: ben deli değilim!"... diyor. anlatmak ve anlayabilmek, ruhsal bir sınır içerir. sanat sistematik bir düzensizliğe sahiptir. bilimin düzensizliği olan entropiyi bile şaşkınlaştıran, bilincin sınırsızlığıdır sanat.

0|0
    0|0
    • sanat bir nevi tabuları yıkan bir provakasyon yani senin için?
      'anlatmak ve anlayabilmek, ruhsal bir sınır içerir.' bu yorumun için teşekkür ederim. üzerine tartışılacak bir çok şey çıkıyor buradan. eğer ruhsal bir sınır içerisindeyse provakasyon amacı dışında oluyor, ya da kişisel bir propaganda da olabilir.
      sanat ve bilime iç ice bakıyorum ben o yüzden görüşünü merak ettim. ne açıdan bilimi şaşırtmıştır?

• sorularınıza kısaca cevap vereyim;

sanat yaratıcı olduğu kadar yıkıcı bir eylemdir. sanat toplum için midir? sanat için midir tartışması değil demek istediğim.

anlat ve anlamanın; ruhsal sınırı bireyin kişisel gelişimiyle alakalıdır. bakış açısı ve gördüğümüz olgu aynı sanat eseri üzerinde farklı bireyler için, farklı anlamlarda karşımıza çıkar... bu işte her bireyin ruhsal sınırını göstermektedir.

entropi ve sanatı birbirine bağladım aslında. kısaca yorumumu biraz daha açacak olursam; entropi evrenin temel kurallarından biridir ve düzensizlik ya artar, ya da değişmez der. sanat entropinin bilinçli ifşasıdır yaratanı tarafından. ve ortaya çıkan anti sanat akımları da tıpkı entropi gibi eski sistemlerin bozulma yönünde tandans gösterdiğinin ispatıdır.

saygılar...

• Sanat toplum için olunca propaganda oluyor tabi.

0|0
    0|0
    • kişisel bir amaç da güdebilir sanatçıya bağlı olarak.
      propaganda olarak kullanılmasını doğru buluyor musun? örnek olarak 2. dünya savaşı sırasında afişler kullanılmış savaşa katılım desteklemek için.

• Sadece sanatımı yapıyorum diyerek topluma duyarsız kalmayı doğru bulmuyorum ben. Toplumun sanatçılara ve aydınlara ihtiyacı var. Tabi hepsinin doğru bilgiyi empoze ettiği söylenemez kötü amaçlarla kullanıldığı da görülüyor. Sanat için yapılan sanatı eleştirmiyorum tabi ki ama toplumda ulaştığı kesim daha az, belki de bizim toplumumuzda böyle. Mesela sinema, Nuri Bilge Ceylan olağan üstü filmler yapıyor ve her festivalde ödül alır ama Türkiye'de filmleri ilgi görmüyor.

• anlıyorum. yani toplumun anlayabildiği kadardır diyorsun. ama nuri bilge toplumdan beslenerek yapar filmlerini.
      alaksız olacak benim görüşümü eklemem ama bende durağan buluyorum filmlerini. the shining mesela 2.5 saat ama izlerken yorulmadım. filmlerini izlemek yoruyor, odak noktası dağılıyor bir süre sonra.

• Sanat degil olabilecek hersey propaganda amaclıdır

0|0
    0|0
  • Belli mesajlar içeren düşünceler olabilir.

0|0
    0|0
    • yani ideoloji barındırabilir demek istiyorsun. peki propoganda alanı olabileceğini gösterir mi?

• O bazen her şeyi dille ifade etmek istemez kendince oluşturduğu şeyleri insanlığa sunar !

• Sanat kısıtlamayı sevmez özgürlük ister

0|0
    0|0
    • madem özgürlük ister içerisinde ideoloji barındıramaz mı

• buluyorum sanattan nasibini almış kişilerin elinde uygun halini alır

• eğer toplumu kötü etkiliyorsa, etik değildir bence.

Kızlar Ne Diyor 1

• toplumları sanat geliştirir doğal olarak da her alanda kullanılması normaldir.

0|0
    0|0
    • toplumla sanat iç içe bakıyorsun belliki. ikiside birbirinden beslenir, gelişim zamanla olur.
      her alanda kullanılması normaldir derken etik buluyor musun propaganda amacı ile kullanılmasını?

• aynen. ideoloji aşılamak için olursa sanat olabilir mi ki?

• Kullanılabilir evet.

Yükleniyor...