Hic bir sey yapmadan kulturlu bir insan olmak istiyorum?

Ya aslinda zaten kulturlu biri sayilirim egitim sayesinde cunku Avrupa'da okudum ve bizim burada lise sonda isledigimiz konulari Turkiye'de universite 1-2 siniflarinda isliyorlar. Kendimi bildim bileli okulla gezilere tiyatrolara gitmeler falan. Ama iste okul falan bitti benimde pilim bitti resmen. Misal acip yabanci dizi bile izleyesim gelmiyor. Oyle sahip oldugum bilgilerin omrumun diger kalaninda yetecegini dusunuyorum ama sorun nerede entellektuel ve super zeka var gidip ondan hoslaniyorum. O zaman kendimi eksik hissediyorum yani o benden daha bilgili kulturlu diye. Ama hic caba sarfedesim yok daha bilgili kulturlu olmak icin. Eskiden boyle degildim merakliydim arastirirdim falan misal Ebolayi 17 yasimdayken duymustum ve arastirmistim. Oyle superim demek istemiyorum benim sorunum artik mala baglamis olmam ve nerede super zeka var ona asik olmam. Neyse ne olacak bu halim?

0|0
3|34

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında benimde yapmak ögrenmek istedigim şeyler var.
    Mesela piyanoyu ve kemanı çok güzel çalmak istiyorum, bir taraftanda egzersiz yapmakta istemiyorum,
    Sonra okumak istedigim bir sürü kirap var,
    Onları okumadan içindekileri bilsem diyorum,
    Sonra diyorum ki keşke usb ye yükleyip, kendimdede install yapabilsem :))

1|0
    0|0
    • ayyyyyyyyyy ayni ben :D Seni sevdim :)

• Begenmen ve gülümsemen yeterli benim için :)
      Yeni yazılarınada misafir olurum inşallah :)

• yagmur altında cepten yazıyordum, şimdi daha rahat yazabilirim :)

Erkekler Ne Diyor 33

• Entellektüel yapıya sahip olmak herkesin istediği ama çok az insanın sahip olduğu bir olgu. Entellektüel olmanın ilk şartı uzmanlaşma. Yani bir konu hakkında ana uzmanlık oluşturman lazım örneğin bu din olabilir, tarih olabilir, herhangi bir sanat dalı olabilir. Kitleleri ilgilendiren herhangi bir alan olabilir. İkinci husus tarafsız ve modernist bir düşünce sistemine sahip olman. Modernist çünkü entellektüelite bilgi birikimiyle ifade edilen bir kavram ve bilgide devamlı modernite olan yani devamlı gelişen ve ilerleyen bir kavram. Tarafsızlık da önemli. Çünkü tarafsızlık bütün bir dünya görüşünden, etik ve yazılı yazısız bir çok normdan bağımsız olarak mutlak bilgiyi amaçlayan bir kavramın gerekliliğidir. Bilgiden bahsetmişken entellektüelite asla bir ezbercilik ya da konu hakkında daha önceden oluşturulmuş bilgileri yani diğer aydınların bilgilerini tekrar etmek değil yeni sentez oluşturabilmektir. Yani deneysel veya kanıtlanabilir mantık çerçevesinde yeni bilgiler oluşturmaktır. Yan gereklilikler ise sahip olduğu dile iyi hakim olmak en az 1 yaancı dil daha bilmek, farklı kaynakları inceleyebilir olmak. Çevirenlerden değil kendi çevirisiyle anlayabilmek için. Çünkü yorumsuz ve tarafsız bilgi edebilmek için mutlaka kişinin kendisi ilk kaynaktan almalıdır. Ve daha sayamayacağımız bir çok olgu ve kavramın birleşmesiyle entellektüel bir yapıya sahip olunabilir.

0|0
    0|0
    • soru entellektuel yapiya nasil sahip olunur muydu?

• kültürlü olmak istiyorum derken kastettiğin şey entellektüel bir bilince sahip olmak değil midir? Süper zeka ve entellektüel kişilere aşık olman onlardan etilenmen ve onlara ilgi duyman entellektüeliteye olan ilginden kaynaklanıyor. Çünkü ilgisi olmayan insanlar entellektüelitenin çekim alanına girmez. Bende sana entellektüeliteyi edinebilmen ve kolayca birilerinden etkilenmemen için etkilendiğin kadar etkilemek için görüşümü yazdım. Ofansif olmaya gerek yok ama sorduğun soruda verdiğin örneklerde, araştırma ve merak isteğinden, ve etikendiğin ilgi alanını oluşturan entellektüel kimselerden o sonuca ulaşıyorsun farkında değilsin.

• Sen kendini anlatmışsın da kendine göre anlatmışsın. Seni en iyi çevrendeki senden menfaati olmayan insanlar tanımlar. O yüzden bence başkaları (çevrendeki kıymetli insanlar) senden nasıl bahsediyor o şekilde değerlendir kendini.
    Diğer yandan kültür okulda öğretilen bir kavram değil. Havalimanında staj dönemimde bir temizlik görevlisi ile tanışmıştım, adam ortaokulda bırakmış okumayı ama kendini araştırmaya ve kitaplara vermiş bir çok konuda inanılmaz bilgiliydi. Merak ve hayal gücü insana bir şeyler kazandıran. Popüler kültür ve doymuşluk hissi gereksiz bilgilerle dolduruyor insanı yahut yeni bilgilere öğrenme, yeni yetenekler kazanma isteğine kit vuruyor.
    Bilgine sormuşlar en çok ne zaman bileceksin diye, ölmeden 1 dakika önce demiş. Ölene kadar öğrenmeye devam eder insan.
    Saçma sapan diziler, televizyon, taraflı gazeteler vs. Her şey insandaki üretkenliği, merakı, hayal gücünü öldürüyor. 7 senedir televizyon izlemem ben. ne izlemek istiyorsam onu internetten izlerim bırakırım. Kitap okumak, gezmek, müzik, filmler, spor, oyun oynamak. Ama hepsi kararında olacak. Normal yaşamı aksatmadan, keyfini alarak, abartmadan.
    Dün güneş sistemi ile ilgili 5 bölümlük bir belgesel izledim mesela. İnanılmaz gerçekten. Araştıracak o kadar unsur ve öğrenecek o kadar bilgi var ki...
    Bu arada süper zeka diye bir kavram yok. Mantıksal zekası yüksek insanları genelde bu şekilde nitelendiriyorlar yahut mevcut olan mantıksal zekasını aktif olarak kullananları. Yalnız zeka çok boyutlu bir kavram. Ruhsal zeka ve duygusal zeka da insan hayatında inanılmaz unsurları olan ve gerçek olan kavramlar. Mantığa takılmak saçmalık çünkü insan olarak duygusallık hayatımızda muazzam yer ediyor. Yahut karakter. Bence yeterince derin düşünmediğiniz için bu kadar sıkıntı halindesiniz. Tek bir noktaya saplanmışsınız.

0|0
    0|0
  • İnsan bazen yeter bu bilgiler bana dese de hala öğrenmeye aç olduğumuzu görüyorum ya da görüyoruz. Çünkü insanız şimdi sen Avrupa da yetişmişsin ben Türkiye de eğitim şeklinden dolayı belki beni sollayabilirsin. Belki diyorum çünkü bende aşırı meraklıyımdır. Hala da okuyorum sırf dört yıl okula bağlı kalmamak için iki yıllık bir bölüme geçip oradan dört yıla tamamlamayı planladım. Çünkü okul bir süre sonra bana ayak bağı olmaya başladı. şu an hala okumaya devam ediyorum. Teknik olarak kendimi daha çok geliştirdim. Mesela sen televizyonu dizi , film , yarışma izlemek için kullanırsın. Ben nasıl çalıştığı düşünerek , bunu öğrenerek merakımı gideririm. Sadece dersi dinleyip geçmem güncel konuları , geçmiş konuları araştırırım. Mesela hayatımda sadece merak ettiğim tek mucit var onu hala araştırım. Hayatı bir şeyler icat etmekle geçmiş olan bir insanın bilgileri beni çok çok ileriye götürür. Ve bir kaç tanesini kendim yapmak istiyorum. şu an bir atılım yapmadım zamanım yok ama zamanı geldiğinde aklımda bir çok plan var. Yabancı dil bilmiyorum şöyle ben Türkiye de zorlanacağımı düşünüyorum. Yurtdışında çok kısa zamanda öğrenebileceğimi düşünüyorum. Fakat daha yurt dışına çıkmadım. Her neyse demek istediğim insan hep öğrenmek ister her zaman ve her zaman öğrenmenin bir sınırı yok. Sen kendini emekliye ayırıyorsun resmen :) Zeka sever olduğunu da açıklıyorsun bende aynı şekilde karşı cinste zeki gördüğümde direk etkiliyor beni. Ama kendini bilgisiz ya da kültürsüz hissetmen bence iyi buna bakış açını değiştirebilirsen tabi çünkü karşımızdaki insanlardan öğreneceğimiz çok şey var. Olaya bu şekilde bakarsan kendini eksik hissetmezsin. Bana göre böyle yinede sana kalmış bir takım şeyler

0|0
    0|0
  • Bu bilgilerinle sen bir ömür geçirirsin. Zorlama kendini daha fazla. O beyinde bir yerden sonra çalışmaz haklısın.

0|0
    0|0
  • Susmak erdemdir. Susman yeterli. :)

1|0
    0|0
  • Ne güzelmiş birşey yapmadan kültürlü olmak bunu avrupalı birisine anlatsan orada beraber eğitim gördüğünüz kişiye der ki; bunları mantalitesi de ne ilginç, boşuna sevmiyormuşuz bunları bile diyebilir.

Zorlukları karşılamanın iki yolu vardır; ya zorlukları değistirirsiniz ya da zorlukları çözmek için kendinizi.

0|0
    0|0
    • universite'de profesorlerimize diyorduk yalnizca derse gelerek butun her seyi bilsek ne guzel olurdu, profesorde tembellesmeyin gencler derdi canim oyle iste.

• usenirim izlemeye

• Sen de ne fenasın öyle.

• Okumakla kültürlü olunsaydı: "inşaat mühendisi" çikita Ajdar,
    Yetenek sizsiniz yerine Kim 1 Milyon İster'e katılırdı.. .

Çok okuyan mı çok bilir, çok gezen mi? sorusunun yanıtı şudur:
    Çok yaşayan.. . yaşamaktan kasıt ise zaman değil yaşananlardır.

0|0
    0|0
    • soru detayimi okuduun mu? Kendimi bildim bileli geziler tiyatrolar falan demistim

• Bende 2. paragrafta bundan bahsettim (: yani demek istediğim çok kültürlü biri sana göre nasıl bilemem ama bence kendini de biraz üst düzey görüyorsun çoğu kişiye göre.

• boşver sal gıtsın akısına benım gıbı, fazla kultur ıyı gelmez:)))

0|0
    0|0
    • ya zaten gidip klasik bir turk erkegini alacagim degil mi sonucta bosuna yormayaym kendimi gidip yemek yapmasini falan ogreneyim en iyisi :D

• He valla:)

• Genelde bodybuilding salonlarında yazar ama bu sorunun cevabı; No Pain No Gain! Keşke hapla filan olsa, hemen üç beş dil öğrenirdim :)

0|0
    0|0
  • IQ seviyesi senden düşük olan birini bul o halde, daha rahat edersin...

Ama o zamanda egon yüksek olmaması lazım, yani sürekli ezersen olmaz..

0|0
    0|0
    • Kultursuz biriyle ne paylasabilirim ki?

• Yaşamadan bilemezsin. Sana cahil cühela biriyle takıl demiyorum. Biraz bilgisi olsa, o da sana öğretir. En azından kademe kademe yükselirsin.. Ama tabi bu durum karşıdakini kullanmak gibi olur..

• hakli olabilirsin

• Yurt dışında eğitim görmüş olman kültürlü olduğun anlamına gelmez. Kendini yeterince gelistirememissin. Eğer geliştirmiş olsaydın hiç bir şey yapmadan nasıl kültürlü olabilirim diye bir soru sormazdin. Kendini eksik hissetmen seni bu amacında motive edecek en büyük güç olabilir

0|0
    0|0
    • ya yeryuzunun yuzu simdi bana laf sokma ne olur zaten psikolojik olarak kotu bir haldeyim bari sen ustule gelme :(

• Kendini eksik hissetmen ve bunun farkında olman

• evet ortada cok superim diye gezinen ama aslinda hiç bir sey bilmeyen insan cok. benim bilgilerim onlarin bilgilerini dovebilecekken yine de eksik hissediyorum.

• güzel yaptıkların normal bence araştırmak güzel ama dediğin gibi sırf kültürlü olmak içinde birşeyler araştımak istemiyo insan bir süreden sonra kendi alanında uzmanlaşmak ve hobilerinde profesyonelleşmek olabiliyor en iyisi, kültür güzel birşey en çokda kültürlü olduğunu düşündüğün kişilerle konuşurken farkediyosun adam bir konuşuyor resmen mala bağlıyosun vay be diye eksiklik hissediyorsun ilginç bir konu gerçekten bendede soru işareti

0|0
    0|0
  • Kitap okumayan kimse ben kültürlüyüm diye orta da gezmesin lütfen.. Ayrıca zeka başka birşey kültür başka Zeka bulunduğun anı yorumlamakta çok işine yarar kültür geleceğini yorumlamakta. başka bir sürü ayrıntı var işte ne bileyim öyle bişi ama sen takma kafana tencere yuvarlanır bir gün mutlaka kapağını bulur

0|0
    0|0
    • Okudugum kitap listesini mi cikarayim ay yok cok usenirim.

• annemde bikti son zamanlardaki haimden, gencsin kanin kaynamasi lazim cik disari arkadaslarinla falan diyor ama keyfim yok

• sağlık olsun ne diyim Benden yana çözüm yok gibi duruyor

• Hiç bişey yapmadan güzelmiş

0|0
    0|0
  • Kültürlüsün merak etme

0|0
    0|0
  • Gördüğün duyduğun ve yaşadığın birçok şeyi aklında tutmaya çalış. iyi veya kötü faydalı veya faydasız

0|0
    0|0
  • Şu dersleri yazarmisin lisede gördüklerini tr de ünide hangileri var?

0|0
    0|0
    • Yazamam usenirim canim.

• bir tik kadar yakinindaim :(

• Hmm yakinlari uzak eden görüş :D

• Her Şey İyi Güzelde Avrupa'nın Neresinde Okudun Çok Merak Ediyorum

0|0
    0|0
  • Avrupa da okuyunca kültürlü mü olunuyormuş :D:D:D:DHer şeyi bilmene gerek yok bir şeyi bil ama en iyi sen bil yoksa her seyden biraz biraz bilmenin sana hiç bir faydası olmaz...

0|0
    0|0
  • Bana katılabilirsin, bilgi hazinen çok genişler, mutlu bir insan olursun. Benim neredeyse bilmediğim hiçbir şey yoktur. örneğin entellektüel kelimesinin bir yazım yanlışı olduğunu biliyorum.

0|0
    0|0
    • Ben superim diyen insanlari kaale almiyorum :) :(((((((((((((((

• hayir etmiyorum

• Hmm. İddia ettiğin kadar bilgili olabilirsin, bilmiyorum. Ama yeteri kadar zeki olmadığın ortada; kendini düzeltmeye buradan başlayabilirsin. Teşhisiniz konulmuştur. Geçmiş olsun. İyi günler dilerim.

• Kendin ol illa birine ayak uydurmana gerek yok ;)

0|0
    0|0
  • Piskologa git senin ilacin orda

0|0
    0|0
    • bir ara asik oldugumda gitmistim ise yaramadi ama

• gostermedim cunku ben seviyorum mantik falan umrumda degil

• Olaya sadece duygusal yonden bakarsan cok acı çekersin söyleyeyim

• kültürlü olmak istiyorsan zıhnıyetını degıstır ınsanlıgı sevmeyı ogren sonra kultur gelır zaten

0|0
    0|0
  • Seninkisn i*ne olayim ama bakir kalayim mksali

0|0
    0|0
  • çok komiksin sevdim seni :)

0|0
    0|0
  • Cok uzun sadece xp icin ;)

0|0
    0|0
  • Not: böle giderse sende benim gibi evde kalırdırsın

Yazan : Bir Dost.

0|0
    0|0
    • Evde kalmak mi? Neden?

• birine asik oldum zaten ask acisida cekiyor gibiyim

• işin zor :)

• haha... Bezgın Bekır

0|0
    0|0
    • Bezgin Bekir? Hadi bana yeni bir seyler ogret..

• herkesten skildim desem ailemden bile :(

• takıl bana ara ara laflarız...

• Ben de uçmak istiyorum. i believe i can fly..

0|0
    0|0
  • emeksiz yemek olmaz. hiçbirşey yapmadan da kütür olmaz.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 3

• bir kpss'ye hazırlan yeter

0|0
    0|0
    • Canim Avrupa'da yasiyorum boyle sinavlar yok burada :)

• hap gibi de alınmıyo genel kültür maalesef. en azından çok gazete okumak lazım

• ne bileyim o kadar profesor var bir taneside boyle bir hap kesfemiyor ne diyeyim 21. yuzyilda hala nelerden bahsediyoruz :(

• Hangi ülkede yaşıyorsun da bizim ünide öğrendiklerimizi lisede öğrendin?

0|0
    0|0
  • Ebolayi 17 yasinda duymus 👏👏👏

0|0
    0|0
Yükleniyor...