Fatih Sultan Mehmet'in bazı özelliklerini günümüzün gençliğinde neden bulamıyoruz?

Askerlerine moral vermek için en ön cephelerinde deli gibi savaşan nadir komutanlardan.
Dikkat çekici özellikleri :
19 yaşında anadili Türkçe'nin yanında Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbraniceyi kusursuz şekilde konuşuyordu
Latinceyi anadili gibi konuştuğu rivayet edilir.

Aynı zamanda şairdir.

Otuz yıllık saltanatı süresince, yirmi beş askeri harekata bizzat komuta etti.

- 900 bin km. olan Osmanlı topraklarını, 2 milyon 214 bin km.'ye çıkardı.

- Venedik Kralı tarafından planlanan on dört suikast girişiminden sağ kurtulmayı başardı. ölümü hakkında “suikast” şüpheleri halen vardır.

- ölümün ardından kutlama amacıyla Papa ÜÇ GÜN boyunca gece-gündüz durmaksızın çanlarını çaldırdı.

İstanbul'u fethetmesinden sonra ve daha sonraki asırlarda Fâtih lakabıyla anılmıştır. Ayrıca döneminde Avrupa'da Büyük Türk (Grand Turco) olarak da zikredilmiştir. İstanbul'un fethi, Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olmuştur. Bundan dolayı Fatih, "çağ açan hükümdar" olarak da tanınır. Birde doğu Roma İmparatorluğunu dünya üzerinden silmiş'dir.
farm5.staticflickr.com/.../...69219_51ba79c6a7.jpg

Fatih Sultan Mehmet ve Babası Arasındaki Diyalog :

Doğuda ve batıda barışı sağlayan Sultan II. Murat, tahtı 12 yaşındaki oğlu II. Mehmet’e bıraktığını duyurarak Manisa’ya inzivaya çekilir. ( Birinci Tahta Çıkışı) Tahta tecrübesiz ve çocuk yaşta birinin olmasını fırsat bilen Batı dünyası hemen bir Haçlı ordusu toplayarak Osmanlı Devleti üzerine saldırmaya karar verir. Bu saldırının haberini alan Fatih Sultan Mehmet ise derhal babası II. Murat’a haber yollayıp tahta geçmesini söyler. II. Murat ise Mehmet’e “Artık padişah sensin.” diyerek isteğini geri çevirir. Bunun üzerine Sultan II. Mehmet, babasına şu tarihi mesajı yollar:

Baba, eğer bu devletin padişahı siz iseniz gelin ve ordunun başına geçin. Eğer bu devletin padişahı ben isem size EMREDİYORUM. Gelip derhal ordunun başına geçin.

• Eğitim sistemimiz yüzünden...
    0% (0)50% (3)30% (3)Oy Ver
  • Yeni nesil gençler tembeller...
    100% (4)33% (2)60% (6)Oy Ver
  • Diğer (Yorum yaz)
    0% (0)17% (1)10% (1)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• Beyin yok onlarda da ondan

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Komutan diyorsun farkindaysan lider öncü..
    günumuz gencleriyle kiyaslaman ne kadar mantikli öncelikle sorarim şu an bastaki adam mi diye.

0|0
    0|0
  • Bir Fatih olmak kolay mı yiğidim, Cehalet bizim insanımızdaki, bu hale getirenlerin Allah belasını versin.

0|0
    0|0
  • Yeni nesil gençler tembeller...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Aslında soru alakasız olmuş biraz eğitim sistemiyle ama insanların kendi zekalarının farkına varması eğitim sistemimiz ile gerçekten çok zor oluyor bu yüzden hani her an sistemin değişmesi sınav stresleri vs. Ezberci eğitim vb.

0|0
    0|0
  • gerçek lider dediğimşz kişiler toplumun ortalamasından daha zeki kişilerdir. herkes bu kadar zeki olamaz. fatih, kanuni, mustafa kemal gibi insanlar 100-150 yılda bir çıkar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...