Mantıyı nasıl yemeli? Yemek kültürümüzde nedir genel kabul ?

Mantıyı nasıl yemeli ? yemek kültürümüzde nedir genel kabul ?

Mantı ; haftanın 5 günü Fatih'in sabah sofrası için pişirilirmiş . Osmanlı'da ise mantı sade suda veya et suyunda pişilirmiş. neyse konunun Osmanlı ile alakası yok ben araştırmaların sonucu eksra bilgi için yazdım benim sormak istediğim şu , mantıyı suda mı haşlamalı , buharda mı pişirmeli yoksa kızartmalı mı ?

0|0
35|15

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 34

• mantı suda haşlanmalı, sonra üzerine sarmısaklı yogut ve yakılmış biber ile servis edilmeli. mmm olsada yesek :)) link işte budur :) link

0|0
    0|0
  • Kızartılmamalı suda kaynatılmalı kaynatıp tabaklarada yoğurt ve sosunu herkes kendi dökmeli. kimileri tencereye full sarımsaklı yogut ve sosu koyuyor herkesin gönlüne göre olmayabilir en iyisi herkes tabagına koyup sosunu sarımsaklı yogurdunu kendi almalı.

0|0
    1|0
  • YAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA neden bana bunu yaptın!tek dayanamadıgım yemektir mantı!

böyle bol kıymalı,acı soslu,yogurtlu of of of

2|0
    0|0
  • link işte tamda bu linkteki gibi hafif sıcak, salçalı suyu, içi etli olacak, olabildiğince küçük olacak, üzerinde sarımsaklı yoğurdu ve üzerinde sumak...

0|0
    0|0
  • Suda haslayıp sarımsaklı yogurt salcalı sos üstünede nane ve kırmızı pul biber oh mis iftarda yedik hehe :)

0|0
    0|0
  • Haşlayarak üstüne de sarımsaklı yoğurtla hergün yerim şahsen :(

1|0
    0|0
  • suda hasla mantının yarınsına sarımsaklı yogurtu dok uzerıne yada azıcık kırmızı bıber kızartıp dok dıger ayırmıs oldugun mantının uzerıne tere yağ erit ve cevız ufala of canım cektı :(

0|0
    0|0
  • Oha manyak canım çekti!

0|1
    0|0
  • Suda haşlanmalı. Özbek kültüründe buharda pişiriliyor. Hatta içine de bizim tatlı yaptığımız kabaklardan konuluyor. Ama benim damak zevkime uygun değil. Kızartmayı hiç bilmiyorum.

0|1
    0|0
  • suda haşlanıp yoğurtlanan yada salçalı su içine bırakılıp sulu yemek gibi yapılan mantı yerine daha büyük kesilmiş buharda yada suda haşlanmış tereyağlı olarak seviyorum

0|0
    0|0
  • bn milföyden yapıyorum... bir milföyü 4 e bölüp kapatıyorum..kocaman oluyo:) sonrada fıfına verip kızartıyorum.. daha kolay gel,yo

0|0
    0|0
  • suda kaynatıyoruz üzerine sarımsaklı yoğurt onun üzerinede kızdırılmış yağ ve pulbiber ımmm :)

0|0
    0|0
  • haşlayarak tabiki.off mantı hastasıyım hergün yesem bıkmam.gece gece aklımıza düşürdün arkadaşım ya

0|0
    0|0
  • Tek haslamasini biliyorum yogurt'u ve yagda kizartilmis salcali sosu üzerine dagitip yenilir

0|0
    0|0
  • offf gece gece demem bi yerim bi yerim kızarmış mantı üstüne bol sarımsaklı yoğurt üstüne yağda kavrulmuş pul biber ve yağı hafif nane allah diyim ben saaa

0|0
    0|0
  • ay daha geçen gün annemle ellerimizle açtık:) suda haşlandık üzerinede sarımsaklı yoğurt ve pulbiberli salçalı sos yaptık hakiki köy tereyağı ile enfes oldu:)

0|0
    0|0
  • suda haşlamalı.

0|0
    0|0
  • ben suda haşlayarak yapıyorum genelde..fırında da güzel oluyor ama.

0|0
    0|0
  • Haşla. sonra 2 seçeneğin var ya sarımsaklı yoğurda nane dök yada sarımsaklı yoğurda pulbiberi yağda kızartıp dok

0|0
    0|0
  • suda. böyle yumusacık olacak, sarımsaklı yogurdun üstüne erimiş tereyagı gezdireceksin...bir de fırında pişiriliyor benim bildigim. edirnelilerin yaptıgı.

0|0
    0|0
  • oruclu orculu canımızı cektirme

0|0
    0|0
  • Haşlayarak gördük, öğrendik, uyguluyoruz.

1|0
    0|0
  • yo hayır bunu yapmış olamazsın.

mantı demiş olmazsın:(

1|0
    0|0
  • haşlıcan.üstüne yoğur onun üstüne domatesli sos oh löp mideye

0|0
    0|0
  • oyşş canım çekti gece gece :D

0|0
    0|0
  • Sarımsaklı yoğurt tereyağlı pulbiberli sosla :) ama ben sevmiyorum ekoo

0|0
    0|0
  • Sevmiyorum, yemiyorum dolayısıylada bilmiyorum.

0|0
    0|0
  • Her türlü yerim ooof olsa da yesek

0|0
    0|0
  • fırınlama, ve haşlamasını biliyorum.

0|0
    0|0
  • Suda haşlanır, üzerine tereyağı ve karabiber. Ben bu şekilde severim.

0|0
    1|0
  • Kızlar Devam
    4

Erkekler Ne Diyor 15

• Yapma bunu şimdi 3 saat kala :S link

Benim için kabuldür.

1|0
    0|0
  • Tabiki suda haşlamalı bro, haşladıktan sonra yağını sosunu üz<erinde gezdiriceksin bir de üstüne sumak... Tadından yenmez.

0|0
    0|0
  • Nasıl tatlı geliyorsa öyle ye; bir öyle pişir ye, bir başka türlü..

''Hepsi senin mantın, akıllı düşün''

(T.C. Mantıcılar ve Yufkacılar Konfederasyonu)

2|0
    0|0
  • bir kayserili olarak sevgili annem bu işin kompedanı montı suda haşlanarak pişer sulu olur sarımsaklı yoğurt ve sumakla servis edilir. bir kaşığa 40 mantı tanesi sığması esastır yani küçük olacak..

1|0
    0|0
  • Suda haşlamak iyidir. Ohh birde üzerine sosundan dökücen. :P

0|0
    0|0
  • sevmıyorum bayılıyorum dıyenlerede anlam veremıyorum..

alt tarafı mantı işte zıkkımlanın gıtsın

1|0
    2|0
  • Mantı dediğin eti bol olacak.Haşlama ile yapacaksın.Soğuk sarımsaklı yoğurt ve üstüne tereyağlı salça sos.

0|0
    0|0
  • sarımsak suda haşlamalı üzerine bol yogurt ve sosunu koymalı ama ben kayseri usulu böle minicik minicik olandan sevmiyorum susuz ve mantı taneleri büyük olcak hamurun ve için tadı damagımda yayılcak damakları çatlatacak yani:)))))))))))))))))

0|0
    0|0
  • En sevdigim yemek. Ama herkes yapamiyor . Haslama olmali. Sonra sarmisakli kese yogurt.ustune de salcali tereyagli sos

0|0
    0|0
  • marıtı sevmeyen insanlar varmıs.nasıl yapılıyor bilmiyorum ama en lezzzetlileri 30 km etrafımda :D

0|0
    0|0
  • Mantıyı 'martı' olarak okuyan bana gelsin alkışlar :)

0|0
    0|0
  • Ne yemek yapsam diye düşünüyordum :)

0|0
    0|0
  • Suda haşlanmak gerekir çok severim kayseri mantısını!Canım nasıl çekti anlatamam : )

0|0
    0|0
  • ekmekle

0|0
    1|0
  • bak ben sana gayserinin yirlisi olarak anlatıcam iyi dinle, kızartma falan yok unut öyle bişeyi :D:D:D kaynayan suda haşlıycan eğer ki "börek çorbası" adıyla andığımız şekilde yemek istiyorsan bol sulu ve naneli yersin, mantı olarak yemek istersen çorba değil ana yemek olur ki az sulu ve yoğurt sumak ikilisiyle yersin. afyet olsun :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...