Karl Marx kimdir?

Felsefe kitaplarını okumaya başlayacağım ve en çok duyduğum kişi Karl Marx. Bilenler bir bakıversinler daha almadım kitaplarını ama yarın alacağım. Almadan önce küçük bir araştırma yapayım dedim. Marx kimdir?

0|0
4|24

En İyi Erkek Görüşü

• Felsefi sistem kuran son büyük kuramcılardandır. Kendisinden önce Nietzche gelmektedir.
    Felsefesini anlayabilmek için şöyle düşünmek gerekmektedir,
    Mutlak iktidar maddi olarak güçlü ancak bilgi olarak güçsüzdür. Çünkü yalnızca üreten alt tabaka bir tarlanın nasıl işlenmesi gerektiğini bilebilir.

Ancak üreten ve emek veren alt tabaka ile Mutlak iktidarın arasındaki sınıf mücadelesi hep olagelmiş durumdur.
    Kominist Manifesto adlı eserinde bu duruma karşı Mutlak iktidarların yıkılması ve sosyalist anlayışın temel taşlarını açıklamıştır. Sınıf kavramını ortadan kaldırarak işçi sınıfının üretken tabakanın güçlü olduğunu dile getirmiştir.
    Kendisinden sonra Engels Kapital adlı eseri tamamlayabilmiştir.

Marx'ı yalnızca Kominizmden ibaret sanmak ahmaklıktır. Varoluşcu Fransız Jean Poul Sartre bile Marx'ı göz ardı ederek toplumsal bir düşünce yazmak eksiklik olacaktır demiştir.

Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir sözü işin özetidir.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Karl Marx yüzyılın en büyük balonudur. Bunu kendisini okumuş, araştırmış ötesinde Sosyalizm Bulgaristan'ında doğmuş, sosyalizm'in bütün artılarını eksileri ailemden de dinleyerek öğrendiğim ve hakkına balon ibaresi kullanmayı doğru bulduğum felsefecidir. Yalnız öyle bir akım çıkarmıştır ki ortaya, sonu belli değildir. Yemek tarifi vermiş ama yemeğin nasıl servis edileceğini söylememiştir. Nasıl pişeceğini söylememiştir. Sadece o yemeğin malzemelerini sıralamıştır. Bir kısmı da tamamen yanlıştır. Herkes bilir ki inanç bir özgürlüktür ve kısıtlanamaz. Özürlükleri kısıtlayarak bir eşitlik düzlemi yaratmaya kalkmış, ama başaramamıştır. Sosyalizm maskesi altında Çarlık mirasını sömüren diktatörlerin arkasına sığındığı bir kukladır aynı zamanda.
    Fikir sahibi olmak isteyenler, yüzlerce sayfa okuyup kendisini anlamak isteyenler aşağıdaki linkten başlayabilir. Elbette ki boş bir adam değildir, o yüzden kendisi için hem balon hem felsefeci dedik. Yoksa sadece balon derdik.
    Bir Niçe değildir. Ayrıca ekonomi alanındaki tespitleri çok daha başarılı olmakla beraber onun içine de sosyalizmi soktuğu ve sosyalizm kör bir kuyu, sonu olmayan bir yol olduğu için yine çuvallamıştır.

michaelsikkofield.blogspot.com.tr/.../...ligi.html

1|0
    0|0
  • Karl Marx dahi sayılabilecek bir düşünür ve düşünceleriyle olsun, eserleriyle olsun çok önemli şeyler söylemiş bir filozof. Sadece okumakla öğrenilmez Marx ve Marx gibi dehalar. Das Kapital'i al oku diyeceğim ama 3 cilt ve toplamda 3000 sayfa falan. Komünist Manifesto var onu okuyabilirsin ve bu alanda yazılmış kitapları da inceleyebilirsin. Marx'ı ve ortaya koyduğu düşünceleri sadece kendisinin eserleriyle değil, tüm o tarzdaki yapıtlarla anlayabilirsiniz ancak. :)

1|0
    0|0
  • komınıst batı felsefecısıdır..
    yanlıs bılmıyorsam kapıtalızme karsıydı..
    toplumun sınıflandırılmasını da ıncelıyordu.. ıscı takımını da severdı

1|0
    0|0
  • Ateist ve sosyalizmin en iyi düşünürlerinden. Yani Atatürk gibi değil nee yyaptığını bilen bir komünist. Sosyalizme karşıyım ama severim her fikri okumayı. Oku ama örnek olma diyebilirim. Fikirler başkasına aitse senin olamaz.

1|0
    0|1
  • karl marx, alman politikacı, düşünür 1818 yılında terier almanya da dogan yahudi kokenli bir adam. 19. yuzyılın baslangıcı karl marx ın hayatını anlatıyor 1000 sayfalık kıtap onerırım al oku

1|0
    0|0
  • marx kimdir sorusu baya uzun olur okumaya devam et. Zaten her dalda göreceksin, ekonomik dalda iyi bir düşünür, politikada kominist kurucularından, felsefe hayatında hayatın daha düzgün yaşanması için çalışmalar yapan vs vs... Bizim şu dönemde düşünemediklerimizi, yıllar öncesinde düşünmüş insanlar diyelim..

0|0
    0|0
  • ingilterede hiç sevilmeyen bir kral. diger lordlarla arasında savas cıkmıs ve kaybetmistir. filmide vardı. bulursun.

1|0
    0|0
  • insanların eşit bir şekilde yaşamasını isteyen çok mübarek bir insan

1|0
    0|0
  • Küçük araştırmanı burada yapman ne kadar mantıklı sence?

1|0
    1|0
  • :D marks hakkinda neler yazmislar :D kominizmin babasidir. yahudi asilli alman. Ekonomi utopyasindan oturu felsefecidir. Yasadigi cagdada pek tutulmadigindan acliktan olmustur. Ne cenabet insanki dunyadaki en kan dojulen izm komunizmdir. Alsan alsan gider felsefenin sefaleti kitabini alirsin. Ondanda proteryadan baska bisi anlamazsin. Sen felsefeyi ogrenmek istiyorsan git sofienin dunyasi kitabini al butun felsefe tarihini beynine yukle. Ama gidip marksi lenini okuyup aklini zehirleme yasadigin dunyadan nefret etme!

0|0
    0|1
  • her yerde karsıma cıkıyor bu adam ya

1|0
    0|0
  • Romayı yakan Karl Marx'tır

1|0
    0|0
  • Karl Marx ı tanımak öğrenmek için onun kitaplarını okuman senin için daha faydalı. Burdan her kafadan ses çıkıyor, herkes kendine göre yorumluyor.

0|0
    0|0
  • iyi biri oldugu söyleyemem marksist faşist lenist

0|0
    0|3
    • Acaba bunu söylerken neye dayanarak söyledin çok merak ettim?
      Faşizmin tanımını yapar mısın?
      Hangi kitaplarını okudun bugüne kadar?

• @Ambitious cvb ım yok bir kaç yerde okudugum yeter

• Materyalist bir adam

0|0
    0|0
  • düşünüp durmuş mk ceremesini biz çekiyoz sınavlarda kol gibi sorular soruyolar

0|0
    0|0
  • Aslen Alman Olan Ve Komünist Siyasi Görüş Yazarı

0|0
    0|0
  • Hegel'in çırağıdır baba :)

0|0
    0|0
  • Kitaplarını okuyanların bugün onun anlattıklarından çok farklı anlamlar çıkardığı.

Bugğn ayağa kalksa o kitabı yazdığına pişman olup, sosyalistlerin yüzüne tükürecek kişi.

0|0
    0|0
  • Materyalizmin işçi kardeşliğinin babasıdır !

0|0
    0|0
  • bence hiç parana yazık edip kitaplarını alma. hiç bir b*k anlamayacağına adım gibi eminim.

0|0
    0|0
  • daha yaşın ufak felsef için boşver bence hiç başlama :)

0|0
    0|0
  • Klasik ekol ekonomisti, politikacı, filozof

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Solcu aleminin babasi, tarihsel sefaletin mucidi, daskapital 'in yazari

1|0
    0|0
  • Eyvah eyvah soruya bak. Burada cevap aramak yerine biraz araştırsaydın keşke.
    http://tr.m.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx
    Buradan okuyabilirsin.

0|0
    0|0
    • internette bir araştırma yaptım ama internetteki bilgiler sağlıklı mı emin olamadım o yüzden insanların kişisel görüşlerini almak istedim :)

• cok unlu bir sozu vardi onun,
    ama unuttum :D

1|0
    0|0
  • Komünizmin kurucusu ,,, yahudi asıllı alman. Sosyolog ve filozof. Özet geçtim sana

1|0
    0|0
Yükleniyor...