Din doğaüstüyle alakalı mıdır?

Doğada aklın alamayacağı bir sır olduğunu düşünüyor musunuz. Böyle düşünmenizin nedeni nedir? Tanrı yaşamı olması gerektiği şekliyle var ettiyse hangi anormal durum sizde doğaüstünün olabileceğini düşündürür. Ya da böyle anormal bir durumun olması tanrının varlığı ile çelişkili değil mi. Şimdiden teşekkürler :)

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Ortada çelişki. Her bilim dinleyicisi ya da duyucusu derki evrende bir yıldızın bir sistemin yerini değiştiremezsin ki bunu en fazla Allaha inanmayanlardan duyabilirsin. O halde Cidden düşünmek gerekiyor. Doğa dediğimiz Sadece bizim içinde bulunup atmasfer üzerinde bulunduğumuz Topraktanmı ibaret.
    bir ev dediğinde çimentoyu göz ardı etmek gibi bişey. Eğer doğa Adında Kainatı ele alırsak evden karsa gidemiz mars öte kalsın :)
    Tabiki doğa üstü Olaylar sırdır çünkü onlar gizli ilimlerdir. Onlar yoksa sanada gerek yok sen yoksan onlarada gerek yok bu evrende. Ama biz neden bukadar uzak dersen, Bununla uğraşayan sayılı insan var ve ömürlerini veriyolar buna. Halk arasındada cinci hoca ya da elit kesimdeyse Falcı falan... Saatlerce anlatılabilir bu konu ama Sanırım bukadarı yeterli.
    Doğa üstü var mı yok mu varsa çelişki mi değilmi falann İnsan olarak geldikte aynı doğa altındakilere sahip çıkamadık Üstündekiler bizi bukadar kasmamalı.
    Ve ulaşmaya çalışmayın kesinlikle Hüddam yapmaya bile kalkarsınız biyerden edindiğiniz bilgilerle bir anlık tereddüt sizin köle olmanızı sağlar.

1|0
    0|0
    • Huddam falan hiç yoktu aklımda. Ben daha çok kavranamayan bir sey var mı ve kavranamayan şeye, yani tanrıya, insan nasıl ulaşmıştır onunla ilgileniyorum. Ya da şöylemi desem ışık yansıyacağı bir şeye ihtiyac duyar. Böylece renkleri görürüz, ışığın varlığını anlarız. Buradan yola çıkarak tanrının yansıması nasıl olur?

• Yukarıdaki yorumda dediğim gibi sana sorarken başta tanrıyı aşkın kabul edip de sordum ama panteizme yakın olduğum için farkında olmadan oraya çekiyorum lafı. Senin dediğinde de ikilik ortaya çıkıyor. Tanrının mutlak iyi olduğunu neye dayanarak diyorsun. Ama "neyi aradığımız önemli" lafına katılıyorum.

• Üşüyorsun ısınabilmek için Ateşe yaklaşıyosun, Karanlıkta yaşamak için ışığa ihtiyaç duyuyorsun ve Herkötünün ardından İyili- güzellikk isteyip bekliyorsun değilmi. Hepimiz aynıyız. Yani bizler Kötülüğü sevmeyen Keşke herkes herşey iyi olsun diyebilen İyi - Güzel İnsanlarız. Bir Tanrının varlığına inanıyorsak ve bizler kendimizi bukadar iyi güzel görür onun için yaşıyorsak Bizim gibi iyileri yaratan Nasıl Kötü Olabilir?
      O halde Kötüleri yaratanda Kötümüdür? Kötüleri yaratanda iyidir ama o kötüler kendi iyilikleri adına başkalarının güneşini ateşini çalmaktan çekinmeyen Kötülüğe itaat eden kötü kalplerden ibarettir.
      Yani yansıma dedin ya Aynaya bak hakkı arayan güzelliği yaratan nasıl olurda Kötü olabilir.

Erkekler Ne Diyor 7

• Polemik yaratmana gerek yok. İnanmıyorsan inanmıyorsun. Araştırıyorsan araştırıyorsun. Doğru yolu mu arıyorsun? Zeki olan birilerini mi araştırıyorsun? Ne yazık ki yanlış yerde arıyorsun. Buradaki insanların çoğunluğu inançlıdır ve sana verecekleri cevap tipi fixtir. Bir kuran ayetiyle ya da besmele ile başlayan cevaplar, bunun içine cin girmiş tarzında cevaplar, kes sesini kafir tipi, bu konulara bizim aklımız ermez tarzı sinir bozucu cevaplarla karşılaşırsın. Sorunu yanıtlamıyorum çünkü sen zaten bir mantık yürütmüşsün ve teyit edilmesini istiyorsun. Ve ben konu din, inanç olursa kendimi daha doğru düzgün teyit edemezken daha bilgi birikiminin ne olduğunu bilmediğim birine he deyip geçemem.

1|0
    0|0
    • Sana aklının alamayacağı bir sır veririm ve bunu kanıtlanabilir olmasına rağmen kanıtlamam ve dindar biri olur çıkarsın bu tip ufak bilgi kırıntıları yeterli değil gerçekten. Sana şunu söyleyeyim. Dindar biri olmak seni mutlu ediyorsa dindar biri ol, ama bu iş dozunu aşıyorsa ve takıntı haline geliyorsa bırak kurtul bundan. Meraklısı isen mesaj at özel seviyeli bir muhabbet yapalım?

• İyi geceler dilerim :)

• İyi geceler

• Doğada "doğaüstü" bir tek şey yoktur. Kendi mantığında işler sadece. İnsan aklı bunu uzun süre anlayamamış, doğa karşısındaki acizliğini önce büyü-sihirle, sonra totemlerle, sonra tanrılarla, sonra da tek tanrıyla bastırmaya yönelmiştir. Doğaüstüyü yaratan insan beynidir yani. Bugün niye yıldırım düştüğünü biliyoruz, eskiden bilinmiyor ve var olmayan Zeus'un Thor'un adına yazılıyordu.

1|0
    0|0
    • Biz sanırım seninle çok eskiden mesajlaşmıştık. Buna benzer bir konuydu. :) sanki seni biraz sinirlendirmiştim. Aklı ve açıklamaları önemsemeyen bir tutumum vardı. Ben bir sır olacağını düşünmeye yakınım ya da anlatılamayan bir şey olduğunu sanıyorum. Ama neden böyle düşünüyorum onu bilemedim. Her şeyi açıklayabilsek bile yine de bu tatmin etmez gibi geliyor. Her şeyi kelimelere dökebilir misin ki.

• Şaşıralacak bir sey yok arada bakıyordum profiline. Kendin eski isimlerini yazmıştın o zaman farkettim.

• Sende B12 fazlalığı var, bu kesin

• İnan aklının erişemeyeceği doğal bir sır olamaz. Belki bugün gizemini koruyan durumlar olabilir ama 100-500-1000 yıl sonra hepsinin nedeni anlaşılabilir..

Doğaüstü güçler yaomıştır işte, Allah'ın işi vs. deyip geçiştirmek işin kolaycılığı..

"Tanrı ne diyorsa o" anlayışı kırılmasaydı, Amerika Kıtası'nda İspanyollar Portekizliler olmayacaktı..

1|0
    0|0
    • İlk insanlar anlam veremedikleri olayları ilkin doğaüstüyle açıklamamıştır sanırım. Bu kavramı bilmiyorlar ki. hiç emin değilim, nerden okudum da kalmış aklımda bilmem ama mesela doğumu bile rüzgara bağlamışlar. Rüzgar hamile bırakıyor gibi. Ve yanlış da olsa doğaüstü bir açıklama değil. Buna benzer başka örnekler var mı acaba :)

• Güneş sistemi ile insan vücudunu incele, ikisi de doğaüstü zaten. Ama baktığında doğanın kendisi aynı zamanda.

1|0
    0|0
  • Dogada bir hata var mı sence

1|1
    0|0
    • Bilemiyorum. kusursuz da denemez. Bir yandan da her sey bir bütün. bir şeye kusur ( mesela hastalık ya da engelli dogmak ) desek bile sistemin kusursuz calışması icin gerekli olabilir. Eger gün gelecek dünya da her şey de yok olacak dersek, bu yok oluşa gidiş nasıl olacak görünmez bir el mi sağlayacak bunu yoksa evrenin kendi kendine yıkıma gitmesine hata denir mi.

• Yemenden bir sur uflenecek pamuk gibi bir esinti dusecek ve butun canlilar olecek

• Sana doğada ve evet insanda olan bir hatayı göstereyim. Böbrekler başlı başına bir hatanın üstünkörü biçimde telafi edilmeye çalışılmasıdır. Üstüne üstlük yaptığı iş de matah bir şeymiş gibi yüceltilir. Organlardaki su emilimi, zehri yok etme mekanizması çalışmadığı için mecburen böbrekler kullanılmakta. Kan temizliği içten de yapılabilirdi. Madem bu kadar mükemmel? Benim bu mükemmelin üzerinde bir şey kurgulayamam lazımdı aslında?

• Aslında ne zaman vardır ne de mekan. Bunu yaşamadan anlamak mümkün değil. Bu gördüğümüz yaşadığımız dünya aslında bir ana rahmi gibi dardır. Hepimiz bu küçücük dünyanın esiriyiz. Ve doğmayı bekliyoruz. Ama o doğumun adına ölüm demişler o başka.

1|0
    0|0
  • Doğada aklın alamayacağı bir sırdır zaten

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• doğaüstü dediğimiz şey doğanın takendisidir

1|1
    0|0
  • Dünya dediğimiz bu yaşadığımız yer uzayda yer kaplayan küçüçük bir noktadan da ufak. Uzay öylesine derin ve hala tamamıyla sırlarla dolu bir yer ki açıklanamamış daha hala cevaplarını bilmediğimiz bir sürü şey var. Doğa tehlikeli ve korkunç bir zincirleme şeklinde. Güçlünün yaşayabildiği güçsüzün öldüğü acımasız bir yer. Öyle kötü bir düzeni bir yaratıcının kendi fikri olabileceğini düşünmüyorum

1|0
    0|0
    • Ben tanrıyı daha cok her şeyin içinde olan madde dışı bir sey olarak düşünüyorum. Acımasız bir yer demişsin. Tanrıda bizim gibi algılar mı ki, ona gore acımasızlık var mı.

• Ama bu şekilde ihtimalleri düşünürsek bunun sonu gelmez. Her şeye yönelebilir görünen şey bu. İnsanlar acı çekiyo açlıktan ölen bebekler insanlar. Ben bunlara bakarak biz bir sınvadayız o yüzden onlar acı çekiyo ya da bunlar kötü değil gibi algılamayı kabul etmiyorum

• Sınavdayız demem ben zaten. :) ama haklısın bunun sonu yok. Sana da hak veriyorum.

Yükleniyor...