Yaratıcı yazarlık hakkında tavsiyeye ihtiyacım var. Nasıl yazabilirim?

Bir kitap yazmak istiyorum. Bunun için yardımcı bir kaç kitap okudum bir kurgunun temelini oluşturmayı biliyorum ama yazmaya başladıktan bir süre sonra karakterlerden ya da kurgumdan soğuyorum ve aklıma daha iyi bir fikir geliyor. Bu döngüyü nasıl kırabilirim? Yazdığım tek bir şeye nasıl bağlı kalabilirim? Özellikle edebiyat öğretmeni olan ya da kitap basmak isteyen- kitabı basılmış olanlarınız varsa lütfen benimle iletişime geçsin. Şimdiden teşekkürler...

0|0
1|1

En İyi Erkek Görüşü

• önce iyi okumayı öğrenmelisin. yazıdaki iniş çıkışları hissedecek, kavramlarla kelimeler arasındaki bağı görebilecek, olay ile o olayın anlatım tekniğini idrak edebilecek kadar. bu da okuma alışkanlığı demek oluyor. en iyi ihtimalle, iyi bir okuyucuysan bir süre sadece buna odaklan ve oku. otopsi yapar gibi oku yazıyı.

ikincisi, her iyi fikir iyi yazı olmaz. tecrüben var mı bilmiyorum, ama yazmaya kitap yazmakla başlanmaz. ilk yazdığın yazının kitap olmasını istiyorsan, ilk basamakları atlamadan en tepeye varmak istiyorsun demektir. yazmak bazen deneyselliktir. kısa, 3 5 sayfa. sonra 8 10. sonra 20 sayfa. bu şekilde ineceğin derinlik artmalı. yoksa bahsettiğin şeyi yaşayıp durursun. yaz, yolla, insanlara okut. yarışmalara gönder. kendini sına. nesin değilssin iyice gör.

üçüncüsü, yazmak ciiddi bir meditasyon işidir. önce taslak hazırla. sadece olan biteni yaz. karakterlere az değin. ikincisinde daha bir derinlik olsun. karakterler hikayede ete kemiğe bürünsün. sonuncusunda zamanı ve kurgusu son halini almış şekilde yaz. en azından buna benzer bir şekilde hikayeyi aşama aşama büyüt. sonra da yazmaya başla. ama sakın bırakma. sakın. değiştirebilirsin, ekleyip çıkarrabilirsin. ama bırakma. yazmak emek isteyen bir şey ve bıraktığın an ona haksızlık edersin. çünkü o bütünlük duman bulutu gibi kaybolup gider.

0|0
    0|0
    • Yazmaya ilkokulda başladım sanırım. Bir kaç kompozisyon yarışmasından ufak dereceler almıştım. Çukurova kitap fuarında lisem adına bazı yazarlarla söyleşi yapıp okul sitesine yüklemiştim ama ciddi ciddi yazmaya yeni başlıyorum. Sanırım Patrick Suskind tarzında kısa öykülerle işe başlamak istiyorum ama eğer ilham verici bulduğun kitaplar varsa tür-yazar-sayfa sayısı ayırt etmeden okurum. Yorumun için teşekkür ederim sanırım kitap basmak uzun soluklu ve ben hazır değilim ama paylaştığın bilgilerin çok faydası oldu.

• uzun ve çileli bir yol. ve sonucu için değil sevdiğin için yaz. umarım yaptığın şeyi severek kendini keşfedersin.

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Kızlar Ne Diyor 1

• Baska bir sey gelirse yazdigini silme yeni kurguyu yaz eninde sonunda geri donup bakacaksin

1|0
    0|0
    • Pekala bu işime yarayabilir teşekkürler :)

Yükleniyor...