TOKİ evleri, insana düşmandır. Sizce de öyle midir? (Konu, Kentsel Yağma)?

Niye pek az kişi konuşuyor bu konuyu? Halbuki hayati önemli.

Şantiye, rantiye. İnsanları şehrin dağına, kibriy kutusu gibi odalara tıkış tıkış hapsediyorsun. Ve ömür boyu da borçlandırıyorsun ki gıkı çıkmaqsın. Hayvan gibi yaşasın. Hepsi birbirine benzeyen sefertası gibi dizimliş 15 katlı binalarda, birbirlerinin yüzünü bile görmeden adım adım çürüyorlar. Ağaç gibi, içten.

Kimse de ne alakası var demesin. Yaşadığın mekansındır bir yerde. Yani dağın başını severiz de böylesini değil. İnsan ruhuna dar gelir o konserve yaşamlar. Her şeyini emer, tüm pırıltını. Tüm komşuluk ve dayanışma ilişkilerini öldürür. Tektipleşir, diğerine yabancılaşır, zombi gibi olursun. Sonra bu insanlardan hayır bekle. AKP de biliyor bunu, ne hindir onlar. Hem imar rantı hem yandaşa taşerona para hem oy deposu. Kontrol de ediyor belediyeleriyle, mahalle baskısıyla. Madeni bulmuş, bırakır mı. Yaşasın mescitli, yapay plastik ağaçlı TOKİ siteleri! En az da 3 çocuk ha. Kentsel düzüşüm! Afedersiniz.

İnşaat ya resulallah! Göbek kısmına rezidanslar, Torun'lar. Kenarlara beton TOKİ'ler. Yakında İstanbul'un silme kuzeyi göğe yol yaparsa şaşmam. Yavuz Selim Köprüsü'nden Bahçeşehir'e, Ağaoğluların Albayrakların gölgesinde sefer yaparız.
Canım İzmir'in Kadifekale'sini de bitirdi bitirecekler.

Doğaya, hayvanlara aslında insana düşman, gözünü para bürümüş AKP hükümeti yeşil alan bırakmamakta kararlı. Yaban domuzları 80'de de kamyondan düşmüş. Bakan dalga geçiyor bizimle. Habitat filan da bırakmadınız ya açgözlüler. O hayvanın ne işi var Boğaz'ın içinde. Canı skılmış da gezintiye mi çıkayım demiş.

Eceli gelen iktidar, inşaata sararmış. Arkadaşlar lütfen Validebağ'a ve Kuzey Ormanları Platform'una destek olalım. Ciğerlerimize sahip çıkalım. Bu son şansımız. Doğa bizden bağımsız değil.

Benim sevgililer günüm Gezi'ydi. Ve onu çok özledim...

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• bu millete müstehak hatta evler büyük bile biraz daha küçültsünler tavuk pinesi kadar yer yeter fakirlere

1|0
    0|0
    • Yakında spor yapacak, koşacak yeşil alan da kalmayınca hepimiz toptan gym salonlarına tıkışıcaz zaten. Orası daha da dar olacak.

• Bir de pembe diziler... Tam baştakilerin, "gocuklu celepin" istediği döngü. Ak-Saray'ın kendisi bir yana elektrik faturaları da ceplerinden çıkacak.

• doğudakilerin elektrik suyunu ödediğimiz yetmedi bide sarayın elektriği suyu çıktı

Erkekler Ne Diyor 3

• Halkı şehrin dışına iteleme (ve yabancılaştırma) projesidir, kentsel dönüşüm. Yakılıp yıkılan her bir "meydan" ile tarihsel hafızanın aldığı yara gibi bir şey. Ya da, OYAK siteleri ile 60 sonrası halka büsbütün yabancılaştırılan TSK.
    Sinsi yani. Artık o yaraya tütün mü basılır tuz mu bilemem. Bildiğim; birileri çepere itiliyorsa; merkezde doğan "boşlukta" da başka birileri temerküz edecektir. Kim bilir, amaç belki de Dubai modeli.

Jakoben CHP zihniyeti, "Halk plajlara akın etti, vatandaş denize giremiyor" demişti yarım yüzyıl önce. Oradaki vatandaş, Beyaz Türkler idi. İktidardaki AKP'nin halk/vatandaş tasnifi de özünde aynı; sadece deri değiştirdi. Biti kanlanan Anadolu/Müsiad sermayesi, laik sermaye ile rekabet eder gibi görünse de, aslında nikah akti yapmışlardır. Cumhuriyet kuşağı timsali Koç ile yandaş Ülker, ortak olup Asya'da iş yapıyorsa söze gerek yok. Sermayenin dini/milliyeti yok. Onlar, "emek" cephesinin üzerine pompalanan ve yeri geldiğinde egemenlerce kaşınan bir afyon sadece.

Aslında çok etraflı bir konu kentsel dönüşüm. 80 sonrası uygulanan neo-liberal "belediyecilik" (Dalan'ın Tarlabaşı yıkımı) anlayışından, köyden kente göçe ve sağlıksız büyümeye, bir yığın enstrümanı var. Çok büyük bir pasta.

Troyalı Kassandra misali habire felaket tellallığı yapmak, teşhisi koyup tedaviyi pas geçmek olmuyor. Ancak tedavinin son derece iyi yapılmışı varken, benim yazacaklarım suyunun suyu bile olmaz.

Kentsel dönüşüm'ün ne menem bir şey olduğunu en iyi anlatan -bence- Mustafa Sönmez hocamızdır. Derin ekonomi bilgisiyle de meseleyi etraflıca çizer, çözüm yollarını gösterir: "Kent, Kapital ve Gezi Direnişi".

www.idefix.com/.../tanim.asp

---

Yaban domuzu :) Yılmaz Güney'in Aç Kurtlar filminde, Marcel Carne'nin 39 yapımı Le jour se leve'sindeki Jean Gabin misali devletin zaptiyesince kapana kıstırılan eşkıya Serçe Memet, der ki: Kış bastı mı bir kurtlar bir de eşkıyalar iner köye.

Eşkıya, hukuk tanımaz Ak-Saray'larıyla zaten inmiş de.

Kurtları da bekleriz merkeze.

1|1
    0|0
  • Hepsini okumadim ilk paragraf bule sacmalik bir cok insaat firmasi var daha dar evleri daha yukaek fiyattan satiyorlar ve uzun binalar bir avantaj cunku birbirlerinden ayri yapiyotlar havadar oluyor bopge bagcilarin egzos kokuaunu duymassin o sekilde yapilandirilmis bir yerde ve arazide kaliyor yesillendirme daha fazla yapilabiliyor

0|0
    0|0
    • Şehrin göbeğindeki mahalle kültürü dayanışması ve sıcak temastan haber verin.

• Ben yasadim onu yukardan birakilinca patlayan copler falan sitede bunlari yapmaya izin verilmiyor tabi.
      Bununla birlikte bina ici komsuluklar devam ediyor alt ve ust komsu sayin oldukca fazla.
      Tokinin bir eksigi var oda kendi icinde kurallari iyi uygulayamiyorlar diger sitelerden ayri olarak hani ozel olarak tokiye abanirsak ama fiyatlari oldukca makul tabi kira odemek daha zorlu

• Bak tamam ne eleştirmen yazman iyide.`` İnşaat ya ResulAllah ´´ cümlesinin hiç bir açıklaması yoktur. Bu kadar alçak bir cümle bu kadar hayasız bir cümle olamaz. Bu kadar mı seviyesizsin bu kadar mı edep ve haya kavramların yok? Nasıl bir varlıksın.

0|0
    0|0
    • İstediğinizi düşünebilirsiniz. Edep ve haya yoksunluğunu bazıları daha iyi bilir, onlara sorun. Hesap sorma gibi bir düstur taşıyorsanız tabii.

• Sen bir Dinin Peygamberine (S. a. v) nasıl olurda böyle bir cümle içinde kurarsın. Bu kadar mı saygısızsın boş cevaplar verme bana. Birazcık insanların İnançlarına saygınız olsun. Eleştiri yapmaktan bile aciz bir insansın. Önce cümle kurmayı öğren.

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...