Nazım Hikmet'in Tahir ile Zühre şiirinde mi kaldı Zühre den Karşılık beklmeyen Tahirler?(Bu şiir hakkında yorumlarınızı alalım.)?

Buluishblack
https://m.youtube.com/watch?v=BY4afbgOMn8 ..

Tahir olmak ta ayıp değil Zühre olmakta..
Hatta sevda yüzünden ölmek te ayıp değil
Bütün iş Tahir ile Zühre olabilmekte yani yürekte..
Mesela bir barikatta döğüşerek
Mesela Kuzey Kutbu'nu keşfe giderken
Mesela denerken damarlarında bir serumu ölmek ayıp olur mu?
Tahir olmak ta ayıp değil Zühre olmak ta
Hatta sevda yüzünden ölmek te ayıp değil.. Seversin dünyayı doludizgin
ama o bunun farkında değildir ayrılmak
istemezsin dünyadan ama o senden ayrılacak
yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?
Yani Tahir'i Zühre sevmeseydi artık
Yahut hiç sevmeseydi Tahir ne kaybederdi Tahir'liğinden
Tahir olmak ta ayıp değil
Zühre olmak ta Hatta sevda yüzünden ölmek te ayıp değil...
Nâzım HİKMET
(Nazım Hikmet bu şiiri yazarken mi karşılıksız sevgi vardı yoksa şimdi de mi var Tahir ile Zühreler?
Nazım Hikmet'in Tahir ile Zühre şiirinde mi kaldı Zühre den Karşılık beklmeyen Tahirler?(Bu şiir hakkında yorumlarınızı alalım.)?