Bayan mı veya kadın mı?

Nedir bu olay bayan değil kadın tartışması?Bayanmı denilmeli Kadınmı?

0|0
15|12

En İyi Erkek Görüşü

• Feminist eleştiri tekniğiyle yaklaşınca, bayan "bay" dan türemiş bir sözcük havası veriyor ki bu da dinsel açıdan öngörülen kaburga hikayesine eşdeğer. Bu açıdan reddedilmelidir.

Aynı eleştiri ekolüne göre, bayan daha çok burjuva sınıflar tarafından kullanılır ki burjuva dişiler kadınlık bilincinden yoksundur ve nezaket, lüks tüketim gibi şeylerle kendilerini ifade ederler. Bu açıdan bayan yanlış bir sözcüktür ve kadınları sınıfsal ayrımlara tabi tutar.

Şahsi olarak, feminist eleştiri ekolüne katılıyorum. Kadınlar, öyle nazik, çıtkırıldım göndermeler yaratan ifadelerle, yani erkeğin muhafazasına muhtaçmış gibi gösterilmemelidir. Dolayısıyla, kadın.

Fakat asıl soru bu değil, asıl sorun da bu değil. "Kız" ve "kadın" ayrımı üzerine eğilmeliyiz. Bu rezaleti dilimizden ve dünyamızdan bertaraf etmeliyiz.

3|1
    0|2
    • Aradığım cevabı sen verdin teşşekürler onca bayan veya kadın varken bir erkek cevapladı daha iyi bir konuya değindin çok teşşekürler...

• Ben teşekkür ederim. Başka sorularda karşılıklı yardımcı olabilmek dileğiyle, esenlikle kalın.

Kızlar Ne Diyor 15

• Kac kere acildi bu konu;

Bayan/Bay= Hitaptir. Bayanlar baylar, hosgeldiniz denilebilir mesela.

Kadin/erkek= isimdir, nesne yani. Karsidaki kadini goruyor musun? denebilir.

Bir kadin hakkinda konusurken ona "bayan" demek yanlistir. Nasil erkege "bay" demiyorsak kadina da "bayan" dememeliyiz.

Eger kadin demek istemiyorsan, hanimefendi diyebilirsin. Erkek icin de beyefendi.

0|1
    0|0
    • Esnaf dilinde kadın demek ayıp sayılıyor konudan uzaksın.

• Kadınların veyahut bayanların ortaya attığı bir diretmedir bu yoksa ben nasıl hitap edeyim diye bir soru sormadım..Nerden geliyor bayan değil kadın tartışması sizler ortaya attınız onu öğrenmek istedim...

• Kadinlarin ortaya attigi bir sey degil. Mecliste kadin milletvekillerine ve diger kadin calisanlara "bayan" yerine "kadin" denmesi gerektigi seklinde bir kural var artik, ondan beri ortalikta bu soru. Daha once de vardi eminim ama bu olaydan sonra koruklendi.

@bakan: Esnaf diline gore ayip olabilir ama bu demek degildir ki dogru degil.

• tabiki kadın.kadınların bel altına göre sıfatlanması iğrenç.inadına kadın diyoruz.herkes kendi bel altına baskın

0|0
    0|0
  • Benzemez kimse sanayı izliyor olmalısın. Bayan değil "kadın"

Bayan ne ya..

0|0
    0|0
    • Benzemez kimse sana ile alakası yok link bu siteye rastladım burda bir sorayım dedim

• hepsinin yerine göre kullanılacağı zamanlar var.

0|0
    0|0
    • üslupla alakalı.tanımadığın birine bu bayan diyebilirsiniz.çok saygınlık kazandırmak istiyorsanız ve arada samimiyetten çok saygı varsa hanımefendi diye hitap edebilirsiniz.insanın dişi yönünden bahsetmek içinse işte o öyle harika bir kadın dersiniz bu da karşınızdakine daha samimi bi ithaftır.tabi kime ne zaman nasıl nerde diyeceğimizi bilmeliyiz

• kadın çok kaba. bayan denilmeli tabii ki de

0|1
    1|0
  • Bayan tabiki:)daha kibar bir sözcük!

0|0
    1|0
  • az once bi tv programındada tartısıldı.ordanmı bagladın olayı?:)

0|0
    0|0
  • yerine göre .

"Geçebilir miyim kadın ? "olmaz .

"Bayanım benim.." de olmaz.

0|0
    0|0
  • Bayan değil hanımefendi :)

0|0
    0|0
  • hiçbir fark yok..Bayan nazik kadın kaba tabiri o kadar.

0|0
    1|0
  • Hanımefendi

0|0
    0|0
  • bence kadin daha guzel oluyor.

1|0
    0|0
  • kadınım ben.bayan ne ya püff.

0|0
    0|0
  • hitap edeceksen hanımefendi. cins olarak söyleyeceksen kadın.

0|0
    0|0
  • ikiside olur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Şahsa hitap ederken kadın denmez bayanda ortadayım hanımefendi uygundur

0|0
    0|0
  • Kadın ın karşlığı erkek değildir; Adam dır. Erkek in karşılığı dişi. Kız ın karşılığı da oğlandır.

Ben hanımefendi derim bu arada.

0|0
    0|0
  • avrat

0|0
    0|0
  • ne saçma sapansınız yahu :) daha kendi aranızda bile karar veremiyorsunuz kadınmı bayanmı hanfendimi diye herkes ayrı bişi diyo, arkadaş ne tür bi maddesiniz ya :)

0|0
    0|0
  • Kadın.

1|0
    0|0
  • BAYan ne lan kadın tabikide, ben kadın olsam kabul etmezdim.

0|0
    0|0
  • Hatun daha hoş bence

0|0
    1|0
  • Yeri gelince bayan yeri gelince kadın

0|0
    0|0
  • nisa tayfası

0|0
    0|0
  • Lan Beğyeann Daha iyi İsyeaannn :)