Bulgaristan Türkleri nasıl oluyor?

Bulgaristan göçmüş kişiler nasıl oluyor arkadaşlar ?Arkadaşı felan olan var mı?hem fiziksel hem de sosyal olarak bizden farklılar mı?


0|0
15|16

En İyi Erkek Görüşü

 • İlk önce şunu bilelim şu anda Trakya, İzmir, Bursa vs yerlerin ana nüfuslarını göçmenler oluşturur.

  Ama bu en son gelen 89-90 bulgaristan göçmenleri değil onlar küçük bir azınlık kalıyor.

  Kimi akıllılar ya da en son göçenler göçmen deyince sadece öyle anlıyorlar.

  1877-78 Rus Savaşı(93 Harbi) ve 1912-13 Balkan Savaşlarında o zaman sayılan rakamlarla 350.000 kişi şu anda Türkiye topraklarına gelmiştir.

  1922-23 Razgrad Olaylarından sonra 105.000 kişi gelmiştir.

  Ayrıca 450.000 sadece Selanik Göçmeni mübadeleyle gelmiştir.

  Bu rakamlar atmasyon değil gerçeklerdir. Ve o günün teknolojisiyle hatta daha da azdır.

  Bunun bir de Yugoslav göçmeni denen ve sayıları hiç azımsanmayacak şekilde fakat benim hatırlamadığım şu anki Makedonya topraklarından gelenler vardır.

  Türkiyenin 1927 nüfusu o zamana kadar gelenlerle bile 13 milyondur.

  Çoğumuz İstanbul, Ankara dan yazdığımız için onların geldiği yollar en fazla 3-5 saati geçmez ama sizin memleketlerinizden buralara gelmek için neredeyse 1 güne varan yol çekilir. Giresundan kimimiz Sivas'tan kimimiz Malatya'dan kimimiz Van'dan gelip burdan göçmenler şeklinde ahkam kesiyoruz. (Ahkam kesmeyenleri tenzih ederim, bu cevap ahkam kesen kendini bilmezler için özel olarak hazırlanmıştır)

  Şimdi sorarım size kim göçmen? orada köyünü, evinin tarlasını bırakan ve de yayan şekilde(89-90 Bulgar göçmenleri hariç) bu ülkenin topraklarına sadece müslüman olduğu için göçenler mi. Yoksa taa anasının nikahından buralara gelip onlar hakkında ahkam kesenler mi?

  Ama hata sizde değil. Hata 1938 yılından beri süre gelen Milli Eğitim Bakanlarında. Bunların hiç birisini öğretmiyor. Öğrettiği anca Atatürk mısırlara gelen kargaları kovalarmış tarzında masal tarzı öyküler.

  Toplumsal yapısına bakarsak Selanik, Yugoslav ve eski Bulgar göçmenlerinin artık göçmenlik tarafı kalmamıştır. Bir tek 89-90 göçmenlerinin aile yapıları filan daha diktatör, çalışmayı seven, komunist düzenin etkisiyle mıksçtı tabir edilen türde para yemeyen insanlar oluşturur-du. Şimdi onlar da yavaş yavaş bize benziyorlar.

  Kızları güzeldir çünkü sağolsun güzel renkli gözlü Slav kadınlarını teker teker hanım yapınca dedelerimiz o özellik gelmiştir.

  Bu göçmen dediğiniz Türkler oraya niçin gitmişlerdir? Bilir miyiz?

  Bazılarımız bilir ama cevabını hatırlamak aklımıza bile gelmez.

  Oraya ilk toplu halde Türkler Kosova savaşlarıyla ve akabinde gitmeye başlamıştır. Yani sizin beğenmediğiniz göçmenler Allah adı uğruna cihat eyledikleri topraklara haçlıları gömüp yerleşmişlerdir. Ve de normalde sizinle aynı yerlerde oturan o insanlar fethedip büyük çoğunluğu kalmıştır. Oysa sizin dedeleriniz çanakkale savaşlarına kadar hiç bir şeye bulaşmayan birer insan durumunda kalmıştır. Benim Bir tarafım Selanik Tek tarafım 1950 Bulgaristan göçmeni. Ama oraya da Eskişehir ve Erzurumdan göçmüşler. Benim iki dedem de çekik gözlüydü:)

  Pomaklar Bulgarların Müslüman olanlarına denir. Patriotta Müslüman Yunanlılara denir.

  0|0
  • Şikayet
   5gün

   Bu arkadaşlar güvenilmezdir. Müslümana karşı herzaman gavuru desteklemiştir. Atatürk üzerinden chp ye çöken Rumeli çakalları son dönemlerde chp nin alevilerin eline geçmesiyle. Türk milleyetciliği ayağıyla MHP ye çökmeye çalışmaktadır. Özünde bulgar göçmenleri dahil olmak kaydıyla osmanlıyı çökerten kitledir Rumeli tayfası. Bunların etnik yapısı ise Boşnak , Patriot (Müslüman Rum) , Pomak (Müslüman Bulgar) , Arnavut sabetaycılar (Kripto Yahudi) ve Türklerden oluşurlar bu arkadaşlar uşaklık ölçüsünde batıya bağlıdırlar. Müslüman türkün yanında savaşacaklarına gavurların yanında savaşmayı tercih ederler. Türkiyenin basın yayın reklam , uluslar arası distribütörlükler , türkiyenin en verimli arazileri , bankacılık tefecilik gibi sektörlere hakimdirler. Bugün PKK yı destekleyen HDP ye barajı geçirten bu kitledir. Aynı şeyleri 100 yıl önce Abdülhamite yapmışlardı. Dağa çıkan çetelere abdülhamite karşı bulgar rum Arnavut çeteleri desteklemiş devletin paşalarına yapılan suikastleri alkışlamışlardır. 2 sene sonra balkan savaşı çıkınca kurşun atmadan topuklayıp anadoluya kaçmışlardır. Hele Selanik varki 40000 silahlı türk askeriyle çapılcu yunan ordusana selaniği kurşun atmadan teslim etmişlerdir. Rumeli göçmenleri içinde Boşnakları ve % 20 lik muhaciri tenzih ederim.