• Sor
  • Bence

Bulgaristan Türkleri nasıl oluyor?

Bulgaristan göçmüş kişiler nasıl oluyor arkadaşlar ?Arkadaşı felan olan var mı?hem fiziksel hem de sosyal olarak bizden farklılar mı?

En İyi Görüş

• İlk önce şunu bilelim şu anda Trakya, İzmir, Bursa vs yerlerin ana nüfuslarını göçmenler oluşturur. Ama bu en son gelen 89-90 bulgaristan göçmenleri değil onlar küçük bir azınlık kalıyor.Kimi akıllılar ya da en son göçenler göçmen deyince sadece öyle anlıyorlar. 1877-78 Rus Savaşı(93 Harbi) ve 1912-13 Balkan Savaşlarında o zaman sayılan rakamlarla 350.000 kişi şu anda Türkiye topraklarına gelmiştir. 1922-23 Razgrad Olaylarından sonra 105.000 kişi gelmiştir.Ayrıca 450.000 sadece Selanik Göçmeni mübadeleyle gelmiştir. Bu rakamlar atmasyon değil gerçeklerdir. Ve o günün teknolojisiyle hatta daha da azdır.Bunun bir de Yugoslav göçmeni denen ve sayıları hiç azımsanmayacak şekilde fakat benim hatırlamadığım şu anki Makedonya topraklarından gelenler vardır.Türkiyenin 1927 nüfusu o zamana kadar gelenlerle bile 13 milyondur.Çoğumuz İstanbul, Ankara dan yazdığımız için onların geldiği yollar en fazla 3-5 saati geçmez ama sizin memleketlerinizden buralara gelmek için neredeyse 1 güne varan yol çekilir. Giresundan kimimiz Sivas'tan kimimiz Malatya'dan kimimiz Van'dan gelip burdan göçmenler şeklinde ahkam kesiyoruz. (Ahkam kesmeyenleri tenzih ederim, bu cevap ahkam kesen kendini bilmezler için özel olarak hazırlanmıştır)Şimdi sorarım size kim göçmen? orada köyünü, evinin tarlasını bırakan ve de yayan şekilde(89-90 Bulgar göçmenleri hariç) bu ülkenin topraklarına sadece müslüman olduğu için göçenler mi. Yoksa taa anasının nikahından buralara gelip onlar hakkında ahkam kesenler mi?Ama hata sizde değil. Hata 1938 yılından beri süre gelen Milli Eğitim Bakanlarında. Bunların hiç birisini öğretmiyor. Öğrettiği anca Atatürk mısırlara gelen kargaları kovalarmış tarzında masal tarzı öyküler.Toplumsal yapısına bakarsak Selanik, Yugoslav ve eski Bulgar göçmenlerinin artık göçmenlik tarafı kalmamıştır. Bir tek 89-90 göçmenlerinin aile yapıları filan daha diktatör, çalışmayı seven, komunist düzenin etkisiyle mıksçtı tabir edilen türde para yemeyen insanlar oluşturur-du. Şimdi onlar da yavaş yavaş bize benziyorlar.Kızları güzeldir çünkü sağolsun güzel renkli gözlü Slav kadınlarını teker teker hanım yapınca dedelerimiz o özellik gelmiştir.Bu göçmen dediğiniz Türkler oraya niçin gitmişlerdir? Bilir miyiz?Bazılarımız bilir ama cevabını hatırlamak aklımıza bile gelmez.Oraya ilk toplu halde Türkler Kosova savaşlarıyla ve akabinde gitmeye başlamıştır. Yani sizin beğenmediğiniz göçmenler Allah adı uğruna cihat eyledikleri topraklara haçlıları gömüp yerleşmişlerdir. Ve de normalde sizinle aynı yerlerde oturan o insanlar fethedip büyük çoğunluğu kalmıştır. Oysa sizin dedeleriniz çanakkale savaşlarına kadar hiç bir şeye bulaşmayan birer insan durumunda kalmıştır. Benim Bir tarafım Selanik Tek tarafım 1950 Bulgaristan göçmeni. Ama oraya da Eskişehir ve Erzurumdan göçmüşler. Benim iki dedem de çekik gözlüydü:)Pomaklar Bulgarların Müslüman olanlarına denir. Patriotta Müslüman Yunanlılara denir.

Erkekler Ne Diyor 15

• geneli çok cimri

• evet ya bi aramıyor :))Parası olmadığından değil :))

• Öncekileri Göster
    • zengin olsa bile işe yaramaz ha :)

• ona ben karar veremem tanık olduğum şeyi paylaştım sadece.

• birçok var. fiziken genelde güzel oluyorlar ve benim çevremdekiler genellikle aklı başında insanlar hep.

• sonuçta onlarda türk, zamanında moğol istilasından kaçan türkler osmanlıya soğındı osmanlıda onları balkanlara yerleştirdi.balkanlarda elden çıkınca hepsi anadoluya gelmek zorunda kaldı

• pomak derler kendilerine.Genellikle,çanakkale ve civarı illerde bolca bulunur.Şunu söyliym,hiçbiri ile anlaşamıyorum,çünkü çok sorunlu tipler.Yani benim çevremde ki pomaklar böyle

• 1ay

Hepsine pomak denmez

• ben de bulgar göçmeniyim biz eski den katliam dan kaçtık insanlarını sorar san rengi gözlü beyaz tenli kendi hallerin de insanlar dır

• 1ay

Bulgar göçmeni değil bulgaristan göçmeni ben de göçmenim

• benim arkadaşlarım var bulgar göçmeni,çok iyi insanlar,muhabbetleri çok güzeldir,

• Kızları güzel uzun boylu sarışın renkli gözlü ama çabuk bitiyor pilleri :D Erkekleride yakışıklı uzun boylu sarışın kumral felan ama onlarda kızları gibi hemen bitiyor pilleri.Bizim doğululara odun diyen arkadaşları göçmenlere sevk ediyorum. Neyse göçmen arkadaşlar vardır burda kötülemeyelim.

• Benden uzak Allaha yakın olsunlar, iyisini görmedim.

• Onlarda senin gibi insan.Ne farkı olacak ki ?

• fark değil.sadece merak pek kendilerini bilmem de

• Normal. Sadece konuşma şiveleri geniş zaman kipinde daha fazla

• yook olsa iyi olurdu international olmak güzel olur :)

• bir kaçıyla uzun süre aynı ortamda bulundum.ben anlaşamıyorum.

• Uzun zamandır Bulgaristan göçmenlerinin içindeyim, gerek iş gerek sosyal olarak (aslında sosyal olarak pek içerde değilim) iş olarak tam bi' baş belası adamlar. Kendi çıkarı yoksa kılını kıpırdatmaz. Bu kadar net konuşuyorum. Bulgarlar iyidir ama bulgar türklerinin çoğu problem. Sürekli birbirlerini kıskanırlar. Evde yumurtaya biber doğrarlar dışarıda arabalarını göstermek için yarışırlar.Yoldan geçerken komşusu evini mi yenilemiş? Adam o gece uyumaz gider kendi evine badana yapar sırf benim evim ondan daha iyi desinler diye.Hepsi böyle değil tabiki çok iyi (tok) insanlar da var ama genelinin gözü aç.

• sevgili felan nasıldırlar mesela ,çapkın mıdırlar?bir de şiveleri farklı mı?yani küçümsemiyorum sadece merak .bir de bu kişi istanbulda oturuyormuş ,onlar da aynı mıdır ?

• Öncekileri Göster
    • Zor olmadığını biliyorum, sadece aramıyorum. Sıkı kadın vücudunu sevmiyorum. Biraz yumuşak olacak.

• yumuşak bi vucudum yok ve şükrediyorum çünkü 1 gram kilo alsalar hemen sarkıyor vucut toplamıyor .sırttan felan çıkıyor ,tabi sımsıkıbi vucut da iyi değil .herkes farklı tıpkı yapbz parçası gibi dıştan baktığında kıvrımları aynı ama dikkatli baktığında hepsinin rengi ayrı :)

• bizde orta asyadan gelmeden önce çekik gözlüydük değişim vardır illaki :D

• Vardı dershanede, şivesi falanda yoktu. Ne olucak isterse japon olsun

Kızlar Ne Diyor 13

• bende Bulgar göçmeniyim ama çok eskiden 1893'te gelmişiz buralara çok sen şakrak olurlar güzel olurlar ben niyeyse kumral ela gözlü bir insanım bütün sülalem evet renkli gözlü sarışındır ama ben değilim acaba ben karıştım mı :)

• :))ama tarif ettiğn kumrallık yakın sarışınlığa

• ama dedemden tut amcama hatta amcamın oğluna kadar herkes sarışın mavi gözlü :)

• Çok iyi olurlar, iyi niyetli içlerinden kötülük geçmez,kimseye zarar vermek istemezler.Fiziksel ve sosyal olarak farklıdırlar,çalışkandırlar , fakat aile kavramı anne baba çocuk kardeş, öyle çok geniş herkes birbirine kenetli aile yapıları yoktur,çook temizdirler, ileri görüşlü, bir o kadar da manevi değerlere bağlı insanlardır, annem Bulgaristan doğumlu.

• Farklılarmı derken? :) benim var arkadaşlarım sen bn gibi insan onlarda işte :)

• Kızları güzel ve havalıdır erkekleri de öyle.

• Bizim de dedelerimiz mesela bulgar göçmeni. Pomak derler. Kızları güzel olur böyle boylu poslu felan. Gayet de iyi sevecen şeker insanlarız :D

• benim arkadaşlarım var kız-erkek çok iyi insanlar, tip olarak çok az değişikler aslında.

• Bende 77 göçmeniyim tabiki de babam öyle neyse genelde mavi ve yeşil gözleri olur sarışınlardır fakat esmerleri de var iyidirler şive sadece yaşlılarda bulunur eski göçmenler oraya pek sık gitmez ya da biz ö yleyiz fakat yeni göçmenler çoğunlukla çift vatandaş

• göçmenlerin çoğu iç anadolu ve doğudandır.. doğu ve iç anadolu insanı da iyidir..en yakın arkadaşım bulgaristan göçmeni canım benim o :)

• bende gocemnım ama eskıler gocmus yanı

• ben pomakım kızı erkeği genelde renkli gözlüdür açık tenlidir cana yakındır en azından benim sülalem öyle:) biraz inatlıkları vardır ama çok çalışkanlardır. çalışmaktan yorulmaz azmeder. onun dışında biraz daha ekstra özelliklere gelirsek çok hafif te olsa bir şive farklılığı vardır mesela benim konuşmamda insanlar farkediyo göçmen oldugumu:) genelde cümleleri geniş zaman kipinde kurarlar. dügünlerde mutlaka damat halayı oynanır kaçamak diye cok sık yaptgmz bir yemegimiz vardır birine seslenirken veya birinden bahsederken isminin sonuna 'ka' eklersin örnegin fatma ismindeki birinden bahsederken fatminka dersin. bulgarca ve ruscaya benzer bir dilleri vardır pomakça. Kina piraviş mari hubovo li si? (napıyosun kız iyi misin) gibi bir dildir böyle işte:))

• cok iyi insanlardır coğunlukla açık tenli renkli gözlülerdir ama esmerleri de vardır cok iyi insanlardır bir tanış içlerine gir cok iyi anlarsn calışkandırlar fazlasıyla, cok değer verirler insana. şekker gibi insanlardır anlayacağın sunu da unutmamak lazım her memleketin iyisi kötüsü vardır

• İnsan olsun ırkını,memleketini takma

• bulgaristan göçmeniyim. daş gibim bi insanım, ayrıca sosyal açıdan da gayet giderliyim. ama benim gibi olmayanlar da var. yani işin özü, insanız hepimiz, iyisi de var kötüsü de.

• Kızları güzel, erkekleri pert.

Yükleniyor...