Yazara göre mi içeriğe göre mi kitap seçersiniz?

Takip ettiğiniz bir yazarın görüşleri sizi ilgilendirir mi yazarı anlayabilmek adına? Eleştiri yapmak için de buna ihtiyacımız yok mudur?

0|0
21|42

En İyi Erkek Görüşü

• Bazen yazarı ve içeriğini bırakın yayın evi ya da çevirmenine bile dikkat ettiğim zamanlar olabiliyor.

Eğer takip ediyorsam zaten aynı fikirdeyizdir ya da bana farklı bir yol sunuyor demektir.

Ancak bununla birlikte hiç sevmediğim ve gerçek anlamda nefret ettiğim yazarları da takip ediyorum.
    Aksi taktirde onlardan ne farkım kalırdı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 41

• Merhabalar.

Öncelikle güzel bir soru sormuşsunuz ve 60'a yakın insanı kültürel bir konuda birleştirmişsiniz ki burada böyle şeyleri görmek pek mümkün değil.

Sorunuza gelecek olursak; kimi yerde yazarın düşünceleri bizi ilgilendirirken kimi yerde yazdıkları bizi ilgilendirir. En basitinden bugün Ahmet Kaya'yı sevmeyen yoktur. Fakat bir zamanlar yanlış işler yaptığını hemen hemen herkes bilir. Aynı şekilde İsmet İnönü bugün Türk Edebiyatı'nın çok başarılı isimlerindendir. Fakat Sivas katliamından sonra çok fazla tepki almıştır. Ama şiirleri hala bugünün konjonktüründe bize büyük ders vermektedir.

Bir zaman muhafazakar entelektüel kimliğiyle çığır açan Murat Menteş'de Yeni Şafak da yazmaya başlayınca okurlarını üzmüştür. Çok fazla tepki almıştır fakat sonradan bıraktığından dolayı Murat Menteş sevilen bir yazardır.

Neyse efenim bir sürü örnek vermek mümkündür. Fakat bazen de kişi kalitelidir fakat eserine baktığımız zaman yakıştıramadım dersiniz. Tevfik Fikret Sis şiiri buna büyük örnektir. Çok fazla eleştirilmiştir. Çok fazla tepki almıştır.

Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.

Hoşça kalın.

0|0
    0|0
    • "En basitinden bugün Ahmet Kaya'yı sevmeyen yoktur." Çok kesin bir genelleme olmuş. Ben sevmiyorum. Seveni çok, ona lafım yok.

• Merhabalar @akira19

Bugün bu adamı sevmeyen yoktur dediğinizde çok sizin de dediğiniz gibi "seveni çok" tayfasını içine alır. Bu toplumca benimsenmiş bir laftır. Mesela birazdan geliyorum dediğinizde "5 dakika sonra oradayım" dersiniz ve kişiler bilir. Veya aynı şekilde 1 saniye dediğinizde 1 saniyelik zaman olmadığını herkes bilir. Aynı şekilde sevmeyen yoktur da böyledir. Sizin gibi istisnalar olmuştur, oluyor da, olacak da. Bu şekilde genelleme yapılabilir. Kemal Sunal'ı sevmeyen yoktur diyen bir kanala baskın yapan adam gibi "ha seveni çoktur ona bir şey diyemeyiz ama genelleme yanlıştır" demek gibidir bu.

İkincisi teşekkür ederim isim karmaşası olmuş. Burada bahsi geçen şahıs "İsmet Özel"'dir. Bir yanlışlık olmuştur affola.

• Açıklama için sagolun. :)

• genelde yazar etkili oluyor bende

1|0
    0|0
  • Yazarına göre dünya görüşü beni ilgilendirir tabi benimle aynı görüşe sahip olmayan yazarıda okurum ne düşündüğünü bilmek isterim

0|0
    0|0
  • Devamlı takip ettiğim yazarlar var, ne yazsalar okurum. Ama her yazdıklarını kabul etmem, irdelerim, kendi fikir süzgecimden geçiririm.

0|0
    0|0
  • Sanırım bir kitaptan etkilenmek ve eksiklik duymamak için hem içerik hem yazar uyumu gerekli. Kitabın bizim düşüncelerimize, hayalgücümüze hatta yaşantımıza uygun dokunaklı oluşu yazarına bağlıdır, yazarın görüşleri etkilidir yani. Tabi ne kadar iyi bir yazar olsa da yazı içeriği ilgimizi çekmiyorsa ona da yapacak şey yok.

0|0
    0|0
  • İki duruma göre de alırım kitabı incelerim seversem alırım.. Sevdiğim yazarın kitabını görürsem onuda alırım

0|0
    0|0
  • Yazara Göre :)

0|0
    0|0
  • Karışık genelde içerik önemli ama çok begendigim bir yazar yapmışsa aladabilirim. Ben genelde netteki kısa içerik yazilarini ve bloglari takip ediyorum zaten onlar doğru yönlendiriyor.

0|0
    0|0
  • Kitabin ismine gore seciyorum genelde. neden oyle yaptigimi bende bilmiyorum. ama takip ettigim yazarlarda vardir.

1|0
    0|0
  • Resim e göre :-)

0|0
    0|0
  • Yazara göre.

0|0
    0|0
  • Değişir o..

0|0
    0|0
  • ktaba içeriğe göre

0|0
    0|0
  • Yazara pek bakmam kitabı alırım başlarım okuma sonra 10 sayfayı geçtiyse okumam alırım o kitabı :D

0|0
    0|0
  • Kitap okuma alışkanlığım olmadığı için bana "önerilen" kitapları okuyorum.

0|0
    0|0
  • Kapağa göre.. En iyisi

0|0
    0|0
  • İçeriğe göre.
    Mesela yazara göre Oğuz Atay - Korkuyu Beklerken kitabını aldım ama ilk hikayede umduğumu bulamadım.

0|0
    0|0
  • bence reklama göre kitap seçerler. ben hiç seçmem kitabım olduğundan. bir Kur-an okurum diğer okuduklarım ders kitapları. onları da okursam...

0|0
    0|0
  • Yazar

0|0
    0|0
  • Yazara.

0|0
    0|0
  • ösym sınavlarını gördüm göreli yazarlardan ve üsluplarından nefret ediyorum

0|0
    0|0
  • Yazara göre her kezin yazdığı okunmaz bu aralar favorim Hakan Günday. Okuyun bai bu adamı okuyun

1|0
    0|0
  • yazarları pek tanımıyorum kapak resmine bakarım heral :)

1|0
    0|0
  • tabiiki yazara göre. hayal kırıklığına uğrama ihtimalin daha düşük.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle yazar.

0|0
    0|0
  • Kitap okumuyalı ne çok olmuş neye baktığımı unuttum :D

0|0
    0|0
  • ne farkeder yazı varsa sorun yok reis :D

0|0
    0|0
  • yazara göre

0|0
    0|0
  • Yazar

0|0
    0|0
  • Önce içerik sonra yazar bana göre.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    11

Kızlar Ne Diyor 21

• Başta içeriğe göre. İçeriği beğenirsem yazarı da beğenirim. sonra da o yazarın kitaplarını incelemeye başlarım :D

0|0
    0|0
  • yazar tabi ki etkili olur ama kitapların arka kapaklarını okumadan karar vermemeye çalışırım. bazı istisnalarım var tabi. örneğin Marquez'in bütün kitaplarını içeriğine bakmadan alıp okudumi hiç de pişman olmadım. Ama örneğin söz konusu yazar Elif Şafak, Orhan Pamuk ve türevleriyse koşarak uzaklaşıyorum. (ikisinin de birer eserini okudum, bilerek kaçıyorum :D)

0|0
    0|0
    • Elif şafak gereksiz biri...

• Türk düşmanıdır her ikisi de...

• Soylemek ıstememıstım gereksız tartısma cıkmasın dıye ama dogru soze ne denır... Bunu da her kıtapta gosterıyolar sagolsunlar

• Once kitabn kapagina bakarm arkasndaki yaziyi okurm yazara bakarm ilk basini ve sonra sonunu okurm sonra az dusunrm begndysem alırım :D

0|0
    0|0
  • içerik kitabın dışıda önemli tabi okuyanların yorumlarınıda aldım mı tamamdır :D:Dd. dD

0|0
    0|0
  • Ilk oncelikle yazarina bakarim tabii ki, bunun disinda kitabin adi carpiciysa incelerim almaya deger bulursam alirim.

0|0
    0|0
  • Bende yazar daha agirlik li ancak tanimadigim. yazarlarsa eger satis grafiginde yukselmeye baslamis ise okumya calisiyorum

0|0
    0|0
  • Evet favorim max Weber ve Cemil Meriç

0|0
    0|0
  • genelde yazar agir basar benim icin , icerigi ikinci planda kalıyor. yazar iyiyse kitap da bir o kadar iyidir zaten...

0|0
    0|0
  • Ben genellikle icerige gore alirim konusu hosuma giderse okurum =^-^=

0|0
    0|0
  • genelde yazarlarına göre alırım.

0|0
    0|0
  • içeriğe göre

0|0
    0|0
  • takip ettiğim yazar varsa o önceliklidir ama seri kitapları hariç her türlü içeriğine bakarım.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle belli başlı yazarlarn eserlerini daha cok takip ederm...

0|0
    0|0
  • Icerige bakarim. Bu sayede farklı ve gizli kalmis yazarlari kesfederim.

0|0
    0|0
  • Yazara göre ama içeriğide önemli.

0|0
    0|0
  • Yazara göre seçiyorum genelde..

0|0
    0|0
  • konusuna göre

0|0
    0|0
  • Kitabın başlığına göre