Nazim hikmetin şiirlerinde dikkatimi çeken ilginç detay?

Neredeyse tum siir kitaplarını okudum. Türkiye tarihi ve siyasetinden, bolşevik ve latin Amerika devrimine, hirosimadan ABD ye kadar tüm konularda düşüncelerini dile getirmiş şairin, kürt halkıyla ilgili tek bir şiirine rastlamadim. Bunu da bir arkadaşım fark etmeme sebep oldu. İddiası hikmetin ataturke olan hayranligiyla alakalı. Simdi gerçekten kürt halkıyla ilgili şiiri yok mu, biz mi gozden kacirdik. 2. si bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Sanırım, ya da bu konunun üstüne pek düşünmediler, bu tarz soruların pek alıcısı yok :)

0|0
0|10

En İyi Erkek Görüşü

• Bence hayata daha evrensel bir açıdan bakıyor olması olabilir bunun nedeni. Komünist bir insan etnik ya da dinsel temelle değil sınıf temeliyle bakar hayata..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Nazım'ın, bir Kürdolog'a yazdığı mektup var. Aydınlık isimli genetiğiyle oynanmış "sol" ürün, 80'lerde nispeten organikken gün ışığına çıkartmıştı. 2000'e Doğru dergisinde. Nette bulabilirsin.

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra, Türk idarecileri ve egemen çevreleri, Kürt hareketine tanımayı vaat ettikleri millet ve insan haklarını tanımadı. Hatta işi Kürt milletinin millet olarak varlığını inkara kadar götürdü."

Benerci olsun Taranta Babu olsun yahut Japon Balıkçısı, dünyanın dört bir yanındaki halkların acılarına/özgürlük mücadelesine dizeleriyle işaret fişeği tutan şairin, yanıbaşındaki ayıba tastamam duyarsız kalması mümkün müydü? Cılız da olsa bir tepki var.
    Mektup, Nazım'ın Kemalizm'e ve resmi söyleme -bir dönemeçten sonra- mesafeli durduğunun da göstergesi.

70'ler eşiğinde şoven Türk sol'unun Kürt sorunu karşısındaki kaypak/mesafeli/asimileci tavrını deşifre eden Kaypakkaya'nın namuslu namlusunca pare pare edilen Şafak Revizyonistleri içinde, şairin de mensubu olduğu ve Mustafa Suphi'nin katlinden sonra kademe kademe metamorfoz geçiren TKP de vardı.

Şu anki TKP, M/L'nin L'sini çarpıtıyor (ezilen ulus milliyetçiliğini, emperyalizm tahlilini). Sorunun çözümünü sermaye karşıtlığına indirgeyerek, ulus/demokrasi ayağını es geçiyor.

Belki de Türk solcusu kimlik kavramını 2. plana attığından, Türk milliyetçisi olmanın kendisine sağladığı avantajların da farkında değil. Farkında olmayınca da, Kürt milliyetçisinin yine aynı düzlemli dez-avantajı da görülemeyebiliyor.

Nazım'ın mektubu öyle değil. Kürt hareketini sadece "ekonomik" kendiliğindencilikte konumlamıyor.
    Demokrasi mücadelesi, sınıf mücadelesinin ayrılmaz parçası, asgari koşuludur. Ezilen uluslara "kendi kaderini tayin hakkı"nı ve özlük haklarını tanımaksızın, ne barış ne güven ortamı ne de sınıf temelli bir "birleşik cephe"den söz edilebilir.
    Tabii Kürt milliyetçiliğinin gerici unsurları da ayıklanarak.

NAZIM imar planıysa (nihai amaç) Yılmaz Güney'de saklı:

http://www.youtube.com/watch?v=3fT4Jy5jGv0

1|0
    0|0
  • Nazım Hikmet Ran evet sosyalist bir şairdir. Fakat bu demek değildir ki Nazım Hikmet, Kürtçü olmak zorundadır, Kürtlerden muhakkak bahsetmek zorundadır. Nazım Hikmet sosyalizmin verdiği düşünce temeliyle insancıllık, hümanistlik kazanmış da bir şairdir aynı zamanda. Dolayısıyla şiirlerinde Kürt'ten de bahsetmez Türk'ten de. O, şiirlerinde herhangi bir ırkı yukarı taşımayan sosyalizm ideolojisinden bahseder. Bu sebeple de şiirlerinde halkları ayırt etmez. Evet Nazım, Kuvayı Milliye Destanını yazmış bir şairdir. Fakat o şiirde Türk milletinden değil Türkiye halkından bahseder. Kurduğu ideal Türkiyesinde tüm halkları Türkiye halkı çatısı altında toplar. Bu nedenle Nazım Hikmetin şiirlerinde millet ve milliyet duygusu aramak çok af edersiniz genel evde bakire aramaya benzer. Kürt bir Türkçe öğretmeni olarak konu hakkında naçizane fikirlerim bunlardır. Saygılar.

1|0
    0|0
  • tamamen nazım ın dünya görüşüyle alakalı bence... zaten bize de romantik komünist diye öğretmediler mi kendisini :)

1|0
    0|0
  • Nâzım yaşarken kürt türk ayrımımı vardı 😉

0|2
    0|0
    • Gayri resmi tarihe gore cumhuriyetin kurulusu sirasinda 20 bin insan katledilmiş. Hollandali bir tarihçinin kitabında okumuştum. Bir de menderes ve inonu dönemi de o konuda pek temiz değil.

• Tarih ilginç bir alan. Kime neden inanacagini sasiriyorsun.

• Ben o yüzden sadece cumhuriyet tarihini okuyorum resmi tarihi diğerleri çok çarpıtılıyor en basitinden Muhteşem Yüzyıl dizisinin ne kadar çarpıtıldığını görebilirsin, diyorum ya bizi bize düşman ediyorlar

• Çoğu şiiri anlayabilene evrenseldir zaten, tek başına hiçbir ırka maledilemez, ayrıca yaşadığı dönemin olaylarını ele alması da çok doğal.

0|0
    0|0
    • Tabiki ama iste yaşadığı donem kürt halkının yaşadığı sıkıntılardan neden bahsetmemis acaba? Ya da bahsetti de biz mi bilmiyoruz. Cumhuriyetin kurulusu ve sonrasında İnönü ve menderes döneminde.

• Kime olduğunu hatırlayamacağım şimdi ama yazmış olduğu bir mektup vardır ki;o dönem sorunlar son 30 senedir olduğu gibi ayyuka çıkmamasına rağmen şimdiki açılım maçılım zımbırtılarından çok daha iyi tahlil etmiştir olayı.

• Hmm o zaman. O mektubun peşine düşmek lazim. Teşekkürler

• Kürtler pek sanat dalında işleri yoktur ama bölme bolunebilme konusunda üstlerine yoktur

1|1
    0|1
  • demekki tam komunist degilmis, sadece dindarliga karsi durmus

0|0
    0|0
  • Eskiden ırkçılık yokmuş demek ki...

0|0
    0|0
  • Hiç okumadım ama kürtlerle ilgili yazmaması birşey ifade etmez netice önemsiz bir millet

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...