Edebiyatı seviyorum ve sizlerinde yorumunuzu almak isterim bu dizeler hakkında?

mecnun bir çare leylasını çölde gördüğün de "sen kimsin" der. leyla haykırır "benim ben leylan" diye o zaman mecnun ekler "ey leyla sen sen isen ben kimim eğer ki ben mecnun isem sen kimsin ey güzeler güzeli"

0|0
1|14

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 13

• Leyla Vü Mecnun büyük eser. Tasavvufi aşkın Allah aşkının en ağır biçimde ve en uç noktalarda işlendiği güzide bir eser. İnsani aşkın rol modelliğinde allah aşkını bu kadar iyi sentezleyip anlatan eser daha yoktur sanırım. Leylayı çöllerde arayan genç aşık Mecnun bir süre sonra aslında Leyla'nın aşkının bir hiçten ibaret olduğunu bunu böylesi bir aşkı hissetmesine sebep olan daha büyük birşeye aşık olduğunu farketmesi üzerine noktalanır. Mecnun'un Leyla'ya kavuşmasını beklerken Leyla Mecnuna kavuşur ama Mecnun Leylayı reddederek Allah aşkına kavuşmuş olur. Beklenenin dışında gerçekleşen bu hadiseyle insana Allah aşkını ancak bu mantıkla anlatmak da Fuzuli'nin eşsizliğine yakışır bir tarzdı.

1|0
    0|0
  • Biraz daha karmaşık yapıda olmalı. Tüm kelimeleri anlamak istemiyorum içerisinde anlamadığım bir kelime olsada dizelere farklı bir tat katmalı :)

0|0
    0|0
  • edebiyatı sevmen çok güzel

1|0
    0|0
  • tamamen sacmalik

0|0
    1|0
  • Bende hic beceremem ama guzelmiş beyendim :-)

1|0
    0|0
  • ikimiz tek vücuduz... sen ben yok biz varız tarzı bişey anlatıyo gibi sanki...

0|0
    0|0
  • Mecnun leylanın imkansızlığını sevmiştir, azmi imkansızı başarmaktır bundan ötürüdür leylaya ulaşma isteği... Buldugunda ise aradığının leyla olmadığını anlamıştır...

bana bunu çağrıştırdı.

0|0
    0|0
  • Edebiyatı severim şiirler özlellikle bayılrım

0|0
    0|0
  • Mecnun deli demektir (nokta)

0|0
    0|0
  • Benim bildiğim bu şöyle olacak leyla benim deyince mecnun der ki "hayır sen lwyla değilsin lwyla başka..."

0|0
    0|0
  • Gel de çöz şimdi :)

0|0
    0|0
  • Severim..
    Şairim.. -_-

0|0
    0|0
    • şiir kalbin dili değil mi zaten

• şiir aklın yolu , kalbin dili , Ruhun dini, dudakların diyemediği , gözün görmediği, kulağın duymadığı,
      ellerin tutamadığı, ayaklarının basamadığı ,.. Şiir bir Şairin yaşayamadığı..

• ben sendeyim sende bendesin sen ben yok aslinda biz variz leylammmmmm demek istemis zaar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...