Bosna Hersek'i ziyaret ettiniz mi hiç?

Şimdi aklıma geldi de : Bosna çok güzel nehirlerin, şelalerin ülkesidir diye anlatırdı ninem. Her tarafta çağlayan sular, harika manzaralar; içinde yüzlerce kadının son nefesini barındıran.. kocaları öldürülen Boşnak kadınlar el ele tutuşup sulara atmışlar hep kendilerini.

Öleceklerini bile bile hem de. Bazısına da kucak açmış Osmanlı'nın son neferi.

Özellikle 12 Temmuz'da gidip Mostar köprüsünden geçmelisiniz. Sonra Mostar'ın altındaki küçük kafe, restoranlarda kırmızı alabalık yemelisiniz güzeldir alabalığı. Bir de Boşnak kahvesi içmeden dönmeyin.

Gittiniz mi hiç?

Dipnot: Gezi/Seyahat gibi bir kategori bulamadığımdan bu kategoriyi tercih ettim.

0|0
7|15

En İyi Kız Görüşü

• Bosna Hersek; Semboller savasi yasanan mazlum ülke. Üzerinde cok fazla konusulacak bir konu aslinda. Ülkeye adim attiginiz an güzelliklerini gölgeleyen o manzaralar...
    Sokaklarinda baska bir hüzün var, kadinlarinin gözlerinde korku ve aci. Bosna denildiginde aklima ilk katliam geliyor, savas ile bezenmis topraklardan akla baska ne gelebilir ki? Yugoslavyanin bölünmesiyle birlikte Bosnanin da bagimsiz bir ülke olma istegiyle baslayan ve sadece "baska" bir dine mensup olduklari icin kadin, cocuk, yasli, hasta gözetmeden yapilan zulüm...
    Ve asil sebebi osmanlidan kalma türklere olan nefreti disa vuran bir katliam bu. Sirp ordu komutani Mladic'in gögsünü gere gere televizyonlara "Türklerden intikam alma zamani geldi. Bugün sehrin sirp milletine bir armaganimizdir" sözleri herseyin kaniti aslinda. Savas stratejileri gercekten kan dondurucu cinsten: Kadina sistematik bir sekilde tecavüz ediliyor. Ve bugün hala sokakta tecavuzcüsüyle karsilasan ve kacacak delik arayan kadinlar var. Tecavüz cocuklarinin yüzlerine bakarken hergün yine yine öldüklerini düsünmek insanin empati sinirlarini fazlasiyla zorluyor.

Ne yazik ki bütün bu yasananlar Bosna hersegin o essiz güzelliklerini gölgeliyor sevgili pumpkinnn ve orada ki zihinlerde savas ve karanlik hala sürmekte...

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Gitmedim ama görmek isterim

1|0
    0|0
  • avrupanın yetim müslümanları. türkiyenin varşova paktı. sana bir tavsiyem var güzel kardeşim. banu avar ın sınırlar arasında isimli kitabını oku mutlaka. ülkenizden bahsediyor. o kitabı internetten pdf dosyası halinde indire bilirsin para vermene gerek yok.

1|0
    0|0
  • Dubrovniğe gitmiştim bir kez.. Ama Bosna ya maalesef gidemedim.

1|0
    0|0
  • 2 sene once gittim cok guzel bir ulkeydi, cidden cok begendim, tekrar gidip uzun bir sure kalmak isterim. Kizlarida cok guzeldi sarisin mavigozlu hepsi :)

1|0
    0|0
  • okulda grafiti kulübüne üye olsaydım gidicektim

1|0
    0|0
  • Nasip olmadı.

1|0
    0|0
  • İzmir ve İstanbul dışında pek seyahat şansım olmadı. İlerde inşallah görmek nasip olur :)

1|0
    0|0
  • Hayir

1|0
    0|0
  • Gitmek isterim..

1|0
    0|0
  • Mutlaka gitmeyi düşündüğüm bir ülke. Arkadaşlarım var oradan. Onlar gezdirir diye umuyorum =)

1|0
    0|0
  • Gitmedim ama kesinlikle gitmeyi istiyorum :)

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • çok isterim gitmeyi de nasip olmadı henüz

0|0
    0|0
  • Hayır etmedim ama Etmeyi isterdim

0|0
    0|0
  • en son ekim ayında ordaydım ayrıca boşnağım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Cook cook guzell bir yer ben gittim bizim karadeniz bolgesine benzio ama dahaa sulaak dahaa yesil havaasi cook guzel insanlari cok guzel. Ve cok dindar bir genclik var orda. Cok sasirmisstim turkiyede bile okadar yok. Ustelik turkleri cok seviyolarrr. Ha bide tabi bizim ecdadimizin izleride var orda kesinn gitmelisinnn

1|0
    0|0
  • Bas carsi gezilmeli , cevapcici yenilmeli :))

1|0
    0|0
  • Ben de gitmeyi istiyorum. Annem gitti. O da çok övüyor.

1|0
    0|0
  • Gitmedim ama çok merak ediyorum gitmek istiyorum yani

1|0
    0|0
  • hayallerim arasında var bakalım umarım inş amiin.

0|0
    0|0
  • hayır..

0|0
    0|0
Yükleniyor...