Türkçe dublajlı film mi? Altyazılı film mi?

Siz hangisiyle izliyorsunuz? Şahsen ben altyazılı izliyorum türkçe dublajlilar dandik geliyor.

• Türkçe Dublaj
    34% (48)37% (52)35% (100)Oy Ver
  • Altyazılı
    66% (95)63% (90)65% (185)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
75|108

En İyi Erkek Görüşü

• Merhabalar.

Güzel bir konuda anket yapmışsınız. Özellikle son zamanlar herkesin aklında bulunduğu ve az çok izleyenlerin düzeylerini belirledikleri bir zaman güzel bir anket olmuş.

Neden insanlar dublajlı film izler?

Türkler film sektöründe en iyi dublajı yapan millet olarak bilinmekte. Hatta dublaj yapanlar o kadar abartırki ağız hareketlerine göre doğru kelimeyi aramaya çalışırlar. Bu konuda gayet iyiyiz.

Peki bu filmleri dublajlı izlememizi mi gerektirir?
    Kimsenin nasıl film izlemesine karışacak değiliz. Fakat şöyle de bir gerçek var ki bazen seslendirenler yeterli olmayabiliyor. Yani diyelim ki 15 kişilik bir kadronuzla seslendirme yapıyorsunuz. Filmde 16. kahramda sesler tekrar eder. Evet bazı filmlerde bunu görebiliyorsunuz. Türkiye'de 4-5 tane seslendiren firma olduğu için birçok kahramanın sesi size aşina gelebiliyor.
    İkincisi o bazı dublajlar o kadar kötüdür ki gerçekten kahramanı yansıtmadığı gibi can sıkıcıdır. Genelde okumayı sevmeyen, ingilizceye karşı olanların yaptıkları şeydir.

Peki dublaj her zaman kötü müdür?
    Hayır tabii ki. Animasyon filmlerinde çok başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Hatta dublaj kesinlikle izlenmeli. Çünkü zaten o kahramanlar da ingilizce dublajlı oldukları için kendi sesimizden dinlemek avantajlıdır.

Onun yanında belli başlı filmleri izlemek de güzel olabiliyor. Mesela "Batman", "Harry Potter" serilerine baktığınız zaman seslendirmeler çok ustaca olmuştur. İzleyicilere zevk verir efenim.

Onun dışında mümkün mertebe alt yazılı izlemek hem okuma hızımızı arttırırken hem de verilen tepkileri tam olarak duymamızı sağlar. Diyelim ki bir yere bomba atılıyor fakat dublaj yüzünden tam o efekti alamayabiliyorsunuz.

"GodFahther" filminde film müziği çok güzeldir fakat dublaj bunu arka plana itmiştir.

Hoşça kalın.

3|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 107

• Kesinlikle altyazılı.. birince nedeni düşünsene örneğin jason statham'ın orginal sesini biliyorsun Tr dublajda tamamen değişik bir ses.. çok itici.. ben Türkçe dublaj film izlemem , bir elin parmağını geçmez izlediğim Tr dublajlı film sayısı da..2. nedenim ise dublaj girdiği zaman ses kalitesi düşüyor..3. sü ise o heyecanı veremiyor.. bir kere yanlışlıkla Tr dublaj filme girmişim sinemada , yarısında cıkmak zorunda kaldım.. devamlı film aldığım bir yer , altyazılı filmleri satmaz pek , bana özel her çıkan filmin altyazılısını barındırır.. düşün artık gerisini (:

2|0
    0|0
  • Sahsen ben de dublajli izliyorum. Okumayi seven biri olsam film izlemek yerine kitap okurdum. Cogu ulkenin dublajinda kadin-erkek sesleri bile duzgun ayarlanamazken bizimkileri kotu bulmuyorum. Ha yeni cikmis bir filmse altyazili izlerim ama dublaji varken altyazili izlemek. Filme kendimi kaptirip serbest birakmayi seviyorum. Altyazida surekli olarak yaziya odaklanmak zorunda kalinca filmdeki hareketliligi eksiksiz olarak alamiyorum.

2|0
    0|0
  • Alt yazılı film her zaman daha kalitelidir. Görüntü olduğu kadar sesin kaliteli olması da önemlidir. Dublaj filmlerde karakterin gerçek sesini kısarken dış seslerinde kalitesinde ve düzeyinde kısılmalara yol açılıyor. Ancak Alt yazıda öyle bir durum yok sesler tamamen orjinal daha kaliteli ve güzel.

1|0
    0|0
  • Animasyon ve çizgi filmlerin dublajlarında baya iyiyiz. Ama film dublajlarında berbatız.
    Ha, bir de belgesel seslendirmelerimiz de baya güzel.
    Altyazı olarak CNBC-E ve E2 altyazılarını da sevmiyorum. "Ahlaksız" gördükleri şeyleri direk sansürleyiveriyorlar. Mesela bir dizide falan eşcinsel bir çiftle ilgili konuşulurken altyazıda o çift arkadaşlar şeklinde gösteriliyor. İngilizce bilmeyen biri izlese izlediğini anlayamayacak. Tek sorun bu değil tabi ki, bu örneklerden biri. Ama bütün suç da onların değil, RTÜK yüzünden oluyor hepsi. RTÜK'e lanet olsun.

1|0
    0|0
  • altyazılı izliyorum.. orjinal sesler iyi oluyor... ama Türkçe dublaj sanatçılarının da hakkını yemeyelim özellikle sungun babacan, nuvit candaner, günyol Bakoğlu, ayhan kahya, birtanem candaner... dandik dublajlar konusunda katılıyorum sana ama

1|0
    0|0
  • önce dublajlı, sonra altyazılı. ama asla tam tersi olmaz.

1|0
    0|0
  • Bazı seslendirmeler güzel oluyor tam oturuyor sesler, efektler bozulmuyor, ses tonları ile karakterler uygun oluyor. O zaman Türkçe Dublaj,
    Ama bakıyorum çok kötü ses tonları ile uyumsuz bedenlerse, konuşmalarda kaymalar varsa, efektleri öldürmüşlerse, direk alt yazılı tercih ediyorum. :)

1|0
    0|0
  • dublaj konusunda dünyanın en iyisi olsak da filmi orjinal izlemek isterim... Çünkü dublaj bir yorumdur hatta sansürdür.. bir gerçeğini izleyelim sonra bakarız bizimkiler kimin sesine nasıl ruh vermiş...
    mesela Gandalf'ın You Shall Not Pass'ını nasıl çevirdiler acaba.. Hiç bir cümleyi yakıştıramam oraya

1|0
    0|0
  • alt yazı

1|0
    0|0
  • Türkçe Dublaj

1|0
    0|0
  • Alt yazılı tabi ki. Bence daha net oluyor heyecanı ve anlaşılırlığı.

1|0
    0|0
  • Altyazili tabiki , filme daha iyi konsantre oluyorum , dublaj yapilan filmde kadinlarin korkarken attiklari ciglik beni sinir ediyo , türk filmlerini türkce dublaj izlemeyi seviyorum :)

1|0
    0|0
  • Alt yazılı da olur Dublajda ama bir filmin altyazılısı daha çok hoşuma gidiyor nedeni ise sesler orjinal. Her şey orjinal sana aktarılıyor. Dublajda bir çok sesi kırptıkları için can sıkıcı olabiliyor.

1|0
    0|0
  • Orjinal dilde izleyince oyuncuların yansıttığı duyguları daha net alıyorum. Hem ses tonlarının etkisi hem de ingilizce bilmenin artısı.

1|0
    0|0
  • ortalama bir 720p veya kaliteli bir 480p olsun da gerisi önemli değil. ben görüntü kalitesi ve dosya boyutuna bakarım. ikisi de olmazsa olmazım.
    dublaj ya da altyazı ayırt etmem.
    :)

1|0
    0|0
  • Çevirmenlerine göre. Belirli aktörlerin belirli çevirmenleri vardır.

Genelde hd izleyeceksem alt yazı izlerim. Genelde okumuyorum ingilizce konusunda sıkıntı yaşamadığımdan. Genel tercihim alt yazılı.

1|0
    0|0
  • Altyazılı daha iyi

1|0
    0|0
  • Alt yazı iyidir..

1|0
    0|0
  • Türkçe Dublaj çok daha güzel oluyor :)

1|0
    0|0
  • türkçe dublaj içine ediyo filmin

1|0
    0|0
  • Türkçe Dublaj PİŞMANLIKTIR... ALTYAZI izle hem İngilizcen gelişiyor ister istemez.

1|0
    0|0
  • Tabiki altyazi cunku orjinal sestir filmin tadi baska gelir

1|0
    0|0
  • Kaliteli Dublaj yoksa altyazı kesinlikle. Jason Statham'ı seslendiren adam aynı değilse mesela küfrederim.

1|0
    0|0
  • her ikisinide seviyorum tabiki dublajlı daha güzel oluyor.. ama şuda gerçek alt yazı olunca filme daha konsentra olabiliyorum :)

1|0
    0|0
  • türkiye dublajda iyidir. ama alt yazılı her zaman tercihimdir.
    bir ara polonya kanallarını izledim. kadına erkek dublajı yapmışlar şaka gibi :D hele öpüştüklerinde erkek dublajıyla kadının ııh ıhhh tepkileri berbattı

1|0
    0|0
  • Her ikisini de izliyorum

1|0
    0|0
  • Dublaj hernekadar orjinalininki kadar tatmin vermesede dublaj.

1|0
    0|0
  • Türkçe dublajı düzgünse Türkçe dublaj idare ediyor.
    Fakat bazı kötü Türkçe dublajlar varki en sevdiğin filmi izlesen soğuyosun.

1|0
    0|0
  • Altyazılı kesinlikle.

1|0
    0|0
  • Her zaman orjinaller Dana iyidir su hayattsa ya da dogallik natural yani Ben altyazisiz Dana col seviyom :d * a altyazilida idare edrer :, d

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    77

Kızlar Ne Diyor 75

• . Dublaj ben de sevmem. Dublaj ve seslendirme tekniklerine çok ilgi duysam izlerdim belki..
    Dublaj sevmeyen bu kadar çokken hala dublaj yapılıyor.
    Ama dublaj konusunda İspanya ve Türkiye 1.'ymiş sanırım :) Gerçekten de çok iyi dublaj yapıyoruz, çok iyi seslendirme sanatçıları yetiştiriyoruz.

0|1
    0|0
  • ben altyazılı severim.

1|0
    0|0
  • Dublajlı film asla izlemem altyazı olacak oyuncuların kendi seslerini duymam lazım yoksa o filmden birşey anlamam

1|0
    0|0
  • Sesler ayni gelmeye basladi o yuzden alt yazili

1|0
    0|0
  • Altyazılı daha iyi, dublaj konusunda baya başarısızlar.

1|0
    0|1
  • alt yazılı.

1|0
    0|0
  • alt yazılı da severin dublajlı da hiç fark etmez bana

1|0
    0|0
  • özentiliğin alemi yok. türkçe dublajlı.

1|1
    0|0
  • Turkce dublaj filmleri sevmiyorum cok yapmacik geliyo mesela kadin ciglik atiyo ama dublajda aaaaa diyolar sadece o duyguyu veremiyolar

1|0
    0|0
  • türkçe dublajda kendimi filmle bütünleştiremiyorum gerçekçi gelmiyor ağlama gülme birtakım tepki sesleri falan orjinal iyidir be

1|0
    0|0
  • Alt yazılı tabii ki :D Dublajlı film mi olur Allasen samanyolu dizisi gibi asdasdas :D Ayrıca üvercinka dehşet bir şiirdir :D

1|0
    0|0
  • Altyazılı tercih ederim

1|0
    0|0
  • Orjinal tercihim olur.

1|0
    0|0
  • Altyazılı tabi ki. Filmdeki karakter "f*ck u" dediğinde altyazida "Allah kahretsin" görmek eğlenceli oluyor :p :)) Şaka bir yana, bütün filmleri orjinal haliyle izlemeyi tercih ederim. Oyuncularin konusurken ses tonlarindaki vurgulari yakalayabilmeliyim. Ha bir de yansıma çığlık sesleriyle (tak tuk, bam güm, ciyak miyak) oynanmissa bütün hevesim kaçıyor. Hele ki bir animeyi dublajla hayatta izleyemem.

0|0
    0|0
  • Türkçe dublaj televizyonda rastlarsam -çok nadir -izlerim ama 13 yaşındaki çocuga 30 yaş sesi koydukları için hiç beğenmiyorum o yüzden altyazılı

1|0
    0|0
  • altyazılı

1|0
    0|0
  • Orjinal iyidir seslendirmeler yakışmıyor komik bile oluyor çoğu zaman hem kim ister çektiği filmde başkasının seslendirmesini:)

1|0
    0|0
  • Alt yazılı. Herşeyin orjinali iyidir.

1|0
    0|0
  • okumaya üşeniyorum bazen :P

1|0
    0|0
  • altyazili daha iyi =^-^=

1|0
    0|0
  • Dublaj igbisi var mı yaa... Yazı okumaktan Film izlşiyemiyoz ki

1|1
    0|0
  • filme göre değişir, ama çoğunlukla altyazılı

1|0
    0|0
  • Alt yazili tabiki ama yekta kopanin jim carrey seslendirmeleri de bir harika degil mi dostum :)

1|0
    0|0
  • Sadece animasyon filmleri türkçe dublaj izlerim çünkü hakkıyla yapılan tek dublaj türü o Türkiye'de. Ama onun dışında merakımdan ölsem ve filmin sadece türkçe dublajlısı varsa bile izlemem. bir kere karakteri göremiyosun dublajda çünkü ses tonu herşey demek. Mesela düzgün ve hafif sert konuşan kadına sündürerek konuşan dublaj yapılıyor otur da izle izleyebiliyosan. Zaman kaybı.

0|0
    0|0
  • Altyazılı tabikide...

1|0
    0|0
  • Altyazi da olur dublaj da

1|0
    0|0
  • Turkce dublaj iyi ya alt yazi olunca yaziya bakmaktan filmi kaciriyorum

1|0
    0|0
  • İngilizce