İlginç bir soru :)?

İlginç bir soru :)? Işık hızında giden bir Arabada oturduğumuzu varsayarsak, farları (ışıkları) yakınca ne olur?

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• http://www.youtube.com/watch?v=jsNv6c6chBA

Cisimler ışık hızında lorentz daralmasına maruz kalır. Işık madde ya da madde değil diyemediğimizden , bu daralmada söz konusu olamaz. Işık fiziksel değişime uğrayacak bir madde değildir , belli bir yön doğrultusunda hareket eder. Far kaynaklı ışık , araba ışık hızında kimliğini yitirip sıfır uzunluğa ulaşacağından , kaynakla (araba) beraber farlarda işlevini yitirecek dolayısıyla ışık uzaya verilemeyecektir. Işık hızında hareket edip , bu hızdan etkilenmeyen tek şey yine ışıktır. Yani kaynak ışığın kendisi olmadıkça her zaman işlevini yitirecektir. CERN deneylerinde ışık hızını aşabilen atom altı parçacıkların olduğu gözlendi ama henüz bağımsız başka bir deneyle kanıtlanmadı. Diyelim ki bu durumda ışık hızına ulaşabilen maddeler var , ışık hızında zamanın durduğu düşünüldüğünden , bu madde zamanda atlama yapacaktır. Yani eyleme geçmeden eylem sonucunu elde edebiliriz , başka bir deyişle belli bir doğrultuda bu hızda hareket eden cisim daha harekete başlamadan o doğrultuda çok uzun bir yol katetmiş olur gözlemcinin algısında. Diyelim ki bu madde ışık üretiyor bir şekilde , ışık hızına ulaştı ayrıca. Bence ürettiği ışık olduğu gibi kalacaktır değişmeden aynı doğrultu üzerinde. Sonuçta ikiside aynı hızda , hem kaynak hem ürettiği ışık , bu durumda hiç bozulmadan ışık hızında hareket edeceklerdir beraber. Oldukları gibi kalacaklardır yani , uzaktan bakan gözlemci onları duruyor gibi görmeli bir süreliğine atlama yapana dek.

0|1
    0|0
    • Işık ve araç aynı hızda olacağı için araç sadece parlayan bir cisim olacak yani aracın hızı ışığı yutma gibi bir durum söz konusu değil ayrıca ışık hızında zamanın durması gibi bir durum da zaman ışık hızındanda hızlı bir kavram ki ışığın hareket edip hız kazanması ya da dağılması diyelim buna belli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşiyor ama bunu hesap edebilmek insan aklının sınırlarını zorlayan bir durum

Kızlar Ne Diyor 2

• Nostalji

0|1
    0|0
  • Bir geçite doğru sürükleniyor gibi hissederiz. d

0|1
    0|0
    • Kendimi ışık tunelinde hissederdim galiba :))) o kadar uzun yol varsa tabi ki :))

Erkekler Ne Diyor 5

• kayışı yakıyodum la sabah sabah senin yüzünden noluyosa oluyo hayırdır ışık hızında giden arabamı aldın :D

0|1
    0|0
    • Bulursam alacam inşallah :)))

• olmaz merak etme :D endişelenicek bişey yok o hıza çıkmazsın

• önünü göremezsin, hep karanlıkta yol almak zorunda kalırsın.

0|1
    0|0
  • Onlarda arabaya turbo olur.

0|1
    0|0
  • ben şok
    ben vefat
    ben iptal
    :D:D

0|1
    0|0
  • Yanmaz yansada biz göremeyiz

0|1
    0|0
    • Gorsekte farkeden bir şey olmaz galiba far yanincaya kadar gidecegimiz yere variriz :)

Yükleniyor...