Şahmeran hakkında ne biliyosunuz?

Şahmeran efsanesi hakkında ne biliyorsunuz ? Efsaneye inanıyormusunuz ? Ne düşünüyorsunuz ?

Hayırlı geceler,

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Bir tür Anadolu miti.yilanlarin şahı olan yarısı kadın yarısı yılan olan efsanevi yaratık.SAHMERAN...şahmeran yer altında yaşamaktadır.ve bilir gün bir genc bunun yaşadığı İni bulur .tabi bilmeden. Sonra inin icinden aşağı iner.sahmerani görür asık olur onunla yasamaya baslar.bir vakit sonra oğlan ailesini özler ve gitmek ister.ancak SAHMERAN onu yerini kimseye söylememen şartı ile salar.oglan evine varır .ancak kimseye nerde olduğunu ve sahmerani söylemez.lakin sahmeranla yaşadığı icin sırtına yılanlar tarafından bir iz yapılmıştır.bir gün oğlanın yaşadığı yerin beyi hastalanır.tedavi olarak da hekimler sahmeranin belden yukarısının kaynatilip suyunun beye icirilmesini önerir .her yerde sahmerani arayan beyin askerleri bizim oğlanın sirtindaki izi goruruler.buna zorla söylenirler.efsaneye göre sahmeranin belden aşağısının suyu zehirdir belden yukarısının suyu ise saglık ve Bilgelik veren bir iksirde.ama insanlar belden asgisimi zehir yukarisimi bilmemektedirler.nese askerler sahmerani bulur getiri.ancak beyin veziride beye zehirli suyu içirmek kendisi bilgelik suyunu icmek istiyormuş.sahmeran artık kurtuluşu olmadıgını bildigi icin bir oyun etmeye karar verir.nerenin zehirli nerenin zehirsiz oldugunu ancak bizim oglana soyleyecegini soyler.oglani getiriler.sahmeranda belden yukarısının zehirli olduğunu belden aşağısının bilgelik ve saglık verdigini söyler.ve öldürülmeden önce onu çok seven bizim oğlana kendisine ihanet ettigi icin üzülmemesi gerektiğinin belden yukarısının yani zehirli dediği kismin suyunu içip yanına gelmesinin söyler ve infaz edilir.oglan o kadar üzülüresi zehirli suyu icmeye kara verir.bu arada kötü vezir suyu beye vermek yerine kendi icer ve ihanetinin bedelini ölümle alır.vezirden habersiz bizim oğlanda zehir diye belden yukarının sunu icer.sadakatinin karşılığını bilgelik ve sağlıklı alır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Dedikodusunu yapamam şimdi.

0|0
    0|0
  • Melek diye bir dizi vardı. Oradan öğrenmiştim bu efsaneyi ancak unutmuşum :/ Sadece altı yılan üstü kadın şahmeran tabloları var gözümün önünde.

0|0
    0|0
  • link Bu şarkısına bayılıyorum

Not: Efsaneyi bilmiyorum

0|0
    0|0
  • inansak ne değişcek?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Yok öyle yarı yılan kadın felan inanmam ama burda bir espri olabilir gibi geliyor bana başka bir şey anlatlmak isteniyor bir nevi mecaz gibi .

0|0
    0|0
  • Deniz kızının karasal yerli versiyonu..

0|0
    0|0
  • Mit.

0|0
    0|1
  • daha ilkokul 4. sınıftayken okumuştum bu kitabı

okuduğum ilk 80 sayfa ve üstü kitaptır kendisi

0|0
    0|0
Yükleniyor...