Ağır arabesk dinleyesim var bugün... Önerileriniz nedir efendim?

Öncelikle ben arabesk dinlemem diyenler bir sktrip gitsin efendim... Leonard coheni bizde dinliyoruzda bugün rakı modu var bende...

Açılış benden gelsin buyrun...

https://www.youtube.com/watch?v=6PdFTcgfl4U

0|0
78

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 7

Erkekler Ne Diyor 7

• Faşizm, konuşma yasağı değil söyleme mecburiyetidir... Ne güzel bir sözdür.
    Faşizmin postallı ve vitrin kısmı olan yasak kısmında, mücadele edilecek somut bir düşman vardır hiç değilse. Asıl sinsi tehlikeyse mecburiyet kısmında saklı. Kişi, bir görüşünü açıklarken başka bir şeyi de "tedbiren" söylemek, araya katmak ihtiyacı hissedebiliyor. Çünkü bu araya katma olmasa, dışlanacak. Bazı "kabuller" o denli yaygınlaşmıştır ki, aleyhine konuşanda bir nevi otokontrol ve savunma refleksi devreye girebiliyor. 1915 soykırımını savunan birinin "Öncelikle ben de Türküm" diyerek söze başlaması gibi... LGBT hareketini destekleyen birinin konuşmasını "gay/lezbiyen değilim" sözleriyle açması gibi...
    Otosansür, sansürün gönüllü ve upgrade halidir.

Yanlış anlamayın frozeee. Bir Teselli Ver (71) ile başlayan ve furyaya dönen arabesk filmlerde, başrol oyuncusu arada şarkı seslendirir ve bu şarkıların, olayların gelişimiyle doğrudan bir bağı olması da şart değildir. Ancak üstteki tespitin bağı var. "Leonard coheni bizde dinliyoruzda"yı okuyunca çağrışım yaptı da. Söz meclisten dışarı. Arabesk sever elit, itiraf safhasında bu söyleme mecburiyetinden paylanabilir.

Martin Stokes, "Türkiye'de Arabesk Olayı" isimli saha araştırmasında, olayın kökenlerinde 50'lerin Vedat Örfi Bengü imzalı Mısır filmleri taklitlerini görür. Hatta 1800'lere dek uzanır.
    Ancak zamanla çığrından çıkmıştır. 80 sonrası irtifa kazanan kültürel yozlaşma ve lümpen kültürünün "çeperine" konumlanmış; iğrenç bir yılgınlık edebiyatı olmuştur. Nitekim hastası değiliz :)

Ama Kamuran Akkor'un sesi iyidir. Buyrun ağır arabeske:

http://www.youtube.com/watch?v=50kNA7-FzMY

Leonard Cohen'iyse striptiz eşliğinde alırız: Atom Egoyan'ın unutulmaz 'Exotica'sı.

Bülent Somay, Metis'ten çıkan "Şarkı Okuma Kitabı" isimli denemesinde, yabancı rock/pop şarkıları güncele paralel okur, masaya yatırır. Cohen parçalarına da, eski evlerin balkonları kadar geniş bir yer ayırır. Tavsiye ediyorum müzik severlere. Özgün bir kitaptır, bir şansı hak ediyor.

0|0
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Ya bro başlığı okur okumaz youtube gittim ama zaten sen paylaşmışsın ;) bir kadehte benim için doldur geliyorum.

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • 'İtirazım var' şu zalim kadere diye giriyoruz
    Sonra
    Bu kadeh senin şerefine 'emmoğlu'
    Yeterki sevdim de, ben bu aşk ile dünyanın gülüp geçerim (bir teselli ver)
    Sonra gencebay akar

0|1
    0|0
  • müslüm gürses - adını sen koy

0|1
    0|0
  • Müslüm gürses kac kadeh kirildi

0|1
    0|0
Yükleniyor...