Suyun tadı var mı, yok mu?

şimdi suyun tadı yok diyorlar. vikipedi'de de suyun tadı yoktur yazıyor. ama ben içerken tat alıyorum sanki , yani bana tatsız gelmiyor

Güncellemeler:
temiz su içiyorum. musluk suyu falan değil.

0|1
6|21

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 20

• Piyasada farklı markalarda çok çeşitli sular yer almakta. Bu suların hepsi de farklı PH değerlerine sahip. Hatta suyun PH değeri yüksek olduğu için en sağlıklı suyun kendi suları olduğunu bildiren reklamlar dahi var.

Üzerinde hiçbir şekilde oynanmamış saf suyun PH değeri 7, yani nötrdür. PH cetvelinde 0-7 arası değerler asidik, 7-14 arası değerler ise bazik özelliktedir. Dolayısıyla saf su ne asidik, ne de bazik görünümdedir. Aslında üzerinde oynanmamış, nötr olan her bir su, sezemediğimiz şekilde bizim tarafımızdan "tatlı" olarak algılanmakta. Çünkü ağzımızın PH değeri 7,2'dir ve bunun altında ya da üstünde sayılan her değer, kendisine denk olamadığı için farklı -daha acı ya da tatlı- algılanacaktır.

PH değeri yüksek yani kuvvetli baz özelliğe daha yakın olan suların mineral değerleri daha yüksektir. Bu nedenle içildiğinde daha tatlı gelmesinin nedeni bundan kaynaklanmakta -diye "düşünülebilir". Uyarı niteliğinde bu çıkarım son derece asılsız ve yanlış da olabilir, çünkü üzerine basılarak söylenen düşünülebilir sözü son cümlelerin bilimsel bir kaynağa dayanarak oluşturulmadığı hakkında fikir vermektedir. Buna karşın diğer ihtimali düşünmek gerekse, dilimizin mineralleri tat olarak algılamadaki eşik değerinin düşük olması, ve de bu yapısal seçiciliğe sahip olamayışı bize tatlı gelen sudaki tek faktör olabilir. Böylece suyun tadıyla rol oynayan tek şey, asitlik değerinden olabildiğince uzak olmasıdır. Örneğin dünyanın en güzel sularından biri zemzem suyudur ve PH değeri 10'dur.

1|0
    0|0
  • içindeki mineraller suya tadını verir saf suyun tadı yoktur kaynatıp soğutulan suyu içerek dene istersen

0|0
    0|0
  • Tat almada en önemli faktör burundur. Koku alamazsanız tat da alamazsınız.

0|0
    0|0
  • Ankara suyunu kastediyorsan var hatta kokuyo da. bir de eriklinin tadı var. Onların da "Suyun tadı güzel olmalı" diye bir sloganı vardı. Tabi o tad suyun içeriğinden kaynaklanıyor, tabi Ankara'nın suyununkinin de... :D

0|0
    0|0
  • Tadi olmadığı idda edilen biseyin, tadi olup olmadığını tartışmak bile bu şeyin tadı olduğunun bir kanıtıdır..

1|0
    0|0
  • suyun tadı vardır.. saf su içince anlaşılır bu fark..

0|0
    0|0
  • suyun tadı yok damak tadı var:D

0|0
    0|0
  • suyun tadı vardır.
    delilim şudur;
    ramazanda orucluyken abdest ıcın falan yuzumu yıkadıgımda, dudagıma falan degen suyun tatlımsı bır tadı olurdu hep. o tadı su ıcerken hıc tatmadım. sadece sussuzken hıssedıyordum

0|0
    0|0
  • Saf suyun tadı yoktur. içine nelerin girdiğine göre tadı değişir tabiki

0|0
    0|0
  • evet var
    her su aynı değildir ph değerleri yüzünden

0|0
    0|0
  • renksiz kokusuz tatsız olan sudur :)

0|0
    0|0
  • hacı onlar doğal su değil

0|0
    0|0
  • tadı yoktur tad aldığın zaman o su içilmiyor ki?

0|0
    0|0
  • Valla ben de tat alıyorum, çok güzel tadı :D

0|0
    0|0
  • yok dur

0|0
    0|0
  • hem var hem yok varla yok arsında bırşey yanı :D

0|0
    0|0
  • PJ değerine bakmayı hic denedin mi :)

0|0
    0|0
  • Ya klor fazlamı geliyor size?

0|0
    0|0
  • bende sana katılıyorum vardır

0|0
    0|0
  • bizim içtiklerimiz su değil. asıl su zemzem suyu.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Senin aldigin tat klor vs benzeri suya konular dezebfektanligini saglayan madde saf suyun tadi olmaz

0|0
    0|0
  • Hayır yok. Sizin suda bir şey var. Klordur muhtemelen

0|0
    0|0
  • Suyun tadı vardır. Öyle olmasa içtiğimiz suyu ayırt etmezdik.

0|0
    0|0
  • Var.

0|0
    0|0
  • bence de var ://

0|0
    0|0
Yükleniyor...