Okur musunuz? Şimdiye kadar kaç kitap okudunuz?

Ne tür kitaplar okursunuz? Tavsiye ettiğiniz kitapları buraya yazar mısınız?

1|1
9|11

En İyi Kız Görüşü

• Elbette :) Sayı ile belirtmem imkansız olur çünkü çok fazla var.. Çocukluğumdan şu yaşıma kadar kaç kitap okuduğumu saymam imkansız. Kitaplar ne bileyim, çok ayrı şeyler. Saatlerini içinde kaybolarak geçirebilirsin seni üzmez kırmaz insanlar gibi değildir.. hayal dünyan gelişir, bilgine bilgi katar. Hani derler ya '' kitap en iyi arkadaştır '' diye, öyle gerçekten..

Ben genelde ilgi alanlarıma yönelik kitaplar okuyorum; astroloji, parapsikoloji, kişisel gelişim, din, felsefe.. gibi alanlar. Yani romanları da severim ama son aylarda - hatta uzuuun süredir bilgi içerikli kitaplar ilgimi çekiyor. Elbette bazı klasikler var, onları da her insan okumalı.. bir Montaigne-Denemeler mutlaka okunmalı mesela.. Veya Tolstoy'un Anna Karenina'sı okunmalı..

Yenilerden ise, Bir Adam Fawer okunmalı mesela, Olasılıksız, Empati gibi şahane kitapları var.

Bunun dışında özellikle son zamanlarda okuyup beğendiğim bir kaç kitabı paylaşabilirim tabii,

Krishnamurti - Dünya Bunalımda
    Osho - Farkındalık veya Ego..
    Maharaj - Ben O'yum.. / Ağır bir kitaptır, kendine güvenmeyen başlamasın.

Ne bileyim işte, bunun dışında kalanlar hep benim özel ilgi alanlarıma göre olan kitaplar, onlar da pek kimseye hitap etmez. O yüzden yazmaya gerek yok sanırım.

Sana özel olarak vereceğim bir öneri var ama bak şimdi aklıma geldi; Kur'an İncil ve Tevrat'ın Sümerdeki Kökeni - Muazzez İlmiye Çığ. Bunu mutlaka oku..

Kısacası, sanırım öneri yazarken kendi kitap zevkimle de ilgili bilgi verdim..

İyi, güzel mutlu paylaşımlar dilerim.

0|1
    0|0
    • Kitaplar aynı zamanda insanın gelişim çağında fikirsel ve inançsal görüşlerini de etkiliyor. Ben de küçük yaşlarda bu tarz kitapları okusaydım şimdiye deizmin kitabını yazardım anlıyor musun :)
      Yani benim karakterim ve vicdanım hiçbir zaman gayri islami olan, inanç felsefeme muhalif olan kitapları onaylamıyor. Fakat yine de okuyup bilgilenmek lazım.

Okurken etkilenip dinden imandan çıkanları bilirim. Benim korkum da bu yönde bir korku oldu. Bu nedenle çekindim ve okumadım. Bu yaşıma gelene kadar böyle düşündüm. Şimdi ise fikirlerim ve inancım net olarak şekillendi. Artık korkmuyorum. Umumi tavsiyelerini dikkate alacağım fakat hususi tavsiyelerini incelemekten korkarım :) Dinler tarihinin sümerler ile ilgisi olsaydı, kuran da açıkca yazardı diye düşünüyorum. Çünkü din, peygamber ve hükümlerinin hangi milletlere ve bölgelere gönderildiği yazmaktadır. İnançsız toplumlarda da gelenek haline gelen bazı ibadetlerin de aslında hangi peygamber ile başladığı tefsirlerde yazmaktadır.

• Gizliden bir sitem ettim aslında. Değil mi ki başörtüsüne hakaret eden bir kadındı o kitabın yazarı. Toplumun bir kesimine saygısı olmayan bir kişinin yazdığı kitap ne kadar bilgilendirici olur? Yoksa insanı anarşist bir düşünceye mi yöneltir? Bir yazarın kişiliği ve ahlakı da önemli değil midir bu anlamda? Ben önerin için tekrar teşekkür ederim, almıyım ben o kitabı :)

Diğer önerilerini mutlaka değerlendireceğim. Paylaşımın için teşekkür ederim.

• Kitabın içinde örtüyle ilgili de bir bölüm vardı :) Her neyse, ben teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 8

• Çok. Sayısını bilmiyorum ama yazlığımızda odamdan büyük kütüphane ve yüzlerce kitabım var neredeyse. Sayısını unuttum abartısız 1000 e yakındır. Ben film izlemeyi, tiyatroya gitmeyi falan da severim ama kitaplar benim için çok özel. Her ay tozunu alırım, kaplarım, bakım yaparım. Mitolojiden tut kişisel gelişime, polisiye romanlarından tut felsefe kitaplarına kadar çok kitap mevcuttur bende. Ben sana fareler ve insanları tavsiye ederim okumadıysan. Sefiller ve budalayı da okumalısın. Sana tavsiyem dünya edebiyatı ve temel eserlerle başla, bitir, sonra açılırsın diğer türlere. Klasiklere ağırlık vermelisin.

0|1
    0|0
  • William Faulkner - Ses ve Öfke, Nazan Bekiroğlu - La:Sonsuzluk Hecesi. İkisi de bana göre mutlaka okunması gereken kitaplar.

0|1
    0|0
  • sevgilimden son mektup jojo moyes kesinlikle okumalısın.

0|1
    0|0
  • Evet 1 seneden beri kitap okumaya basladim genelde emine senlikogli ve bu tarz dini romanlr okuyorum sayisini bende bilmiyorum.

0|1
    0|0
    • Çin işkencesi adlı kitabı okudun mu?

• Evet muhtesem bir kitapti bitrdgmde uzun sre etkisnden cikamadim :(

• Kardeşimin hikâyesi-Zülfü Livaneli
    İstanbul hatırası-Ahmet ümit

0|1
    0|0
  • Okurum. Artık okuduğum kitapların isimlerini bir kağıda yazıyorum ama yazmadıklarım da var en çok tarihi roman okumayı severim. bir Kürk Mantolu Madonna ya da Küçük Prens tavsiyemdir :)

0|0
    0|0
  • Genelde roman okuyorum..

0|0
    0|0
  • 1 ya da 2 ayda 5 kitap okudum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Gutenberg Galaksisi'nde bir yıldızızdır çok çok. Sevgili İsviçreli abartmış.

Az olsun, öz olsun. Aksi halde, Elias Canetti'nin Profesör Kien'i misali, kütüphaneye gömülüp de topluma/pratiğe "Körleşme"k tehlikesi belirir.
    Öyle ya. Bir pratisyen gözüyle biz, mevcut ekonomik düzenin tahlilini yaparız zaten; Das Kapital'e gerek yok. Ancak pratik ve örgütlenme her şeydir.

Nitelikli okumalarda nicelik arttıkça, daha seçici/bilinçli olmaya başlıyorsun zaten. Görüyorsun ki, bir çoğu birbirine benziyor kitapların. "Aynı güneşin altında çamaşır kurutmak" gibi.
    Demem o ki, oburluğa (bence) hiç gerek yok. Mallarme, yazılmış her kitabı içine alan tek bir kitap düşlemişti de ne oldu!

Sanatçıların "ilk" eserleri -genellikle- otobiyografiktir. Bu noktada, matbaa ve öncesinin "el yazması" metinleriyle analojiler kurabiliriz:
    El yazmaları, bir nevi o ilk eserlerdir. İcabında bir el titremesi bile yazarın iç dünyasını ele verir. Ancak teksir edilen "basılı" kitaplar ile, el yazısının yerini mekanik harfler aldı. Jenerasyon jenerasyon söz konusu iç dünya daha da tahrif olundu. Dilde arılaşma, ahlak kuralları ve siyasi düşünce, düzeltmeler... şu bu derken, el yazısı metinler ancak Rönesans'ın hülyalı bir geriye dönüş özlemi olacaktı. James Joyce'den Borges'e, nihayet Eco ve Manguel'e, tehdit altındaki kitap mitosunu hatırlayalım. Kendini, ta dünyanın kökenine ve ilk söze eşdeğerlememiş midir?
    Matbaanın icadıyla birlikte bellek, insanın kendine yararlı bilgileri sakladığı temel kütüphane olmaktan çıktı; kütüphanenin kendisi bellek gözeleri/bölmeleri haline geldi. Ancak Rem uykusu belleğidir bu. Uzan, tut, al, oku, bırak.
    Roma hatipleri bir topluluk önünde konuştuğunda, sözün kendisi "edim"di.
    ---------

Buraya kadarki kısım fasa fisoydu.

İŞİN GERÇEĞİ'yse şu;

Yemişim kitapları! Güzel bir kadına eşlik etmeyi, 50 kitaba tercih ederim. Kişisel bakım marketlerinde, kadınlarla dirsek temasında bulunmaya ise paha biçmem. İnsan saatlerce çıkmak istemiyor.

0|2
    0|0
    • Hoşgelmişsiniz. Kıymetli yazınız için teşekkür ediyorum efendim.

• Kitap okumuyorum ki.

• ahahaha, aynı düşünüyorum hasan abi. güzel bir hatun onlarca kütüphaneye değer.

• bir süre oldu roman okumayalı. en son yüz yıllık yalnızlık ve kırmızı pazartesiye başlamıştım hala duruyor. eylül ayından beri açmadım kapağını.
    bir tane fazlur rahman'ın kitabı vardı. artık o konular da pek ilgimi çekmiyor. memlekette kaldı mesela. buraya bile getirmedim.

kitap tavsiyem iyi değildir. siddhartha var hoşuma gitmiştir. bir solukta okunabilecek bir kitap zaten. orhan pamuk da severim. kar, yeni hayat, kara kitap. okudum tavsiye ederim. benim adım kırmızı ve cevdet beyin oğullarını da okuyacağım. niyetimde var.

öyle aksiyon filan seviyorsan dan brown romanları güzel bak. da vinci şifresi, melekler ve şeytanlar, kayıp sembol, cehennem. sarıyor yani başlayınca. onun da bir kitabı var dijital kale diye. o da duruyor bak. okumadım. niyetimde var.

çok şekil yazar da bilmiyorum ya. kafka filan da okumuştum da fazla entel herhalde. bu dava ile dönüşümü okudum. dönüşüm nispeten daha iyi. camus filan sarmadı mesela. yabancıyı zorla bitirdim. bir de ince bir kitap yani. beckett hele hiç anlamıyom. bir üçlemesi var, molloy ilk kitap. o bile bitmedi. düğer ikisi yok zaten şuan.

0|2
    0|0
    • bence hasan abiye sor bu işi. bir iki kamyon yükü kitap okumuştur herhalde. bir kütüphane oluşturacak kadar da tavsiye verir.

• Ben fatihte bir eve gitmiştim. Meşhur bir hocanın evi. Bir odaya sığmamış kitaplar, odalar dolusu yığınla kitaplar ve içinde türkçe olan bir tek kitap yok. Hani şu habertürkte meşhur olan hoca.

• Kesinlikle.
      Hele bir de sempatikse, Milli Kütüphane'yi yaktım gitti :)

• Şimdiye kadar kaç kitap okudum bilmiyorum. Aşk kitapları haricinde tüm kitap türlerini okurum. Ama en sevdiğim tür polisiye olanlar.
    -Aklından Bir Sayı Tut kitabı güzel (seri halinde ama)
    -Şizofren
    -Klon
    Güzel kitaplar. Bir de eğer okumadıysanız kesinlikle
    -Dijital Kale
    -İhanet Noktası
    kitaplarını öneririm.

0|1
    0|0
    • Yazarlarını da yazsaydın.

• Çok teşekür ederim bakıyorum şimdi.

• Rica ederim :)

• uzun zamandir kitap okumuyorum ancak Rus edebiyati Fransiz Edabiyati ve Dogu kitaplari okumusumdur..

En son okudugum kitap ise Alamut Vladamir Bortof sanirim yazari

0|1
    0|0
  • En son Osmanlı tarihi ve Cumhuriyet tarihini okudum güzel kitaplardı.

0|1
    0|0
  • Okurum ancak saymam :)
    Bereketi kaçmasın ;)

0|1
    0|0
  • Roman pek sevmem. Eğitici kitaplar okumak daha yararlı geliyor. Kitap bittikten sonra yeni şeyler öğrenmiş olmak istiyorum..

Okuduklarım pek tavsiye edilecek tarzda değil malesef..

0|0
    0|0
  • Uçurtma Avcısı
    Kürk Mantolu Madonna
    Hamlet
    Cimri
    Gelin Koleksiyoncusu
    Açlık Oyunları Serisi
    Yaban Avı

Yazımı da bide bunu oku :D youngwriterinsideme.blogspot.com.tr/.../...un.html

0|0
    0|0
  • konu farketmez kitap için tabi aşk kitapları hariç :)

kaç tane kitap okudum saymadım ama okuduklarımı bağışladım kütüphaneye

bir tek Peyami Safa - Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
    kitabını çok sevmiştim.

0|0
    0|0
  • Okumayi sevmiyorum.
    Hic okumadim desem yeridir.

0|0
    0|0
  • sayı vermek çok zor felsefe yakın tarih mitoloji din ile ilgili okuyorum bunların dışında çok az kitap okudum üniversitedeki yıllarımda çok daha fazla kitap okuyordum şu an 5-6 günde bir kitap belki okurum belki okumam her ne kadar kişisel gelişim kitabı gibi gelsede hatasız düşünme sanatı bugüne dek gördüğüm en güzel tespitleri içinde barındıran kitaptı

0|0
    0|0
Yükleniyor...