Albert Camus'nun Yabancı kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kitaba başladığımdan beri baş karakterin hayata bakış açısı beni çok rahatsız etti. Sizce bir insan bu kadar lakayt olabilir mi? Yaşam ve ölüm absurd müdür? Yani hayatın anlamı yok ise eğer bu kitabın da yazılmasının anlamı yok. Şöyle bir çıkarımda bulunursak bu felsefi düşünce kendisi ile çeliştiğine göre gayet absurd ve yazar asıl anlatmak istediğini böylece ortaya koyuyor olabilir mi?

0|0
1|1

Erkekler Ne Diyor 1

• herkes bilir ki, hayat yaşamak zahmetine değmeyen bir şeydir, aslında 30 ya da 70 yaşında ölmenin önemli olmadığını bilmez değildim, çünkü her iki halde de gayet tabii olarak başka erkekler ve kadınlar yine yaşayacaklar ve bu binlerce yıl devam edecektir (...) İnsan madem ki ölecektir, bunun nasıl ve nezaman olacağının önemi yoktur’.. Albert Camus nun tarzı bu yani absürtlüklerle ve saçmalıklarla anlatır basit bir konuyu biliyosun.

1|0
    0|0
    • Anlıyorum ama bu düşüncenin kendisi bana çok saçma geldi. Yani yaşadıklarımızın mutlaka bir anlamı olduğuna inanıyorum. Böyle olunca da işin içinden çıkamadım.

• sana katılmıyor değilim ama hayatın bir anlam aramaya çalışılmayacak kadar kısa bir anlam bulunsa bile hiçbirşeyi değiştirmeyeceğine falan inanıyo Albert ona da bası hususlarda katılmıyor değilim aslında :)))

Kızlar Ne Diyor 1

• Albert Camus un kitapları çok iyidir sanırım nobel ödüllü bir yazardır anlattıkları da doğru olabilir hayata bakışı

1|0
    0|0
    • Evet Nobel ödülü kazanmış. Kendisini ilk kez okuma fırsatım oldu ve bir daha okuyacağımı zannetmiyorum açıkçası. Varoluşçu felsefeyi bir türlü sindiremiyorum. Belki de henüz bu kitabı okuyabilme olgunluğuna ulaşamadım, bilmiyorum.

Yükleniyor...