Levni ve minyatür sanatı hakkında bilgisi olan var mı?

Osmanlı’da minyatür sanatı sizce gerçeği ne derece yansıtıyor? Yani tabi fotoğrafın yerini tutmaz ama ; bence dönemine göre harika sanat eserleri çıkartmış Levni.

Levni ve eserleri hakkında olumlu olumsuz katkıda bulunacaklar var mı?

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Aynı zamanda bir Halk ozanı da olan Levni (renkli, boyalı) mahlasıdır, asıl ismi Abdulcelil Çelebi dir. Levni minyatür sanatına büyük bir farklılık kazandırmıştır, ondan evvel minyatür sanatında yüzler dini sebeplerden de dolayı (İslam Sanatında İnsan resmedilmedi caiz görülmediğinden dolayı, yaratıcının en emek verdiği şey olan İnsan Yüzü üzerinde fazla oynanmazdı) tek tip ya da birbirine yakın resmedilirken Levni kişinin özelliğine göre nakşetmiş, yüzlere mimik de vermiştir. İki boyutlu Minyatür sanatında pek görülmeyen üçüncü boyutu, perspektif ve derinliği de bu sanata kazandıran kendisi olup özellikle Surname adlı eserinde perspektifle nakşedilmiş eserleri bulunur. Silsilename de ise 43 padişahın portrelerini nakşederek Minyatür sanatının Batı resmi ile yarışabileceğini göstermistir. Eserlerinde yumuşak ve doğal renk tonları vermesi de başka bir ayırıcı özelliğidir.

Ondan evvel minyatür yalnızda tahta oturma, sünnet düğünleri, evlenmeler gibi saray hayatındaki yaşamı nakşederken o minyatür sanatını sokağa ya da gündelik halkın yaşamına da indirmiştir (Afyon İçenler isimli eseri)

Bu konuda bir çok şey yazabilirim ama burası yetmez :)

Başlık için teşekkürler :)

0|0
    0|0
    • yok sen yine içinden geldiğince yaz. ben minyatür sanatında yani neden yüzler hep birbirine benzer onu merak ediyorum

• Soruyu mu değiştirdiniz?

Ozaman soruyu o şekilde sorsaydınız.

Cevap: Osmanlı da minyatür sanatı genelde Saraydaki önemli olayları resmetmek yani tarihin resmedilerek arşivlenmesini sağlamak amacıyla kullanılmıştır.

İnsan yüzü kutsaldır, hatta insan resmedilirken boynuna bir kesik işareti atılır ki Allaha şirk kosulması böylece engellenmiş olur.

Levni bu geleneği yıkarak yüzlere mimik ve kişilerin ruh hallerine göre farklılık kazandırmıştır.

43 padişahın portrelerini yapmıstır

Kızlar Ne Diyor 1

• Persfektif var denir hep. Ya bakıyorum bakıyorum göremiyorum ben o persfektifi.. Ama bir süre, yani baya bir inceleyip konsantre olunca :D sonra ince ve bazı en ufak ayrıntıların da çizildiğini, her şeyin tek tek yani üstü üste olmadığını, içeride ve dışarıda ne görünüyor ya da görünmüyorsa onları görüyor insan.. İyice konsantre olup inceleyince çizdikleri minyatürün aslında, yani gerçekte nasıl göründüğünü parça pinçik birleştire birleştire gözünün önünde canlandırabiliyor insan.. Ya da bilmiyorum bir ben mi böyle yapıyorum acaba.. :/

0|0
    0|0
    • minyatürde perspektif olmaz.espiriside buradadır zaten.orta çağda fotoğraf makinası daha icat edilmediği için önemli aktiviteler resmedilirmiş.minyatürün diğer resimlerden ayırtd edilebilmesi için en önemliözelliği perspektifinin olmamasıdır ;)

• Bende var demiyorum zaten

Erkekler Ne Diyor 3

• Minyatür sanatı, Avrupa'nın birçok konuda ilerlediği resim sanatı yanında çocuk işi gibi kalmış olsa da, islamın ağır şartları içinden sıyrılmış özel bir geçit görevi görür. Dolayısı ile değeri büyüktür. Minyatür sanatçılarını tanımamama rağmen, takdir etmekten çekinmem.

0|0
    0|0
  • minyatür sanatı harikadır

0|0
    0|0
  • İşe güce kaptırıp öyle yaşamaya alıştığımızdan ''aman be ya'' diyoruz. Hürmetler Levni abi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...