Oruç tutanın yanında yemek yenirmi yenirse saygısızlıkmı?

Ewet arkadaşlar oruç tutan insanların yanında yemek içmek günahmı, ya da saygı icabımı dikkat etmek lazım, oruç Tutarken saygı istermisiniz,

0|0
11|9

En İyi Kız Görüşü

• Evet özellikle ramazanda saygısızlıktır. Günah değildir ama belki karşındakinin canı çeker fln.. Tehlikeye atmamak lazım bazı şeyleri. Eğer bir hastalığı varsa sorun değildir tabii ama onun dışında saygı isterim.

0|1
    0|0
    • Oruç Tutarken karşında yemek yenilirse ne hissedersin

• Bukadar muhabbet eniyi cevabı getirmeli sanırım :)
      Teşekkür ettim yorumların için iyigeceler :)

• Ben de teşekkür ederiim =)

Kızlar Ne Diyor 10

• İnsan bir şeyler yerken rahatsız olur ya, ben saygıdan yemem.

0|0
    0|0
    • Peki oruçluyken yanında yense ne hissedersin

• Oruç Tutarken aç kalmanın bir amacı fakirleri fakirliği anlamak değilmi, peki fakirlerin yanında aynı saygıyı gösteriyonmu, sürekli onları düşünüp hareket ediyonmu :)

• Peki pas, haklisin. Ama kimin fakir olup olmadığını ayrıştırmak ac olup olmadığını öğrenmek zor. Oruç biliyorsun ki belirli bir ay da oluyor ve insanlar az buçuk tahmin ediyor.

• saygısızlık değildir bence. yemek gördümü ağzının suları akıyorsa deli deli o tutmasın zaten bir amacı yok o kişinin. yanında oturup haldur duldur değilde sokakta biri elinde bişiyle geziyorsa bir zahmet değil

0|0
    0|0
  • Evet saygısızlık olarak görüyorum. Öyle bir duruna geldik ki artık oruç tutmayanlar oruç yutanlardan saygı bekler duruma geldi. En basitinden orucluyken yanımda biri su içerse onun empati yoksunu biri olduğunu düşünür ve ayiplarim

0|0
    0|0
    • Oruç Tutarken amaç nefis. terbiyesi, peki nefis terbiyesi için yemek yenen ortamda bulunmak gerekmezmi, ya da ramazan bittikten sonra sonra nefis terbiyen tam olarak gerçekleştiiğne inanıyormusun, ramazandan sonra yanında yemek yense aç halinle çok rahat o ortamda durabilirmisin, bir diğer özellik dışarda su içerken etrafında susuz olabilirmi acaba diye saygı açısından dikkat ediyormusın :)

• Yemek yenilen bir ortama oruçlu bir kişi girerse içerdekiler kendini suçlu hisseder ayıpveya günah mı diye, daha dikkatli olunabilir ama saygısızlık değil bence, parasızlıktan aç kalmıyor, ibadet amaçlı, fakiri anlaması amaçlı, nefsini geliştirmek amaçlı aç kalıyor, diğer nefis terniyelerini saymıyorum bu arada, karşı tarafa mecburiyet saygı beklemek bence gerekmiyor Normal davransın, yoksullar çünkü herzaman yaşıyor o ortamı, onlara hergün insanlar ekstra saygı göstermiyor, ama biz aç kalınca saygı bekliyoruz, :)

• Hak veriyorum sana ama maalesef su an ideal bir dünya düzeninde değil de insanlarin ben merkezli olduğu, dusunceli davranmadigi, Zenginin fakiri ezdigi , diğerlerini takmadigi bir dünyada yaşıyoruz
      Konuya gelince duruma nereden baktığına bağlı olarak farklı dogrular ortaya çıkıyor. Ben birkaç senedir yurtdışinda oluyorum ramazanda, arkadaşlarimin cogu gayri muslim olmalarina rağmen yanımda birsey yiyip icmemeye dikkat ediyorlar , diyorum cidden canım çekmiyor diye ama gene de yemiyorlar. O zaman anladım ki inanca saygı da evrensel bir şey, kişiye verdiğin değeri de gösteriyor bence, saygıyı böyle göstermek hoş tabi.
      Oruç tutarken yanımda biri yemek yerse falan niye yiyorsun demem, herkesin din merkezli yasamadigini animsarim içten içe de keşke daha duyarlı davransa derim, bu hissi engelleyemiyorum

• Ever hence gunah. Kisi tutmayabilir. AMA tutana saygi gostermesi lazim diye dusunuyorum. Cogu insanda yapiyo

0|0
    0|0
  • Bence gunah bende yanimda yenmesin isterdim. Gunah olmasa bile kesinlikle saygisizlik.

0|0
    0|0
    • Oruç Tutarken aç kalmanın bir amacı fakirleri fakirliği anlamak değilmi, peki fakirlerin yanında aynı saygıyı gösteriyonmu, sürekli onları düşünüp hareket ediyonmu :)

• Peki misal oruç tuttuğunu var sayalım, ramazanda sonuncu gün nefsinin terbiye olduğuna inanıyormusun ya da otuz gün oruç tutan insanların sonuncu gün yemek yiyen gördüğü zaman sakin durup yanlarına gidip rahatlıkla oturup konuşabiliyprlarmı, yani yemeği suyu görmeyerek nefsi terbiye edebiliyorlarmı,

• Ya bu konusma nereye gidiyor. :) sonucta saygisizlik ama herkesin gunahi sevabi kendine.

• Yok ya saygısızlık olmasada yiyemem utanırım

0|0
    0|0
  • Günah değil ama saygısızlık olur bencede

0|0
    0|0
    • Oruçluyken yanında yemek yenmesini istermisin ya da içinden kızarmısın

• Çok fakir insanlar olmuyo zaten sürekli etrafta ama farkedersem tabiki gösteririm yani inşallah gösterebilirim diim

• Ben yiyemem..

0|0
    0|0
    • Sebebi saygımı ya da günah olarak düşündüğün içinmi, oruç Tutarken senin yanında yemek yenilmesini nasıl karşılarsın

• Hayırdır kardeş, sen beni mi sorguluyorsun anlamadım..

• Herkese soruyorum oruç deyince ne anlıyorlar, nefis terbiyesi oruç bittikten sonra oluyormu, ya da fakirlere karşı empati yapıyorlarmı, herkese sorum aynı kişisel algılama, denizi görmeden kimse kendisini denize girip girmeme konusunda nefsini geliştiremez, yemek yiyen insandan neden kaçıyorlar ya da neden saygısızlık görüyorlar merak ettiğim konu bu

• Saygi duymak lazim ve yememek dah iyi cunku o sabredip oruc tutuyor sen 5 dk yemezsen acliktan olmezsin. Kalkip baska bir yere gidip yemek yersin ya da onun gitmesini beklersin ya da izin istersin ama yememek büyük saygi olur

0|0
    0|0
  • sen günah işlersin o nefsine hakim olduğu için sevap kazanır

0|0
    0|0

• Peki nefsini geliştirdiğine inanıyormusun oruç sonunda, aç kalsan yemek yiyenlerin yanına gittiğinde kendine hakim olabiliyormusun,

• olabiliyorum tabi.

Erkekler Ne Diyor 9

• İnsan olan saygı gösterir

0|0
    0|0
    • Oruç Tutarken amaç nefis. terbiyesi, peki nefis terbiyesi için yemek yenen ortamda bulunmak gerekmezmi, ya da ramazan bittikten sonra sonra nefis terbiyen tam olarak gerçekleştiiğne inanıyormusun, ramazandan sonra yanında yemek yense aç halinle çok rahat o ortamda durabilirmisin, bir diğer özellik dışarda su içerken etrafında susuz olabilirmi acaba diye saygı açısından dikkat ediyormusun :)

• Elbette saygısızlık ve yanlis olur..
    Günaha su sekilde girmis sayılırsın.
    Karsı tarafın yemek yiyemediginin bilincinde oldugun halde karsısına gecip onun nefsini zorda bırakıyorsun.
    Acık konusayım ramazan ayında sokak ortasında sigara ya da su icen kimseleri gördügüm an sinirleniyorum gercekten.
    Sen tutmuyor ya da inanmıyor olabilirsin evet buna karsın senı yargılamam.
    Fakat tutan insana karsıda biraz olsun düsünceli davranmalisin.

0|0
    0|0
  • Gerçekten mecbur kalmadıysan resmen eşekliktir.

0|0
    0|0
    • Nefis terbiyesi yemekten kaçarak yemeksiz bir ortamdamı daha iyi olur yoksa yemek yenen bir ortamdamı, ve oruç bittikten sonra yemek yenen ortamda aç bir şekilde etkilenmeden durmak hangisi ile mümkün olur,

• Yemek yiyenleri saygısız görmemek lazım bence, onların ortamına girip, o duyguyu herzaman yaşayanalışmış olup saygıda beklemeyen fakir insanları anlamak lazım bence, onu yapmasqk, o duyguyu hissetmezsek eksik kalıyor sanki :)

• Haklısın belki de. :)

• Yemek yiyenin yanında oruç tutmak saygısızlıktır bence..:) Sen açken adam rahatça nasıl yemek yesin ki?

0|0
    1|1
    • :)) bence ikiside saygısızlık değil, yanyana durabilmeliler hayatın şeklini değiştirmemek lazım :)

• haklısın ama gel de anlat bu yobaz takımına.. Nalıncı keseri gibi hep kendilerinden tarafa yontmayı seviyorlar.

• ben yememeyi tercih ederim ama böyle bir mecburiyet yok bence aynı ortamda olmak zorundaysak hiç affetmem oruçluya bakmam yer içerim

0|0
    0|0
  • Saygisizlik ayrıca büyük eşşoleşşekliktir..
    yaw arkadaş oruç tutmuyorsun eyw biz sana saygiliyiz da sende bize saygi duyacaksin yani..

1|0
    0|0
    • Yanında yemek yiyen olursa içinden kızarmısın

• Tabiki orucun amaci odur ve gereğini yapmaya acizhane calisiyirum kardeş

• Bütün inanç biçimlerine saygı duymakla beraber, oruçlu birinin yanında asla bir şey yemem, içmem..

0|0
    0|0
  • babamın köyünde dayak yiyen birini duymuştum. bu yüzden

0|0
    0|0

• Halime binlerce şükür. ön yargılı daha doğrusu düz mantık kurmamak gerekli. i Allah gönül zenginliği versin. Gizli kullanıcı olarak yanıt verseydim çok daha rahat konusabilirdim. Şöle solemeliyim ki zihniyet şu olmalı başkalarının yiyemeyeceği bir şeyi oturupda karşılarında yenmemeli. yorumlarında bahsettiğin gibi oruç tuttmak aç ve susuz kalmakdan ibaret değildir. nefsine hakim olup bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarını nefsini köreltmek demektir. zenginliği ve fakirliğe birde şu açıdan bakmalısın dini görevlerini yapan zengin haramzadeler fakir. geçek zenginlik bu değilmidir?

• oruç öncelikli olarak fakirleri anlamak için değil, Allah a olan bağlılıgını göstermek için tutulur. o kişi sırf bunun için birini dövdüyse o oruc tutmasın. bir anlamı yok. birini döverek sevap kazanacagını sanıyorsa durumu vahim.

• Oruç tutanın yemek yiyenin yanında işi olmaz zaten.

0|0
    0|0
    • Atm de sıra bekliyorsun birisi siğara içiyor birisi simit almış yiyor, saygı beklermisin, oruç tuttuğun zaman ve gösterirmisin

• Yaptıklarını saygısızlık görürmüydün peki,

• Herkes din eksenli bir hayat yaşamıyor ki. Herkes kararlarında ve davranışlarında özgürdür.

Yükleniyor...