Kitap yazmaya başladım, ilk 4 sayfa linkte, sizce nasıl?Uzun süredir aklımda şekillenen bir kurgu, gerçek hayat ve fantastik bir evren arasında?

İlk çalışma sayfalarım bunlar, size rahatsızlık veren saçma cümle yapıları ya da karakter analizlerinde bir bozukluk var mı? Ya da dikkatinizi çeken başka bir şey? Edebiyat okumuyorum ama okuduğum kitapların bana bıraktığı edebi disipline uydurmaya çalışarak yazdım...
İlk izlenimleriniz nedir?

www.wattpad.com/78225656-ruhgezer-b%C3%B6l%C3%BCm-1

1|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Yapılan bu değiştirmeler, yalnızca kendi edebi yönümün yapısıyla şekillenen düşüncelerin suçudur. Bunlar herhangi birisi için absürt olabileceği gibi, bazı kafalar için daha mantıklı da sayılabilir belki...

İlk sayfadan itibaren benim yüzümü buruşturan, okumama ket vuran olumsuzlukları "sırayla" düzelteceğim.

"İşte... Ya üzerime atlayıp beni parçalamasını izleyerek, ya da korkudan kalp krizi geçirerek öleceğim." *Yapılan hata; önceki cümlede kullanılan yüklemin sondaki cümlede eksik kalması.

"Pekala, bu iş fazla uzadı..." cümlesi insanı tebessüm ettiriyor.
    "Pekala, bu iş fazla uzamadan derhal var gücümle koşmalıyım."

Sayfa 2. " 'Her zamanki halim değil mi ama?' diye söylenerek merdivenleri çıkmaya koyuldum. Odama geçtiğimde kendimi yatağıma atıp gözlerimi kapadım."

"Bir gün top hedefi 'şaşırıp' ..."

Sayfa 3. "Hayal kırıklığım kısa bir an sürdükten sonra, sohbet etmeye devam ettik." cümlesi fazlasıyla amatörlük kokuyor fikrimce. O cümle oraya hiç oturmamış. Hayal kırıklığı noktasında pek fazla sıkıntı yok, fakat sorun "bizim sizin sohbete başladığınızı bilmememizde." Umarım anlaşılmıştır.

"Kaç saat geçti hatırlamı'yorum', (...) odama dal'mıştı'."
    Bu sadece benim bir nasihatım değil, bütün herkesçe bilinen ve vurgulanan bir şey; yazdıklarınızda olabildiğince tek bir zaman kullanmaya çalışın. Aksi halde az önce -yor iken şimdi -mıştı olmuşsanız, bu milletin gözünün içinde ciddi ölçüde anlatımda tutarsızlıktır. Nacizane tavsiyem, olayları çoğunlukla geçmiş üzerinden yakalamaya çalışın.
    *Bunun gibi cümlelerinizdeki zaman farkları bazen çokça göze batıyor.

"Öl bir an önce, seni götürüp toprağın altına gömelim!" Son derece gülünç bir cümle. Bir annenin karşılıklı konuşurken "seni toprağın altına gömeli'm' " demesi komik. Anlaşmalı Geberme Sertifikası imzalatır gibi. Gömelim! Olur, gömün...

"Erkek bacağına benzeyen iğrenç 'uzuvlarını' ... "
    "Şey" sözcüğü sizin oraya başka bir kelime düşünemediğinizin beceriksizliğini fısıldıyor.

0|0
    0|0
    • (...) Sizi amatör yapıyor.

"Küçükken en sevdiğim olan annemi kaybettiğimle alakalı kabuslar."
      "İlgili" kabuslar.
      Alaka sözcüğü oraya çok ters.

...

Hikayeniz hakkında genel bir yorum yapmak gerekirse; ara ara çok başarılı bulduğum cümleler dizilmişken satırlara, ara ara da çokça amatör ifadelere rastlayabilir insan. Farklı paragraflarda bazen farklı zamanlar geçse de -buna kabulumdur- , aynı cümle içinde farklı zamanlar kullanılınca yazıyı basitleştiriyor.

En çok beni saran kısım kurtların konuştuğu bölümler olmuştu. Orası güzeldi...

Cümleleriniz üzerinde daha fazla kitlenip, onların derinliğine inerseniz, ve de onları kristal sözcükler gibi yontup, gösterişli biçimde sunabilmek için daha fazla düşünürseniz, bu kalemin anlatıları birçok kişi tarafından başarılı bulunacaktır eminim ki...

Yaşınızın küçüklüğünden taşıp, çok daha fazlasını yazıp, gösterebildiğiniz için tebrik ederim.

• Zaman konusunda da, sürekli şimdiki zamanı kullanınca, okuyucuyu yoruyor. Açlık oyunlarınını okurken kendi adıma çok sıkılmıştım bu konuda, bu yüzden bilerek araya geçmiş zaman serpiyorum.

• Bu arada onlar kurt değil kaplan.

Erkekler Ne Diyor 5

• Sonuna kadar okumadım lakin benzetmelerin çok hoş. Potansiyele sahipsin, bence bu işin devamını getir.

0|0
    0|0
    • Aslında yazarken zorlanıyorum. Betimlemeler eksik kalmış gibi geliyor, ya da karaktere uygun orijinal cümleler bulmakta zorlanabiliyorum.

• Daha çok oku, daha çok izle, daha çok dinle ve daha da çok hayal et!
      Emin ol gerisi gelecektir..

• Betimlemeler de kurgu da gerçekten çok başarılı. Dili de çok etkin kullanmışsın. Sadece bir yerde yüzkarası lakabımı 2 yıl önce söylemişti bana annem gibi bir ifade var o azıcık rahatsız etti beni. Lakap vermek lakap takmak gibi bir çekimle daha hoş olabilir sanki.

0|0
    0|0
    • Evet ona uygun bir ifade bulamadım henüz

• Tamamini okuyamadim ama şu sözde bir anlatim bozuklugu var sanki "onumede uzanan buzla kapli gole gittikce yaklastigim sirada"
    Ve tamamini okumadanda kesin bir karar vermek istemiyorum

0|0
    0|0
    • Evet, bazı yerlerde o tarz hatalar olabiliyor, gördükçe düzeltmeye çalışıyorum.

Yazarken aynı anda düşündüğüm için başım ağrımaya başlıyor, sonra cümlelerim bozuluyor. :D

• Betimlemeler çok hoş ama klasikyazarlar gibi yabancı isim kullanacağına daha yerli isim kullan.. Ve Türkiye'den yerler belirt gayet süper olur..

0|0
    0|0
    • Aslında hikayenin Türkiye'de geçmesini isterdim ama bizim milletin olağanüstü olaylara bakış açısı malum. Bir de olayların gerçekleşeceği yerlere uygun bir ülke olması lazımdı.

• Duymadım ama ufak bir araştırmayla iyi bir iş çıkardığınızı gördüm az önce.

Evet, ama şimdilik bu şekilde başladı, karakterlerin adı vs. belirledim artık.
      Bir sonraki kurgu Türkiye'de geçecek şekilde ayarlarım.

• Gayet güzel olacağına inanıyorum...

• Kurgu hakkında yorum yapamayacağım çünkü çok kısa. Betimlemeler fena değil. Anlatım tarzın güzel. Eğer zaten okumuyorsan Lovecraft ve Poe okumanı öneririm.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...