Soru dinle daha doğrusu hadisi şeriflerle ilgili, gelirmisiniz din kardeşlerim?

Soru dinle daha doğrusu hadisi şeriflerle ilgili, bana sahih hadis denilen kavram uydurma gibi geliyor (en doğrusunu Allah bilir), hadis alimlerinin yaşadığı yıllar İslamiyet dininin ortaya çıkışından yaklaşık 250-300 yıl sonra ve Peygamberimizin hadisler konusunda her hangi bir kayıt tutulmaması yönünde telkinleri rivayet ediliyor, hal böyleyken bırakın hadis kavramını sahih hadis kavramına inanmamanın sakıncası nedir ve siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• yok kanka o vesvese buhari falan sahih hadisler emin ol yani

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Hadislere inanmıyorsan nasıl namaz kılıyorsun? Kuran'da namaz kılma şekli geçmez, abdesti bozan durumlar vb... durumlar da öyle.

0|0
    0|0
    • çok namaz kılmıyorum, namaz olayına gelince hadis bilimciler yaşamamış olmasa da toplum olarak herkesin yaptığı bir ibadet yani devamlı yapılan bir işi yanlış yapma olasılığımız oldukça düşük, hadisi şerifler 250 sene sonra kayıt altına alınmış bütün Müslümanlar işi gücü bırakıp akşama kadar ayetlerin unutulmaması için mi uğraştı?

• reis yine müdahele etmiş buralara :D

• Kur'an-ı Kerim de direk kitaplaştırılmadı. En fazla deri parçalarına, yapraklara, hurma çekirdeklerine yazıldı ve bunların birleştirilmesi de çok zordur. Peki nasıl günümüzdeki Kur'an-ı Kerim bu günkü haline gelebildi? Cevap basit. Hafızlar aracılığıyla. Birleştirme işlemlerini hafızlar yaptılar. Süşünürsen eğer bir çok hadis hafızının olduğunu da anlayabilirsin. Ayrıca hadislerin çoğunu da namaz gibi uyguluyoruz. Mesela "sağ elinizle önününüzden yiyiniz" sözü senin babannenin değil Hz. Muhammed'in sözüdür.

• deve sidiği içmenin şifa getirdiği hadisi (Buhari Tıp5/1), peygamberin el ayak kesip göz oyması (Hanbel 3/107,163), dinini değiştireni öldürün. (Buhârî, Cihâd, 149)

şimdi böyle hadisler var , hemde sahih olduğu söylenen hadisler. inanıp inanmamak sana kalmış

0|0
    0|0
    • inanmak derken İslam dinine mi hadislere mi?

• linke bakacağım teşekkürler. edip yüksel'in ateist olduğunu düşünmüyorum. ateistlerle bir çok tartışması var ve ateistleri eleştirdiği konuları da youtube'da çektiği videolarda belirtti. kendisi de kuran'da büyük mucizeler olduğuna inanıyor , matematiksel mucizeler 19 mucizesi gibi.

• Allah 19 olayıyla ilgili diyor ki :

Biz o ateşin koruyucularını meleklerden başkasını kılmadık. Ve onların sayısını (19) inkâr edenler için yalnızca bir fitne (konusu) yaptık ki, kendilerine kitap verilenler, kesin bir bilgiyle inansın, iman edenlerin de imanları artsın; kendilerine kitap verilenler ve iman edenler (böylece) kuşkuya kapılmasın. Kalplerinde bir hastalık olanlar ile kafirler de şöyle desin: 'Allah, bu örnekle (19) neyi anlatmak istedi?' İşte Allah, dilediğini böyle şaşırtıp-saptırır, dilediğini böyle hidayete erdirir. Rabbinin ordularını kendisinden başka (hiç kimse) bilmez. Bu ise, beşer (insan) için yalnızca bir öğüttür.
      Müddesir 31.

Kalbinde hastalık olan kafirin 19 la sınanacagnı Allah zaten buyurmus bunlar cok acık örnekler.. :) ben tesekkr ederm

Erkekler Ne Diyor 5

• Kardeşim senedi ve ravileri sağlam olan hadisler kuranla celismezler bu 1. Ve inkarıda kafir eder cünkü kuranda acıkca peygamber size ne yasakladıysa ona uyun der. 2. Mesele bugun tarikat ehli bir cok uydurma hadise yapımıslardır misal cübbeli uydurma hadislerin toplandıgı kitaplardan din diye anlatmakta ne korkunc! Kabir ehlinden yardım istemeyi bile caiz görmekte.. Sen onlara göre mi böyle bir yola cıktın?

1|0
    1|0
    • hadislerin Kurana uygunluğunu araştırmaktan direk Kuranı Kerimi kaynak almak daha iyidir, ayrıca her hadis hakkında Kuranı kerimde de aksi ya da aynı yönde bir bilgi de bulunmuyor

• kardeş benim sorumu tam anlayamadın sanırım, şimdi hadisleri peygamberimizden 250 yıl sonra yaşamış insanlar yazıyor, daha sonra yaşamış insanlar da Kurana göre doğruluğunu araştırıyor. kendilerine iş çıkartıyorlar kaldıki yorumlanamayacak ucu açık hadislerde var mesela dinde zorlama yoktur. ben hadisi şu şekilde yorumluyorum her hangi bir dini inancı olmayan insan senden talep etmedikçe gidip ona dini anlatamazsın, benim bir arkadaşım bu hadisi şu şekilde yorumluyor sen insanlara dini öğretmekle yükümlüsün ama o insan ibadet yaparken zorlanıyorsa ibadete zorlayamazsın gel de çık işin içinden

• Abi öyle bişey yok ya kuranda : dinde zorlama yoktur der sonra : bize düşen ancak ap acık bir tebligdir yasin 17
      Enam 35 te ısrarı yasaklar tbligde ısrar bidattır.

O arkadas tarikat ehli mi? :) onlara göre yargılama abi hic bir hadistede kafirlere tebligi baskılayın demez. Sorgulamaya kalkarsan alt temeli olusturmadan sorgularsan durum degisir abi. Zemin saglam olacak mesela hicr 94. Ayet : o halde emrolundugun şeyi kafaları çatlatırcasına teblig et ve müsriklere aldırma. Diyor ama yasin 17 de : bize düsen ancak ap acık bir tebligdir diyor.
      Kısaca tefsir akaid hadis ilmi bilmeden bişeyleri inkar etmemek lazım. Tebligini yapıcaksın ama kafa catlatmadan kasıt müşriklere aldırmadan yani kıvırtmadan yıgısmadan taviz vermeden dmek

• Bazi hadis kitablari saglam degil diye bende duydum ama en saglami buhari diye biliyorum

0|0
    0|0
  • güzel kardeşim dininizi iyice öğrenmeden yaşamadan bilmeden kendi kafanıza göre yorum ve eleştiri yapamazsınız , yok bence bu saçma yaa falan gibi şeylerle direk şirke girersiniz söyliyeyim , sonradan geldiğin dünyada sözde bir kaç yerde araştırıp tahrif olunmuş kaynaklardan okuduğun şeylere bakarak yorum yapmayın , ilk önce sen dinin yaşamadan doğru düzgün bir bakış açısına sahip olamazsın , ondan sonra da burada bence şöyle denmek istendi demeye gidersin , al sana şirkin anahtarı...

0|0
    0|0
  • Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?
    (Câsiye 6. ayet)
    Malesef kuran âyetini ikinci sınıfa atıp, kuranda olmayan şeyler ile dini yorumlamaya kalkıyorlar

0|0
    0|0
    • “Peygamber Medine’de bir Yahudi tarafından büyülendi. Günlerce ne yaptığını bilmez durumda ortalıkta dolaştı.”

Buhari 76/47 Hanbel 6/57,4/367
      “Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.”
      Ebu Davud, Tıb, 24/3922; Müslim, Selam, 34/115 Buhari, Nikah, 17/4805.
      Ölüm meleği Musa’ya gelerek: “Rabbine icabet et” dedi. Bunun üzerine Musa ölüm meleğinin gözüne tokat vurarak onu çıkarttı. Melek hemen Allah’a dönerek “Sen beni ölmek istemeyen bir kuluna göndermişsin, o benim gözümü çıkardı” dedi.
      Sahihi Müslim 10/176.
      Ey kadınlar topluluğu, sadaka veriniz. Ben cehennem halkının çoğunun sizden oluştuğunu gördüm” buyurmuştur. (Buhari, Hayz 6, Müslim, İman 132)

İbn Abbas rivayetinde ise bu ifadeler şöyle aktarılmıştır:

“Bana cehennem gösterildi. Halkının çoğunun kadınlar olduğunu gördüm.” (Buhari, İman 21.)
      Sahih hadis yazarı kabul edilen kişiler de mevcut burada malesef din adına dinden çıkıyorlar farkında değiller, ve ayetler ile eleştri yapabilirim

• Ahir zamanla ilgili hadislerin çoğu oldu.

0|0
    0|0
    • 1. dünya savaşı 2. dünya savaşı şimdiki zamandan daha kötü bir zaman tarihsel araştırmalar yapanlara göre, kaldıki ahir zaman ile ilgili hadisler de sonuçta hadis alimleri tarafından kayda alınmış, MÜslüman insanların din konusunda ana kaynağının sadece Kuranı Kerim olması düşüncesindeyim

• Bende öyle düşünüyorum zaten. Çoğu hadise güven olmaz diyorum.

Yükleniyor...