İran nasıl bir ülkedir? İran'da görülecek yerler nelerdir?

Turist olarak İran'a gitmek istiyorum. Şeriatla yönetilmesi dışında kültürel olarak İran nasıl bir ülkedir? İran'da görülecek yerler nelerdir? İran'a gidince ne yapılmalıdır?

0|0
0|8

En İyi Erkek Görüşü

• Sanırım dün bir başka kullanıcı İran nasıl bir yer diye sormuştu. Pek inançlı bir birey olmadığım halde Perslilerin ve Haşaşilerin topraklarını uzun zamandır merak etmekteydim.
    Bu amaçla bundan 2 yıl önce, özellikle Alamut Kalesini görmek için başkent Tahran'a gittim. (Alamut üzerine yazılan 12 i kitabı okudum ve oldukça ilgimi çeken bir konu)

İlk olarak söyleyeceğim gerçekten insanı şaşırtan bir şehir, ülke ve insanlar. Her şeyden önce ana erkil yani evin reisi genelde kadınlar. Şeriat yüzünden evet saçları kapatıyorlar, ama sandığımız gibi kara çarşafa dolanmıyorlar. Kocaman gözlü iran kızlarının %80 den fazlası ya dudak ya da burunlarını estetik yaptırmış. İnanılmaz ağır makyaj yapıyorlar bakkala giderken bile.

Binaların sokakların buralardan hiç bir farkı yok. Sadece yazılar Farsça. Bu arada Araplardan nefret ediyorlar. Gittiğinizde siz Arap'mısınız diye sormayın derim. Halkın %40 ı Azeri yani mutlaka dilinizden anlayan biri çıkabiliyor.

Gittiğinizde Azadi Anıtını görün, İran Şah Reza Pehlevi müzesine gidin. Yalnızca Atatürk ile ilişkilerinin olduğu özel bir bina bulunuyor. Rıza Şah Atatürk ü çok sevmiş ve ülkesinde Türkiye modelinde Cumhuriyet devrimi yapmak istemiş olmamış. Aynı alanda Aynalı Saray var. İnanılmaz güzeldir.
    Mümkün olursa Alamut Kalesi'nede gidin. Tahran'a 2 saat uzaklıkta. Nargilelerinden için, mutlaka birileri yanaşıp tanışmaya konuşmaya çalışıyor çok ilgilerini çekiyor Türk oluşumuz.
    Mümkün olursa İsfahan ve Şiraz'a da gidiniz.
    Tarihi yerleri kültürleri bize benziyor ve oldukça ilginç yerler görmek söz konusu.

1|2
    0|1

Erkekler Ne Diyor 7

• ben çok seviyorum İranı ama devletini değil
    www.kizlarsoruyor.com/.../a39877-eski-iran-yeni-iran-farklari

1|0
    0|0
  • iranda hacışahbaba muzesine gitmelisin dergahsultan camıne gdip namaz kılmalısın tahranın kabil sokaklarında dolaşmalısın ve benzn orda çok uzuz bir bidon getirrsin gelirken

1|0
    0|0
  • Oradan u dönüşü yapıp misira git miss gibi

0|0
    0|0
  • Isfahan'a gitmek, Dünya'nın yarısını gezmek gibidir...

0|0
    0|0
  • Gerçekten gitmeyi düşünüyorsan izlemeni tavsiye ederim.
    http://www.youtube.com/watch?v=AaXbmuhZu1I

0|0
    0|0
  • İran guzel bir ulke ama cok ayrım var kadınlara erkekler sokakta bile bir araya gelemz parfum bile sıkamassın ama guzel bir cogragafya

0|0
    0|0
  • iran çok harika bir yer.. sanırım öyledir :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...