Deizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle tüm peygamberlere ve kitaplara inanıyorum Allah inancım da var ama kitapların içeriğinin en başından beri değiştirildiğini düşünüyorum insanların kendi düşünce yapısı ve çıkarlarına göre. Ve tabiki herkes işine geldiğimi gibi yorumluyor. Bu arada müslümanım ama burada deizmle ilgili bişi okudum en yakın geleni de oydu ama onla da uyuşmazlıklarım var. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Yobazın teki gelip yazarsa sallamıcam da bu arada kendi kendine konuşup dursun.

1|0
7|2

En İyi Kız Görüşü

• Kuranin hic bir ayeti degistirilmemistir evet ayetler indikten 50 yil sonra kitap haline geldi insan dusunuyo degistirmislerdir diye ama o zamalar hurma cekirdeklerine bile ayetleri yaziyorlarmis degistirilmmesine karsi tedbir icib

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Sence bir yaratıcı bu dünyayı yaratıp da bırakıp gider mi? Eğer öyle olsaydı bunca doğa olayı, düzen, insanlık karmaşaya girmez miydi?

0|0
    0|0
    • Bu yuzden yaradana inaniyoruz ya eger karisiyor olsaydi basit olaylara kotu olani engellerdi iyiyle kotunun farki kalmazdi kimyasal silahlar savaşlar

• Peki seriat konusunda dusuncen nedir

• Şeriat Allah'ın kanunlarıdır. En iyisini o bilir. Ben şeriat yanlısı bir insanım ama "Gerçek" şeriat. Şimdilerde uygulanan şii ya da vehhabi ya da selefi şeriatinden bahsetmiyorum. Kur'an-ı Kerim'in gerçek şeriatinden bahsesiyorum.

• Ne bilmek istiyorsun arkadaşım, salla bunları. Cevaplayayım ben.

0|0
    1|0
  • Ateistim ben ne herhangi bir tanriya ne de kitaba inaniyorum. Niye yazdin diyebilirsin ama yazmak istedim. Dunyada o kadar cok din o kadar cok tanri var ki. Sirf hristiyanligin icinde 45.000 ayri mezhep var ve her biri de benimki en dogrusu diyor. Bu kadar secenek varken , nasil inandiginizin en dogrusu oldugunu dusunuyorsunuz?

0|1
    0|0
  • Tanrı'nın varlığını kabul eden fakat din yahut peygamber gönderdiğine inanmayan düşünce biçimi. Bu tanri ilahi dinlerdeki lanse edilen tanrı da olmayabilir. Her deist'in kafasında kurduğu tanrı farklıdır.

0|0
    0|0
    • Peygamberlere inanıyorum ama kitaplara pek inandığım söylenemez kitapların oluştururken kendi düşünce yapılarının çıkarlarının girdiğini yorumlarını kattığını düşünüyorum

• Kuran da değişmiştir mutlaka

• Bana takıldığın soruları sorabilirsin, yardımcı olurum

0|0
    1|1
    • Kafama takılan soru gibi değil de saçma gelen bir çok şey var insan neden kafasını kapatır (bundan bile tahrik olan var mı gerçekten altı üstü saç ki olsa nolcak ) dövme alkol gibi şeylerin günah olması bilimden uzak bir din açıkçası kadınlara hoşgörüyle bakılmıyor her şeyi dine göre yaşamayı şart koşuyorlar bunlar en başlıcaları hep saçma bulmuşumdur

• Herkes senin gibi düşünemiyor, derler ya nerde bokluk orda çokluk diye, işte dinde öyle. Bak çsevrene bir sor, din hakkında bir kaç soru, onu bile bilmezler. Tek bildikleri şey? İnanmak. Körü körüne. Hiç araştırmazlar, inandıkları o kutsal kitabın içinde bahsedilenlerden dahi haberder bile değillerdir, zaten biliyorsun kuranı kerim arapça, çoğu okuyan anlamıyo zaten. Ve dünyada dil çeşidi kadar din çeşidi var, bu bile dinlerin uydurma olduğunu göstermekle yeterli bence

• Sonra mesela bizim halkımız da bişi vardır. Hristiyan yahudi cehenneme gidicek kesin bunu kafam almıyor onu da yaradan göndermedi mi peki? Onlar orada yetişti dini bu sen burada yetiştin senin dinin bu. Sonra hemen Allah akıl vermiş doğru yolu bulcak diyorlar. Ama kendisinin tam bir beyinsiz olduğunu bilmeden. Her şeyi dine göre yaşamak çok saçma geliyor bana

• ben de deistim ve en doğru düşünceyi bulduğuma inanıyorum

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 2

• Bak simdi kuran orjinal diolar yuzlerce tevsiri ve meali var her kes farkli yorumluosa ne anlami var orjinallinin hz. Aysenin 6 yasinda nisanlanip 9 yasinda evlenmesi nisa suresinde kadin ve erkegin esitmolmamasi cok eslikik kolelik ve cariyelin mesru gosterilmesi hristiyanlikdada hz. Isa nin dogumundan peygamber olan kisminin hic bir tarih kitabinda yazmamasi onu kabul eden 4 buyuk tarihcide cristian kutsanmis adam die bahsedio ayni kisi mi o bile belli değil bu tarz seyer isde

0|0
    0|0
    • İşte saçma sanki her şey biz erkeklerin etrafında dönüyor hayvanlar ve kadınlar bizim için yaratılmış dinci bir erkek ve paran varsa her şey sana güzel gibi zaten dinlerin ilk çıktığı zaman her şeye körü körüne bağlanıyor insanlar ne yazık ki

• agnostisizm

0|0
    0|0
Yükleniyor...