Ne tür adetleriniz, gelenekleriniz ve görenekleriniz vardır?

Ne tür adetleriniz, gelenekleriniz ve görenekleriniz vardır? Onlara bağlı mısınız?

0|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• ben bizim adetlerimizi çok severim :D bir sürü adetimiz vardır :D özellikle evlilik olaylarında örneğin gelin hamamı olur :D ayrıca kına gecesinden 2 gün önce hamur-dolma(hamur buranın bir yemeğidir genelde düdük hamuru denir hamuru yoğurduktan sonra yufka şeklinde açarsın ve kare kare kesersin sonra kalemin etrafına sarıp bırakırsın link dolma ise bildiğimiz yaprak sarmadır :D) 1 gün önce ise lokum olur lokumdan sonra gece tavuk alma olur kız tarafı gelir kına gecesi ise erkek tarafı gelir ayrıca kına akşamı gelin mahallede bir yere saklanır elleri düğümlüdür damat gelip gelini bulur ve ellerini çözer sonra sokakta çalınıp oynanır :D düğün gecesi herkes sakin olur :D bu kadar ama çok severim adetlerimizi :D:D:D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Bizim orda kız tarafı ne gerekiyorsa yapar ev çeyiz eşya vs vs vs bi dünya ayrıntı.erkek ceketiyle eve girer.en son halamın kızı evlendiğinde uygulandı bu adet damada araba bile alındı:) lakin bu zamanda böyle bir adet pek kalmadı bildiğim kadarıyla bi haberim şuanki durumdan

0|0
    0|0
  • Her yörenin kendine has adetleri var.Ben yöremin adetlerine bağlıyım:) Adetten kastın buysa. Yoksa huylarımı kasdettin?

0|0
    0|0
    • Ne gibi adetler felan var sizde?

• Bizde böyle abuk sabuk enteresan adetler var anlatmakla bitmeyen :) anlatsam gül gül ölürsün heralde:)) Mesela 2m karelik kapalı balkonda mangal yakıp adana pişirmek gibi :))

• baska? :-)

• En ilginç adetlerimizden birini söyleyeyim o zaman... Bizde eve yeni gelen gelin, damadın erkek kardeşine, damadın kardeşinin erkek çocuklarına, yaşı isterse 4-5 yaşında bile olsa, "abi" diye hitap eder... Mesela küçük amcam ben 6 yaşındayken evlendi, yengem bana 6 yaşındayken bile "abi" diye hitap ederdi. Hala da eder :) Ama şimdi kalmadı artık neredeyse bu adet :)

0|0
    0|0
    • Hahahaha ben hayatta demezdim :-D

• yani böyle bir adeti devam ettireceksiniz öyle mi :-)

• Bak en başta söylemiştim, "söyletmek istemiyorum" diye... Şu an zaten böyle yapanlar yok yenilerde... En son amcamın eşi söyler bana abi diye, kendi biraderlerimin hanımları demez mesela. Demesine de gerek yok... :) Sadece söyleyenlere birşey diyemediğimizi anlatmaya çalıştım ;)

• Adetler, gelenekler, görenekler var ama bana kalırsa globalleşen ülkelerde artık bu gelenek, göreneklerin uygulanması azalmaya hatta kimilerinin de tarihi derinliklerde kaldığını düşünüyorum en basiti geçmişte olan başlık parası konusu var mı artık. Bence yok denecek kadar azdır. Hele ki büyük kentlerde yaşayan insanlar sadece o kentin insanı olmadığı için yani farklı memleketten olan insanlar olduğu için artık kültür olarak bir ortaklık söz konusu. Yani istanbulda yaşayan istanbul kültürüne uygun hareket ediyor. Dediğim gibi dedelerimiz zamanındaki o gelenek, görenek mevzusu artık iletişim çağında uygulandığını düşünmüyorum. Birçok yerle iletişim kurduğumuz, haberler aldığımız için ister istemez bizim dışımızdaki milletlerden de bir kültür bağı oluştu ve global bir kültüre doğru gidiş bulunmakta.

0|0
    0|0
  • öfff bizim adetler varya adamı bıktırır arnautların adetlerini duymuşsunuzdur o ne öyle yaa:))ben artık takip edemiyorum temannalar,şalvarlar ,altınlar,petlalar,günlerce davullar zurnalar:))

0|0
    0|0
    • merak ettim simdi :-)

• yuh yani gülmek mi yasak :-D hay Allahim ya...

• gülmek yasak değil sadece biz ona kurulmak deriz yani gelin in yavşamaması lazım tabiri caizse:)üzgün gibi olmalı..

• Yok. Hatta gelenek ve göreneklerin neredeyse tamamını saçma bulurum.

1|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

• istemeye gelindiğin de kahveye tuz koymak (biz bunu biraz abartıp karabiber tarçın pul biber de koyuyoruz)

nişan da kurdeleyi kesmeyen makas ın en az 50 tl karşılığı kesmesi

eve gelen misafirin ayakkabılarının düzeltilip uçlarının kapıya bakması

bayramlarda büyükten küçüğe doğru ziyaret sıralaması

0|0
    0|0
    • aynen katılıyorum

• en eğlencelisi kınada gelini ağlatmaya çalışmak ben ağlamamıştım da çok uğraşmışlardı sonun da kaynanam rahat bırakın gelinimi ağlamasın demişti kopmuştum :)))

• :)))))ay kıyamam

• Aslında her yörenin hemen hemen aynı ama ben karadeniz li ve trabzonlu birisi olarak anlatayım.evlililik aşamasında meclis olarak aile büyükleri karar verip olup olmayacağına eğer büyükler izin vermezse kesinlikle olmaz kaçma gibi bir durum olursa da asla affedilmez baba evine sokulmaz bu şimdiki görüşleri önceden daha da katılarmış anlatılanlara göre vururlarmış.eğer büyükler uygun görürse kız evi iyice bir aşındırılır git gel baya bir olur çünkü hemen kolay kolay kızı alamazsınız. kız tarafı razı olunca nişan düğün tarihleri nasıl olacağı ve kimin ne yapıp ne yapmıycağı kararlaştırılır büyükler tarafından. düğün zamanı gelince evden kız çıkmadan kırmızı kurdele bağlanır erkek kardeşi yada dayısı da olabilir.anne ve babayla helalleşilir kuranı kerimle birlikte kız baba yada dayısının koluna girip damada teslim edilir. düğünlerde bol bol horon tepilir kemençe olur. kısacası böle :)

0|0
    0|0
    • Sen bagli misin peki böyle seylere? Ya ailen sevdigine vermek istemezse ne olcak? :S

• ailen sevgili edinmenede karsi cikiyordur kesin... ama sevgilin varmis... ögrenirlerse ne olcak?

• annem biliyor hatta dayım eniştem komser bir araştırmasını yaptı nasıl birisi die erkek arkadaşımda trabzonlu ama ilçe olarak farklılık gösterdiği ve tanımadığımız için bir araştırma yaptı olumsuz birşey çıkmadı ama babam uygun görmezse olmaz bizde öyle karşı çıkma gibi bir lüksün olmuyor annemle paylaşırım herşeyimi bir arkadaş gibidir ama bizde babaya bu gibi konular ne söylenir ne konusu açılır ne de konuşulur

• Benim adetım babamın yanında hala ayaklarımı uzatarak oturmam

Büyüklerım varken onlar yerini seçmeden oturmam

Ayakkabı çeviririm hala :)

Su verınce başında bardağı almayı beklerım

alışkanlık işte

0|0
    0|0
  • Anneme göre hiç bağlı değilim.

Kardeşime göre, çok bağlıyım.

0|0
    0|0
  • bizde yoktur ..