Sizce mezhep farklılığı evlilikte ne kadar etkili olur?

En zor ilişkiler olarak görülen iki tarafında fedakarlık yapması gerektiği bir durum olarak görülüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
13|11

En İyi Kız Görüşü

• Mezhep farklılıklarını dikkate alan bu kültürü benimsemiz ve uygulamayı şart koşan aileler için de yetişen ler için çok zor. Bu kurallar farkın da olmadan içimize işler

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Valla şu mezhep nedir anlamıyorum ki, dinin farklı varyasyonları..

Bak tamam kültür farkı olur, farklı giyinirsin örnek iskoç adam etek giyer dumur olursun,

adanalıdır acı yer, yemek konusunda anlaşamazsın vb, peki herkesin kendi için olan bir kavram, din için, sorun nedir?

Yani şimdi sen oruç tutacaksın o tutmayacak, bu sorun mu? Bayramlarımız zaten dinsellikten öte kültürel bir hale gelmiş, hani el öpme falan olayları. Sen kurban keseceksin o kesmeyecek, bu mu sorun olacak? Dini, çok faal yaşıyorsanız evet sorun olur ama sosyolojik etkilenmeden dolayı olur. Yoksa dini herkes kendisi için, tek başına yaşar. O oruç tutar, sen tutmazsın. Buna karışma yetkisine sahip olmadığı bilincinde ise karşı taraf, hiç sorun olmaz. Ya da bayramda el öpmek bir gelenek olarak yaşanır. Ki bu kültürel, eston gelinin el öpme adeti yok, öyle bi kültürü yok ve buna kimse birşey diyemiyor.

Sonuçta taraflar dinin, yaratıcıya bireysel bir inancç gösteriş şekli olduğunu kavrar ve şekil farklılıklarının sorun olmadığını bilincinde olursa, problem olmaz.

Benim için bu böyledir, ama aşırı dindar yada dinle ilgisi olmayıp sosyal olarak güdülenmiş, kültür etkisinde hiç sorgulamadan büyümüş kişilerde sorun olur. Bence inancı gösteriş şeklinde çok yemek kültürü farklılığı daha büyük problem :D (allahtan hamur işi kek pasta seviyorum da öyle sorunlar olmaz hayat arkadaşımla :)) )

0|0
    0|0
  • mezhep çok önemli...kesinlikle olumsuz etkileyecektir...ben hep derim, '''başka mezhepten birisini alacağına git bir rus (ukrayna,moldava,romende olabilir), bir filipinli,bir japon (çinlide olabilir) veya afrikadan zenci al bundan kolay olur işin...'''

insanlar bakar ve o kişiye saygı duyarak eleştirmezler ve üstelik yardımcı olmak adına çırpınırlar...farklı mezhepten kişiyi ise en yakınıdaki akrabaların dahil herkes dışlar...sorunun çok olur, çoookk...

1|0
    0|0
  • bizim bi komşu doğudan tunceliden bi alevi kız aldı oğluna, şimdilik bi sorun yok. bitanesi diyarbakır taraflarından bi alevi kız aldı, kayınbabamla kavgalıyım diyor, anlaşamıyorum diyor. hele bazıları evlendikten sonra öğreniyorlar ayrı mezhep olduklarını bu daha komik. "bir yakınım anlatıyor, kız oğlanla 3-4 ay çıkıp evlenmişler, aynı böyle ramazan ayı gelmiş, kadın sahura kalkmış, eşine e hadi kalk demiş, herif yok ben oruç ttmicam demiş, ertesi gün kadın yine kocasını sahura seslemiş, adam yine tutmicam demiş, üçüncü veya dördüncü gün yine sahura seslemiş, adam yav anlamadın mı ben aleviyim demiş. kadın şok olmuş. boşanmış ayrılmış, yazık.

bir kaç kere bir tahsilat işi dolayısıyla bir aileyi ziyaret etmem gerekmişti. evlerine gittim, kapıyı açan yok, sordum, kadın evi terk etti dediler, niçin dedim kocasının alevi olduğunu öğrenmiş (traji komik hale bakar mısınız?!)dediler. adam da yuvası yıkılmasın diye karısının peşinden yalvar yakar onu getirmeğe gitmiş. bir sonraki gidişimde evlerindeydiler neyseki.

teyzem anlatmıştı. kız, nöbet tutan askerle konuşuyor arayı buluyor anlaşıyor, oğlan terhis olunca çocukla kaçıyorlar. çocuk bunu memleketim diye dağlara götürüyor bir de ne görsün çadırlarda yaşıyan değişik insanlar. orada düğün yapıyorlar ev niyetine bunlara da bir çadır veriyorlar, gerdek gecesi kız bakıyor ki eşi sünnetsiz. o an bana dokunma diyor. kız kendine dokundurtmuyor, ertesi gün gerisin geriye dönüp geliyor pişman perişan. bence iki insan karşılaşınca birbirlerine aşktan meşkten bahsederken biraz da aile, kültür ve inanç yapılarından bahsetmeliler.

umarım hakkınızda hayırlısı olur kardeş.

0|0
    0|0
    • teşekkür ederim ama şuan aklım karışık ondan dolayı uzun uzun düşünüyorum çünkü gelecegi belirlicek

• ne mezhebi yaa. Ben mezhep mezhep anlamam. Ben o kızı seviyosam benim için hiçbir sıkıntı olmaz. Tama m böyle çok değişik, anormal bir durum söz konusu ise zaten ben o kişiyle tanışmamış olurum :)) neden mi çünkü benim takıldığım yerler, yaşam tarzım ona göre bi yer değildir ve o da zaten düşüncelerine uygun yerlerde bulunuyordur bilmem anlatabildim mi :)

1|0
    1|1
  • islamda mezhepler yoktu sonradan ihtiyaca yönelik çıktı... mezhep farklılığı derken neyin neye kıyası...? zaten birbirinden pek farkları yok ufak tefek farklılıklar haricinde...

1|0
    1|0
    • alevi hanefi gibi mesela?

• alevi diye bir meshep yoktur. İSLAMDA 4 adet mezhep vardır HANEFİ, ŞAFİ, HANBELİ, MALİKİ... alevilik mezhep değildir saygılar...

• biz burda neyin ne oldugunu tartışmak için bu soruyu sormadık sormamdaki amaç sorun olurmu olmazmı bu farklılık yardım almak fikir almak amacıyla sordum ama yinede sagol

• sorun olur bence aşk varsa iki insan birbirine hoşgörü gösterebilir fakat çocuklar olunca çocukların ne olacağı gerçek sorun oluşturuyor

0|0
    0|0
    • erkek arkadaşım son zamanlarda bu farkı belli etmeye başladı ben açığım kapansan iyi olur ileride ben seni kendi yoluma getiririm kapanırsın dedi ayrıca gelinlik bakarken kolları kapalı olmalı bikiniyle denize giremezsin sen oruç tutmayacakmısın vb gibi şeyler demeye başladı bu da beni korkuttu açıkcası birbirmizi çok seviyoruz fakat ileride büyük sorun olabilir ben onu zorlamıyorum bişiler için ama o beni zorluyor yada şakayla karışık bişileri yapacagını gösteriyor

• benim kuzenim alevi bir gençle evlendi kendisini severim fakat çocuklar doğdu halamla birlikte namaz kılıyorlar babaları yanlarında şarap içiyor ramazanda anneleri oruç tutuyor babaları muharrem prucu tutuyor şimdi iki taraf ! çocukların beynini yıkamak için azami bir çaba sarfediyor ama sonuçta evlilik yürüyor ama çocuklar ilerde nasıl bu ikilemle baş edecekler gerçekten bilemiyorum

• çocuklar ikilemde kalır iki tarafın aileleride farklı paydada oldukları çatışma yaşayacaklar çok zor bir durum

• çok etkili olur çünkü iki tarafında aileleri sıcak bakmaz.

1|0
    0|0
  • Mezhep ayrımına karşıyım. Ama ailelerin düşüncesini alırken sorunlar olusabiliyor. Damat adayını zor da bırakacak sorular gelebiliyor ailelerden. Çok zorlamamak lazım. Sevgi bazen engellere takilabiliyor maalesef.

0|0
    0|0
    • keşke herşey sevmekle çözülse bir anlık kararlar bütün hayatını aileni ve ileride olacak çocuklarını etkileyebiliyor ondan iyi karar vermek lazım

• evet ailem bana aylardır söylüyor ben dinlemedim sevdigim için ama son günlerde bu konularda erkek arkadaşımn bazı sözleri benim aklımı karıştırdı o yüzden düşünmeye başladım

• Aklını karıştırmak gibi olmasın ama kız alıp vermek konusunda farklı davranıyorlar. Biz mesela kız alamıyoruz, kendilerinden olmayanlara kız vermiyorlar. Ama kız alırken farklı davranıyorlar. Nedeni düşününce az çok belli. O yüzden fazla üzülme. Daha büyük sıkıntılarla sen yasamak zorunda kalacaksın. Akrabanın basına gelen sıkıntılar gibi. İnşallah mutlu olursun. Gönlünü rahat tut. Aileni dinle..

• Gözlerin rengi, biçimi ne kadar farklı olursa olsun gözyaşlarının rengi aynıdır.

0|0
    0|0
  • eger dindar kisilerse olmaz bu is

0|0
    0|0
    • bi taraf dindar öbür taraf kendi halindeyse?

• Tartışmaya açık bir konu

• acikcasi ben bir insan icin inancimdan vazgecmem, kendime ihanettir bu

• çok.

İlla çıkar bir arıza. İlla.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Zor iş... Benım görduklerımın yuzde 99 u sorunludur...

Şimdi sorun çıkmasada bırgun sorunlar patlak verecektır ...

0|0
    0|0
  • zor yani illaki bir yerden bir patlak verir arkadaşlık olabilir bnmde en yakın arkadaşım mezhepi değişikti evet arkadaş olunabilirde daah ilerisi zor gibi geliyor bana diyelim çocuk oldu kimin mezhebine göre yetişecek

1|0
    0|0
  • Aileme iki farklı mezhepten bir farklı dinden gelin aldık..

Yıllardır mutlu mesut yaşıyorlar..

0|0
    0|0
    • istisnalar olabiliyor yada sorun yaşadığı halde yansıtmayanlarda oluyor iyi düşünmek gerek

• İstisnalar olabiliyor belki evet. Sorun olsaydı mutlaka duyardık yada patlak verirdi bir yerden. Yakın akrabalarımız çünkü. Birde yıllar geçti üstünden..

• Mezhep ayrımına karşıyım.

0|0
    0|0
    • bende karşıyım fakat sorunlar çıkıyor ilişki olunca

• valla ne yalan söyliyim bende aynı durumdayım şuanda ilişkimiz çok güzel gidiyor ama ilerde ne olur tam kestiremiyorum :S

0|0
    0|0
  • benim için önemli değildir sevdikten sonra

0|0
    0|0
  • ılerde soryn cıkabılır bence temkınlu olmakta fayda var

0|0
    0|0
    • haklısın işte karşımdakinin ileride neler yapacagını kestiremedigimden aklım karışık ailemde üzülücek ben üzülürsem sonuçta bilmiyorum artık

• ablamla kocası bahsettiğin durumdaydı lafı bile olmadı. gönüller bir olunca sorun olmaz.

0|0
    0|0
  • zor ama sevgi iste varsa cozulur hrsey

0|0
    0|0
  • evlendıkten sonra problem olur gibime gelıyor benımde sevgilim şafi ben hanefi ama şafi ve hanefi d eçok fazla fark yok . ama alevı ve hanefi arasında fark var siz belkı bu durumu aşabılırsınz ama aileler problem olabılır.

0|0
    0|0
    • evet benm ailem karşı onlarınki istiyor. benim aklımı karıştıran erkek arkadaşımın son günlerde benden bikini giyme, gelinlik kollu olsun oruç tutmuyacakmsn? kapanmak sana yakışır ben seni yoluma getiririm sözleri

• ben yaparsamda kendi inandığım için yaparım ALLAH için yaparım. bir insan için degil canım işte benim zoruma giden bu beni oldugum gibi kabul etmiyor galiba ben bunu evlenince kendi yoluma getiririm nede olsa beni seviyor diye düşünüyor son günlerde aklım çok karıştı

• Seninle aynı düşünüyoruz canım bende yaparsam allah için yapıorum söle dıyeyım ben sana ben açık bırıyım hemde baya açığım ahatımda benınkın aılesı kapalı doğulu tahmın edebılrsın ben aılesnın yanına gıderken daha ustuplu seyler giyiniyorum dikkat edıyorum ama evlenınce böyle olmayacak kapatıcak çalıştırmayacak . anladın erkek mılletının bir çoğu nıkahı bekler kı istedıklernı yaptırabılmek için .. senın çok ii anlıyorum evlenıp boşanmaktansa evlenmeden bitirmek yada karşılıklı konuşcaksın yoksa ço

• Ben aleviyim erkek arkdaşımda sünni (doğulu) bizimkiler hiç sıcak bakmıorr yabancı diee erkeğin ailesi beni kabuledior ama bizimkiler sorun çıkartıor ne yapacam bilemiyorumm.:(((

0|0
    0|0
    • eger karşındaki insan çok tutucuysa ne kadar sevsende ayak uyduramıyorsun aileler uyuşmuyor aynı ortamda bir şey paylaşamıyorlar sorun ne yazıkkı:(

• aynı durumdayız ama bizde bu sorun olmuyor.erkek arkadaşım alevi ve 4 yılda anladığım birşey var ki aleviler dindar olmadıkları gibi her dine çok hoşgürülü ve saygılı bir toplum.yani dini konularda bana ters düşen bir konuşmalranada bugüne kadar şahit oldum dersem yalan olur.

0|0
    0|0
    • ben aleviyim sevgilim hanefi ama bu tarz şeyler yaptı son günlerde fazla sesini çıkarmıyor köprüyü geçene kadar susayım diyor herhalde

• tam da tahmin ettigim gibiymis demek ki..zaten alevi olan erkek arkadasin olsaydi bole bir sorunun olmazdi cunku alevilerin gercekten dindarlikla uzaktan yakiindan alakasi yok..cok medeni,hosgorulu ve her dine saygili bir millet...ya ben ve ailem sunni oldugu halde allaha cok sukur bizimkiiler modern ve demokrat insanlar o yuzden sorun yasamadim.

bunu belki soylememeliyim belki ama bir alevi kizi olarak bence bu kadar dindar bir hanefi ile senin uzun omurlu bir iliskin olmasi cok zor.

Yükleniyor...