Romanlarda, karakterlerin hepsi aynı tonda ve boyundan büyük konuşursa rahatsız olmaz mısınız?

Olay örgüsündeki zorlama akıştan, tesadüFlerden rahatsız olmuyorum. İki örnek vereyim, biri Galiz Kahraman diğeri de Az. Galiz Kahraman'da İdris Efendi'nin ve dayısının sevdiği kız, aynı kişi çıkar. Az'da, tesadüfler Türk filmlerini bile geride bırakacak abartıda gelişir. Kurgu der geçiştirirsin.

Ama karakterler boyundan büyük ve sosyal konumlarıyla orantısız aforizmalar ettiğinde, o romandan soğuyorum. Hakan Günday kitaplarından gidelim gene. Yazar, aforizmaları araya girerek kendi verse bir şey demezsin de. Ama olur olmaz her karakter de filozof gibi konuştuğunda okuyucu olarak rahatsız olmaz mısın? Bir striptizci, felsefi kitabi kelamlar edebilir. Bir mezarlık çocuğu, Oğuz Atay kitaplarını bir günde okuyup sindirebilir. Yani karakterler, ait oldukları konumla beklenmeyecek şekilde konuşur. Üatüne üstlük karakterlerin konuşmaları, üslupları arasında da fark yok. Herkes aynı tondan, makamdan şakıyor.

Romanları aforizma görmek için okumuyorum. Felsefik, sosyolojik kitaplar gayet de işimi görüyor. Ama madem masayı aforizmalarla donatacaksın, hiç değilse inandırıcılığa halel getirme. Araya gir ve ne söyleyeceksen yazar olarak kendin konuş. Olur olmaz her karakter de Aristoluğa soyunmasın. Off sinirlendim. :)

Güncellemeler:
Mesela Yelişçam filmlerinde de küçücük çocukların akıcı ve pürüzsüz Türkçeyle konuşması gibi.

0|0
10

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Kızlar Ne Diyor 1

• Yazar burada "Ben kitap okuyorum" demek istemiş

0|0
    0|0
    • Ne saçma bir cevap. Kitap okumanın statü göstergesi olduğu zamanlar geride kaldı. İstemesen bile o kitap gelip seni buluyor artık. Mail kutusuna gelen spamlar gibi.
      Siz özümsemeden haber verin.

Yükleniyor...