Referans olmadan deneyim olmadan iş bulunmaz mı?

ya iş başvurusu yapıyorum almıyorlar yok daha önce çalıştınız mı yok referans var mı falan almıyorlar
tanıdık falanda yok
referanssız deneyimsiz iş nasıl bulunur
önlisans mezunuyum

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• Üniversite mezunu iseniz, üniversite yaptığınız sosyal projelerden bahsedin. İnsanları nasıl güdülediğinizi, ne tür zorluklarla baş ettiğinizi, Mediko'dan ya da Rektörden destek almak için hazırladığınız sunumları, sivil toplum örgütlerle yaptığınız çalışmaları.

İş veren okuduğunuz kitabı değil, problemlere karşı bulduğunuz çözüm mantığınızı, takım çalışmasına yatkınlığınızı ve şirkete ne katacağınıza bakarlar. Yoksa çok afedersiniz okuduğunuz okulu.

Ya bazen görüşmelere beni de istiyorlar, yani okulu dereceyle bitirmiş tamam çok güzel ezber yapmış ama soruyorum satış yapmanız gereken önemli bir insan size randevu veriyor ama söylediklerinizi dinlemiyor ne yaparsınız diye soruyorum.

-Broşürü incelemeniz için buraya bırakıyorum diyen mi dersin, başkalarına giderim diyen mi varsın, beni dinlemiyorsa bana saygı göstermiyor demektir ben de ona zaman ayırmam diyen oldu. Vay arkadaş tespit yapma yeteneğiniz çok ileriymiş dedim.

bu örnekte doğru cevap yok, doğru yaklaşım var. Bir tanesi susarım dedi. alınması için onay verdim.

Nedenini sormadım bile, "Susarım dedi" susacak ve karşıdakinin ezberini bozacak. Karşısındakine elindeki işi bırakıp ona yönelmesi için duygusal baskı yapacak. Sorunu çözmek için adım atmış olacak.

Neyse anlattıkça gider bu örnekler ama özetle şirketin hangi sorununu çözebileceksiniz, yaklaşım tarzınızı aktarın onlara, iş görüşmesine gitmiyorsunuz. Emeğinizi satmaya gidiyorsunuz oraya. Detaylı örnek bulun gelebilecek olası soruları düşünün ve bir düşünce planı oluşturun "dikkat edin cevap hazırlamayın" düşünce planı. Zİra hiç aklınıza gelmeyecek alakasız yaklaşımlarda sorular sorabilirler. Hele benim gibi birsiyle mülakat yapıyorsunuz.

O yüzden "OLUMLU ve ÇÖZÜMSEL düşünce yapısına odaklanan.

Ekstra sorunuz varsa yine yardımcı olmaya çalışırım.

0|0
    0|0
    • görüşmeye çagırıyorlar biz sizi ararız diyorlar aramıyorlar

• Demek ki bir "değer" olarak ifade edemiyorsun kendini

• daha önce çalıştın mı diyorlar çalışmadım diyince biz sizi ararız oluyor

Erkekler Ne Diyor 8

• :( uzgunum olmuyor gercekten bazen artik insanlar okula degil deneyime bakiyor ya da saglam referansa. maas az. is cok. kalifiye eleman zor bir donemdeyiz. Duragan bir piyasa var herkesin bankalara borcu var. şirketler cek kredi ile dönüyor yakinda bir kriz ve issizlik olur 2009 daki gibi hayirlisi olsun. umarim diledigince olur hersey

0|0
    0|0
  • İstanbuldaysan beni referans yaz işe almazlarsa 6 ay maaşını ödiycem o derece güveniyorum yani

0|0
    0|0
  • okurken çalışıp biyerlerde tecrübe edinmediysen zor o iş

0|0
    0|0
    • okurken nasıl çalışim okul var ders var

• sabah 8 den akşam 3 e kadar ders bazen 5 e kadar ders bazen öglene kadar
      stajdada bişey ögretmediler çay kahve bulaşık falan beleş çalıştım öyle bişey ögretmediler
      haftasonuda 2 gün çalıştırmıyorlar ki ben öyle iş bulamadım

• bak ne kadar boş vaktin varmış kendin de söyledin 3te 5 te çıkıp akşam saat 8 e kadar bir de cumartesi günü sabahtan akşama kadar bir işte çalışmaya vakti oluyo insanın ki ben o şekilde 3 sene çalıştım zaten adı üstünde part time

• zor dayı şart bu devirde dayı varsa deneyimede gerek yok herşeyin başı dayı

0|0
    0|0
  • Girmek istediğiniz iş kolu ne peki?

0|0
    0|0
    • market dılında
      temizlik dışında
      masabaşı iş arıyorum pcden anlarım ama her yer referans deneyim diyor

• gaziantepdeyim
      işletme fakültesini bitirdim

• Bulunur antep bize yakin keske burasi olsa ben babami referans yapardim bu zorla evlendirilme konusunda hassasim ondan antepte illa iş bulunur ya senin şansin tam baktin mi arayan yerlere istersen bende arastirip atarim buraya ablacim

• öz güven varsa her kapı açılır

0|0
    0|0
    • iş bulamayınca özgüvende kayboluyor

• Bende senin gibiyiim arayan hic yok

0|0
    0|0
  • maalesef öyle oluyo. ya sen alma o alma bu kız nasıl deneyim kazansın.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• İnternet üzerinden değil de bizzat giderek CV bırakırsan daha önce inceleniyor. Bir de İstanbul'da özellikle böyle bir sorun var, referans şart. Bende geçen yıl aynı dertten muzdariptim.

0|0
    0|0
    • ben gaziantepdeyim en basit yer bile refrans deneyim istiyor ben haftada 100 verse hayır demedim sigorta istemedim adam hala diyor daha önce çalıştınmı
      her yer aynı
      ben camda eleman aranıyor yazısına bile gittim cv doldurdum ücret yazmadım ne olursa dedim bişey yok aramadılar

• Motivasyonunu yüksek tutmaya bak

• ne motivasyonu ya
      üzülüyorum özgüvenim gitti keşke hiç okumasaydım diyorum
      zor durumdayım işe ihtiyacım var anne babaya baglısın onlarda neden çalışmıyorsun diyor sanki iş buldumda
      anlatamıyorum

• Bu ulkede ensesi kalın bir dayin amcan yoksa hiçsin artk en kiytirik yerler bile tanidik ya da referansi saglam birilerini alio bu isler bole devlette ozelde heryerde dayı sart!

0|0
    0|0
  • Ahh ah o sorun bende de var.. en son dedim siz iş vermezseniz nasıl tecrübeli olcam diye.. deli oldum kavga edipte çıktım yaa..

0|0
    0|0
    • işe ihtiyacım var
      okadar okudk boşuna okuduk sanki
      iş bulamazsam istemedigim adamla evlenicem tahsilsiz sefil bir adam korkuyorum anne baba bile bakmıyor evlen diye tuturmuşlar

• Aman sakın evlenme çalış dur ayaklarının üstünde..

• iş bulsam çalışırdım işsizim

Yükleniyor...