Erkin Koray bu şarkının sözlerinde ne demek istiyor?

Erkin Koray Akrebin Gözleri şarkısında, akrebin gözleri derken bir şey kastediyormuş ve bunu bulamadım sizce ne olabilir?

0|0
41|103

En İyi Erkek Görüşü

• Hiç bir akrebin gözlerine baktınız mı? Bakmamanız elde diil. Çünkü onlar gözeri ile hemen dikkat çeker. Konuşmasına gerek yoktur. Yaşadığı derin duygular, içine gömdüğü hisleri,6. hissiyle herşeyi anlaması, kuvvetli hafızası, içinde taşıdığı sonsuz şehvet, tanrı vergisi çekiciliği, seksapelliği, tam bir sırdaş oluşu, sağlam karaktere sahip olması... işte buynların hepsi onun gözüne vurur. Bir akrep size öyle bakar ki kendinizi hipnotize olmuş hissedersiniz. Duyguları çok derin yaşıyan akrep, içinden her şeyi düşünür hisseder. Ama asla dışarı belli etmez. Onlarda çok dikkat çekici bir sakinlik ve ağır başlılık görürsünüz. Aslında onun içinde fırtınalar kopmaktadır. Eğer herhangi bir kötü niyetiniz varsa bunu kesinlikle farkeder. Çünkü o bunu sezer ve bilir. İşte o zaman ordan kaçın. Duygusal, romantik, sevgiyi sonuna kadar hisseden ve yaşıyan akrep konu savaşa gelince ondan korkulur. Çünkü onlar doğuştan ağır konuşma özelliğine sahiptir. Size öyle birşey söylerki, bu sizi damarlarınıza kadar zehirler. Boşuna onlara akrep denmemiş. Aslında çoğu insana ağzını yormaya bile değmiyeceğinden şöyle bir gözlerini size dikmesi yeticektir...

Akrep gizemli burçlardandır. İçinde ne düşündüğünü bilemessiniz. Çünkü hayal dünyaları okadar geniştir ki buna kapasiteniz yetmiyebilir. Su grubu olduklarından sesiz sedasız olduklarında seyrine doyum olmaz. Ancak kızdığı zaman kendinize sığınıcak sağlam bir liman bulsanız iyi olur.

İşte karşınızdaki alımlı, sizi kendine mıknatıs gibi çeken, duyguları uç noktalarda yaşıyan, zehir gibi hafızası olan, yapılan iyiliği ve kötülüğü asla unutmayan ve karşılığını vermek isteyen, vefakar, sevdiği insana sonuna kadar büyük birt tutku ile bağlanan, sağlam ve kendinden emin duran, karizmatik kişiyi gördünüz mü? Büyük ihtimalle gördünüz. Onu fark eder etmez okyanus gibi derin bakışları ile sizi hemen etkiliycektir. İşte o bir AKREPTİR!!! Baktığınızda AKREBİN GÖZLERİ...

4|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 102

• 17|13
    2|4
  • Bilen varsa banada söylesin.
    Benim gözlerimden mi bahsediyor, yoksa bir akrebin korkutucu gözlerinden mi bende bileyim.
    Hey yavrum hey, millet adıma şarkı besteliyor yıllar öncesinden.

http://i.hizliresim.com/jY7l6g.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=akcDC0V-A0w

1|0
    0|0
  • Akrep derken bir kadın a betimleme yapıyor.. Akrebin gözyaşı zehirdir... Kadın ağladıkça erkeğinin kalbini çalar ve zehirler :)

7|0
    0|0
  • Akrepler, karapaks üzerinde bir çift basit median göz ve her biri lateralde bulunan iki ile beş çift arası bir grup küçük göz taşırlar. Median gözler, genellikle aynı yönde alttaki oküler tümsek üzerinde karapaksın anterior sınırından sonra, birlikte yerleşim gösteririler. Median gözler, iki tabakadan oluşmuştur. Lateral gözler, karapaksın ön kısmında köşelerde bulunur. Eşit büyüklükte beş, dört, üç ve iki küçük osellerin grup halinde birleşmesi sonucu oluşmuştur. Bazı türlerde bu gözler körelmiştir. Bazı mağara ve mesken türleri (Sotanochactas elliotti) gözsüz de olabilir. Göz sayısı ve dağılımı tür ayrımında değerlendirilir.

1|1
    0|0
  • Faşist iktidarın, polis devletinin tasviri gibi tüm şarkı. of ki of. halkının yanında değil de, belirli bir zümrenin koruyuculuğuna soyunan kolluk kuvvetlerine yazılmıştır benim için bu şarkı. sanat böyledir işte, sanatçı bir tasvir yapar 20 sene önce, 20 sene sonra sen hayatından parçaları tek tek ellerinle toplarsın o eserden.
    erkin koray öyle bir zalim tasviri, kin dolu, intikam peşinde olan bir karakter üzerinden anlatmış ki şarkıyı gel de sokakla bağdaştırma arkadaş.
    önce nefes aldırmayan intikamı için fırsat kollayan akrebi tasvir etmiş, anlatıcı olarak olayın vahametinin altını çizmiş, ancak sanatın olduğu yerde umudun hep olacağından, hiç bir intikamcıdan korkmadığının, kendisinin de gözlerinin akrebin üzerinde olduğunu belirtmiş. akıllı ol ayağını denk al bundan sonra demiştir bence erkin baba.

tam tanım gibi olmadıysa diyerekten ek bir tanım yapacak olursak, türk müzik tarihinin en önemli şarkılarından biridir bana göre.

akrebin gözleri her an üstümde sanki
    akrebin gözleri öyle yaman ki
    öylece bakıyor hiç göz kırpmadan
    bekliyor beni kımıldamadan

bekliyor beni kımıldamadan
    akrebin gözleri akrebin akrep

hainlikle dolu boşalan bakışları
    sanki bitmez bir kin, nefret soluyor
    yavaş yavaş yandan yaklaşışları
    belli ki küçük bir fırsat kolluyor

sen oradasın, ben buradayım
    sanma ki ben korkulardayım
    bundan böyle ben kuşkulardayım
    akrebin gözleri akrebin akrep

akrebin gözleri zaman böyle geçerken
    bekleme boşuna bekleme beni
    bir yerlerden gelip bir de giderken
    var olmak yok olmak ne farkeder ki

1|0
    0|0
  • 'Timsah gözyaşları' değimiyle aynıdır.
    Bahsedilen akrep insandır.
    'Akrep bakışları' olan bir insan düşün.

Tabi yorumlamak tamamen görecelidir. Bu da benim penceremden görünen kısmı.

0|0
    0|0
  • Polisden bahsediyor,

akreplerde 2 ile 5 çift arasında göz vardır , ma bunların çogu kördür,

bizim polisimizde , devleti idare edenlerin kendi ideolojilerine göre yetiştirildiğinden , farklı düşüncedeki insanların üzerindedir bakışları, ama olayları, olanları, yaşananları , hep yanlış yorumladıklarından , akrebin gözleri demiştir erkin koray , bu polislerinde gözleri kördür aslında, lakin insanlar bbu durumu bilmezler , o sebebden polisden korkarlar , vs vs şeklinde yorumladıkça yorumlayasım geliyor, akrebin gözlerini :=)

0|0
    0|0
  • Aslında şu dizeler cok açık;

"akrebin gözleri her an üstümde sanki
    akrebin gözleri öyle yaman ki
    öylece bakıyor hiç göz kırpmadan
    bekliyor beni kımıldamadan"

Akrepler avlarini hareketsiz kalıp takip ederler, avlari saldırabileceği mesafe kadar yaklaştığında zehirlerini zerk eder ve avını etkisiz hale getirir. Yani av akrebe fırsat verene kadar akrep onu takip eder ve fırsat kollar.

Cem abi de bu güzel şarkısında çevresinde ki hainleri kastediyor, açık bir anını kollayan onu zehirleri ile kirletip yıkmaya çalışan hainleri anlatıyor.

0|1
    0|0
  • Okudum detaylı ve cümleler arasında bağlantı kurdum. Burada akrebin gözleri derken Azrail'e sesleniyor sanıyorum.

0|0
    0|0
  • Bir akrebin onu soktuğunu erkin korayda acıyla ana avrat sövdüğünü yediği küfürleri hazmedemeyen akrebin gözleriyle dik dik erkin koraya baktığını demek istiyor

2|1
    1|0
  • onu bilmemde muzik kaltesi acısından en ıyı sarkısıdır erkin babanin
    muthiş solosu vardır :D sarkı turk heavy metalinin zirvesidir daha ıyısı olamazzzzzzzzzzzzzz
    bua arada akprebin gozleri yoktur. titresimlerle yolu bulur

gişteki solo nedr oyle yaaa a

iron maiden mı dsesem blacksabath mı :D

0|0
    0|0
  • Akrep dediğin, duygularına hakim olandır, soğukkanlıdır. gösteriş ya da duygu sömürüsü için gözyaşı dökmez. eğer gözyaşını gördüyseniz ya çok sevinmiştir ya inanılmaz üzülmüştür ya da gerçekten tehlikeli derecede sinirlenmiştir. eğer son seçenek söz konusuysa çözüm basittir.

0|0
    0|0
  • bende bilemedim

0|0
    0|0
  • Çok dinledim ve halada dinlerim. Orada benzetme yapiyor. Akrebin gözleri her an üstümde sanki... Akrebin gözleri öyle yaman ki... Akrep ten kastı sinsi ve çok tehlikeli dost görünen dusmanlarin. Senin dusmeni bekleyen tekme vurmayi bekleyen firsat kollayan insanlar

1|0
    0|0
  • Akrebin gözlerini konu almış. Ama burada hayvanın türünden ziyade ülke içerisindeki ötekileştirmeyi konu aldığını düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • ordaki önemli nokta bence şudur yani ben böyle biliyom akrebin gozu yoktur, titresimlerle bulur yonunu...

0|1
    0|0
  • Teşbih yapıyor olabilir yani bir kadın'dan ya da farklı bir şey den yaşadığı sıkıntıyı akrep benzetmesi yaparak farklı bir hava katmış olabilir. ;)

0|0
    0|0
  • akrep tum canlılar ıcınde en tehlıkelı bocekgıllerden bırıdır bence bu sarkıda akrebı ıslemesı ddostunun dusman olabılecegı ve kımseye fazla guvenmememen gerektıgını soyluyor olabılır benım gorusum nacızane

0|0
    0|0
  • Metin2 de akrep gözü toplama görevi vardı illet bişe , onu geçememiş galiba

0|4
    1|1
  • Akrebin tel kafes gibi gözyapısıdan ilham almış olabilir.

0|0
    0|0
  • Akrep burcu olanın gözleri sağlam olur demek istemiş.

1|0
    0|0
  • Yani zalımın kızı diyor.

3|0
    0|0
  • Akrep sinsi ve her an sokan bşr hayvan zarar vermesende ona gelir sokar.. Adamın etrafındada akrep var oda farkında.. Sinsi bir akrep

0|0
    0|0
  • Bence AKREP; Aşık olduğu kadın..

2|1
    0|0
  • Ne kastetmek istediğini ve bizim ne anladığımız değişir. Farklı farklı yorumlar çıkar. Kendisine bir sormak gerek bakalım gerçekten ne söylemek istemiş. Ks'ye davet edelim.

0|0
    0|0
  • Bu geldi aklıma niyeyse :)
    http://i.hizliresim.com/XYZ7mD.jpg

0|1
    1|0
  • Akrep nalanın gözlerini kastediyo

0|0
    0|0
  • akrebin gözleri olmadigi icin titreşimlerle yolunu buldugu icin koy gittsin dunyanin icine diyor

1|1
    0|0
  • Akrebin gözleri geçmişte kotu deneyimler yaşayan adamın tedirgin halini anlatıyor. Aşkın insanı maneviyatta yukseltmesini maddiyatta ise zayıf gorunmesini ve bunu bekleyen düşmanların harekete geçmesini anlatıyor aslında.
    Aşkın her hali ikilem her hali çelişki. Bu da yaşamla olume dair dengenin sancılı hali aslında. Bu sancılı sureci böyle anlatmış erkin baba.

0|0
    0|0
  • Erkin Koray'ın karısıyla ilgili problemleri başlayınca ona yazdığı şarkılardan biri , aynı zamanda deli kadın şarkısında da ona sesleniyor

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    72

Kızlar Ne Diyor 41

• Sanki yazıldığı dönemdeki olayları üstü kapalı anlatıyor, biraz derin düşünen kişilerin anlayabileceği ama bu şarkı yasaklanmalı dendiği anda da burada kastedilen ölüm-azrail diyerek şarkının anlamını o şekildeymiş gibi düşünülmesine olanak sağlandığı kanısındayım.

0|0
    0|0
  • şarkıyı dinleyip cevap vereceğim.

0|0
    0|0
    • akrebin gözleri (kötü, sürekli hataları ortaya cıkarmaya calısan bir arkadası veya eski sevgiliyi temsil ediyor olabilir.)

• Şarkısında akrep olarak hayvanı mı yoksa insanı mı demek istiyor bilemem ama bence insanı akrep burcu insanların gözleri farklıdır şarkıda dediği gibi gözünü kırpmadan bakar neden bilmiyorum ama akrep burcu olan erkekleri ve bayanları hemen ayır edebiliyorum beni etkiliyorlar kendilerini gözleriyle belli edebilen tek burc akrepler

0|0
    0|0
    • Doruymus evet ama nasildir srnce ben bakiyorum mudurun esine hemrn ees tonu degisiyo hecan yapiyo oda akrep burcu bakislari icimi deliyo. Affedersin ama anla diye soluyorum... seks e davet çıkartıyo sanii bana öyle oluyo bazen tabiki sen nasil etkileniyosun?

• hangi burçsun? benim aşik olduğm kişi akrep burcuydu ondan sonra akrep olan herkesi burcunu bilmeden akrpe olduğunu anlamaya basladim sordugumda nerden bildin diyorlar yasli genc fark etmiyor. sexs olarak degildi bende onu gorunce heycanlanirdim sevgilimdi ama gorusmezdik biz. akreplet sexsi sever ben aldattigindan biliyorum sidmiki sevgiliside o tip bir kiz. sexse duskundurler yani. aradan 2 yil gecti ama görunce heycanlanirim. dikkat et akrep kadini istdigini alir ve vazgecmesi zor olur basina bela alma derim

• Biraz ironi üstüne yapılmış bir şarkı akrep symbol olarak tehlikeli bişeydir ayrica bildiğim kadariyla gözleri yoktur yani o akrep diye söz ettigi tehlikeli bir insandır bir müddet oda ona tehlikeli baktiğı için akrebin gözlerinden söz etmiş olabilir... tabi bu sadece bir fikir yazarın asıl demek istediğini bir kendi bilir

0|0
    0|0
  • Akrep Nalan ve gözleri :D ahahahahaha

0|0
    0|0
  • Upsss neymis bende merak ettim

0|0
    0|0
  • Demek istiyor ki, Akrep namerttir...

0|0
    0|0
  • Buldum akrebınnnn gözelerini :)

0|0
    0|0
  • İlginç

0|0
    0|0
  • neymis acaba :D

0|0
    0|0
  • benim bilgiğim akrep burcunun bakışlarından bahsediliyo.

0|0
    0|0
  • Akrebin gözü yok ki.

0|1
    1|0
  • Ölümden bahsediyor

0|0
    0|0
  • Vaay erkin korayi cok insan dinlemez cok nadirdir begendim :D

0|0
    0|0
  • tetikte bekliyormuş.. gizli özne akrebin iğnesiymiş meğerse:))

0|0
    0|0
  • Sapık demek istemiştir.

0|0
    0|0
  • şarkıyı bilmiyorum yazsaydın keşke sözleri

0|0
    0|0
  • çok güzel bir şarkı gerçekten ama nedemek istediğini bilmiyorum ama emin olmamakla birlikte akrebin gözü yok titreşimlerle bulur yolunu diye biliyorum buna benzer bir anlamda kullanmış olabilirmi gerçekten merak ettim bende ya

0|0
    0|0
  • neymiş acaba

0|0
    0|0
  • Akrebinde gözleri var demek istemiş olabilir :D

0|0
    0|0
  • Jamiryu

0|0
    0|0
  • Çok saçma bir soru oldu çok teşekkürler nerden bilek la biz adam o anda hangi kafayı yasıyosa ona gore yazmış iste.

0|0
    0|0
  • sinsi insanın gözleri.

0|0
    0|0
  • Himmm enteresan :-) :-) :-)

0|0
    0|0
  • boşver anlamasanda mutluluktur

0|0
    0|0
  • SSevdiğinin gözleridir :D😕😆👀

0|0
    0|0
  • Merak edecek şeyler bitti bunu mu merak ettin :D bari öğren de bizde haber ver :D

0|0
    0|0
  • akrep zehirli ya şimdi karının gözlerde zehirli diyor

0|0
    0|0
  • Zalimm

0|0
    0|0
  • O bakışınlarınla aşkın beni akrep gibi zehirliyor demek istiyor bence kanka

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam