Saksıyı çalıştıran filmler?

Felsefi bir konu uzerine anekdotlar iceren, ya da psikolojik gerilim turunden, biraz zeka isi filmler varsa tavsiye eder misiniz?

0|0
9|19

En İyi Erkek Görüşü

• "Katil Doğanlar", Hikayesini Q. Tarantino' nun yazdığı ve yönetmenlikte de parmağı olan müthiş bir film. Psikolojik ve sürreal bir çalışma.

"Sincity" yine Tarantino'nun parmağı olan bir film. Repliklerde aradığını bulacaksın.

Ve tabi ki "V for Vendetta" senaristin elini öpmek lazım. Her konuda bence mükemmel bir film.

"Çizgili Pijamalı Çocuk", her ne kadar yahudi yanlısı bir film olsada psikolojik ve dram açısından iyi bir film. Repliklerde de başarılı.

"Schindler'in Listesi" uzun ve ağır bir film olmasına rağmen bu da isteklerini karşılayacaktır.

"Piyansit", tam karşılar mı bilmiyorum ama replikleri yer yer felsefi yer yer de iz bırakacak şekildedir.

Yine sanatsal bir film olan "The Turin Horse" kesinlikle replikleri ve sahneleriyle felsefi bir tat bırakacaktır. Nietzsche'nin İtalya - Turin yolculuğundan bahseder film.

"Open your eyes"ve "eternal sunshine of the spotless mind" yine felsefe üzerine iyi filmlerdir fakat bazı kimselere ağır gelebilir. Daha doğrusu sıkıcı gelebilir.

"Ghost world" vardı birde hayat ile ilgili felsefesi ile izlenesi bir film.

Sonra "Soğuk Balık" var asya filmi katil olmak ve cinayet üzerine sağlam bir felsefesi var.

Geçenlerde bir forumda görüp izlemiştim "les miserables" varoluş felsefesi üzerine diye yazmışlardı. Şahsen ben beğendim bakabilirsin.

Ayrıca ölüm üzerine "det sjunde inseglet" izlenebilir.

Kadın ve erkek üzerine hatta feminizm içinse önerim "he said/she said" olur.

Altıncı his vardı mesela birde, ha 6. his demişken "Diğerleri (The Others)" de buna yakın ve sağlam bir filmfir.

Sonracığıma "Küp" ve "kelebek etkisi" yine felsefesi olan ve repliklerinde bunu sezdiğimiz filmlerden. Yine kendi içindeki sağlam felsefesi ve akıcı olan sahneleriyle "Matrix"ama bence özellikle Matrix'in de ilk filmi, felsefe tarzına girer.

Sonra "Yaşlı delikanlı" var. Kesinlikle izlenesi bir film. Vasatın üstünde yani.

Ha birde konusu ilginç "Köy (The Village)" filmi vardır, senaryosu sağlamdır, ama yönetimi kötüdür, sahneler bazen pek tat vermez gene de felsefidir ve izlenilebilir.

Ayrıca "Da Vinci Şifresi" ve "Akıl Oyunları" müthiş filmlerdir.

Bunların yanına birde; "Mr.Nobody, Parfume: The story of a murderer, secret in their eyes, metropia, children of man, contact, forrest gump ve tabii ki fight clup" ekledin mi tamam olur.

Son olarak birde 98 yapımı "Pi" diye bir film vardı. adı üzerine pi sayısı falan, değişik bir felsefesi vardı.

BENDEN BU KADAR. :D

3|3
    0|1
    • 23'ü unutmuşum. :D

• Buried (Toprak Altında)

127 hours (127 saat)

La vita e bella (hayat güzeldir)

The shawshank (esaretin bedeli)

The quiet earth

Source code (yaşam şifresi)

Metropia

Limitless (limitsiz)

İnto the wild (özgürlük yolu)

Hotel Rwanda

Le herisson (yaşamaya değer)

Daybreakers (vampir imparatorluğu)

Blinedeness (Körlük)

The man from earth (Dünyalı)

The thin red line

No Country For Old Men

A Clockwork Orange

Vanilla sky

Open your eyes

Total recall

Waking life

The truman show

Existenz

The thirteenth floor

• emeğe saygı

Erkekler Ne Diyor 18

• Matrix serisi

Akıl Oyunları

Diğerleri (The Others)

Köy (The Village)

Sucker Punch

Toprak Altında

Ay (2009 yapımı)

Son ikisi tek kişilik psikolojik gerilim. Etkileyici.

1|0
    0|0
  • the butterfly effect (kelebek etkisi)

1|0
    0|0
  • macgyver derim defolur giderim..

1|0
    0|0
  • Çikooo; zeka işi hangisi:D?

Neyse tüm karmaşık filmleri izlemişimdir hemen hemen ama İnception'u birinci sıraya koyabilirim sanırım.

1|0
    0|0
  • Başlangıç yada Zindan Adasını önerebilirim, Leonardo Di Caprio filmi ikisi de..

0|0
    0|0
  • Kesnlikle v for vendetta derim,siyasi icerik yogun ama bir dusunce var!

1|0
    0|0
  • Michael Haneke filmleri.

1|0
    0|0
  • 13.kat - the thirteenth floor

0|0
    0|0
  • bu saatte saksıyı nadasa bıraktım çalışmıyo sadece ,zleyiciyim bi kenarda şu an

1|0
    0|0
    • sahi ya saat kaç, ben yanlış saatte sormuşum :S

• 4 buçuk şu an bana antonio banderas jazz yapıyomuş desen inanırım ben film olmuşum

• Stay 2005

The Experiment 2010/ Alman yapımı olan tavsiyem.

The Jacket 2005

İyi seyirler, Stay filminin sonunu anlayabilirsen bana yaz bir zahmet yıllarca tartıştık biz o filmi.

0|0
    0|0
    • hayatımda tek anlamadığım film, "Primer" dır. Stay'i izlemedim. Diğerlerini izledim, bakıcam tamam ;)

• Saw John Kramer baba

0|0
    0|0
  • The Matrix

0|0
    0|0
  • Bir fikrim yok açıkçası. Çok fazla film izlemem ve izlersem de daha çok dövüş filmleri izliyorum.

0|0
    0|0
    • Geçen Mortal Kombat'ın 95 yapımını bluray indirip izledim :D

• Hahaha acayip şaşırdım yav. Ben de oynuyorum hala daha atari salonu oyunlarını. İlginç bir tarzın var.

• Eskiden daha çok oynardım. Kahretsin ki büyüdükçe hayat başka soumluluklar yüklüyor ama işim gücüm olmadı mı ne hayatın ciddiyeti kalır, ne de iş sıkıntısı... Otururum oyun oynarım, dizi film anime izlerim, alırım gitar çalarım, kısacası hayat bu. Ötekisi, sırf omzuma devlet tarafından zorla bindirilmiş bi yük :D bıraksalar ömrüm boyu Silent Hill oynarım, Resident Evil'ın Gamecube remake'ini oynarım.

• ca$h diye bi film var tavsiye ederim

hırsızlıkla ilgili

0|0
    0|0
  • valla anekdot falan bilmem de kelebek etkisini izle derim. saksı maksı kalmıyo

0|0
    0|0
  • Benim ki saksı değil beyin.Onun için ben üstüme alınmıyorum:PP

0|0
    0|1
  • Esaretin Bedeli tam aradığın film esasında ama izlemişsindir. Bu yüzden Slumdog Millionaire dedim.

0|0
    1|0
    • 2si de bingo.

• Al oku sonra da bana teşekkür et :)

• alıcam mutlaka, sağol. gözüme ilişmişti.

• otomatik portakal

0|0
    0|0
    • Hmmmm, ilginc isim !

• hahaha : ) baktim, daha cok aksiyon filmi gibi.

• değişik bir filmdir ama

Kızlar Ne Diyor 9

• akıl oyunları

başlangıç

prestij

the mentalist(dizi)

sherlock holmes 1-2

1|0
    0|0
  • Bunun yerine kitap okumayı tercih ederim.

0|0
    0|0
  • psikolojik gerilim

link

0|0
    0|0
  • sharlok holmes

zamana karsı(ı ıh)

limit yok

0|1
    0|0
  • Tek Kelimeyle Otomatik Portakal.

0|0
    0|0
  • im a cyborg but thats ok.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle Adaptation:-D

0|0
    0|0
  • Woody Allen filmleri

0|0
    0|0
  • David Lynch'in filmlerini izle.Bir saksıya sahip olduğundan bile şüphe edeceksin.

1|0
    0|0
Yükleniyor...