Hz. Muhammed zamanında yaşanılan İslamiyeti öğrenebileceğim kaynak kitaplar neler?

Müslüman arkadaşlar gelir misiniz? Baştan söyleyeyim bu soru bugün soru sorup hemen cevabını alıp bitecek bir soru değildir. Baştan söyleyeyim bu soru bugün soru sorup hemen cevabını alıp bitecek bir soru değildir... Hz. Muhammed zamanında yaşanılan İslamiyeti öğrenebileceğim bir kaynak lazım, kimse gelip bana adnan oktarı ( kevaşeleri dans ettirip tv programı yapanı), nihat hatipoğlunu (1 ay iftar imsak programı yapıp asgari ücretin bilmem kaç bin katı ücret alanı), cübbeli ahmeti ( gelirinin giderinin nerden nereye olduğu belli olmayanı) tavsiye etmesin, varsa fikriniz yazın, biliyorsanız yorum atın size sorayım...

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• İslamı öğrenmek için hiç bir rehber veya tercümana ihtiyacın yok , önünde direk olarak Kuran varken , orada yazılanlar ile kendin karşılaş ve hesaplaş. İslamiyette aracı zümre yoktur , onları kendileri yaratmış ve kendilerine ulviyet cübbesi giydirmiş , insanları da kendi düşünce örf ve adetlerine göre tefsirlerle kendi yollarında yürüyecek şekilde biçimlendirenlerdir.

Hz Muhammed bile Kuran kendisine indirildiği halde 2 kere baştan sonra ve 6 ay süren zamanda tekrar okumuştur. O bu kadar önem ve zaman veriyorsa , şimdikilerin roman gibi 2 saatte bitirip anlama ya da anlamama lüksü yok demektir.

Yapabiliyorsan arap dilini çözmekle başla , yok yapamam dersen senin seçtiğin birinin meali ile oku. Diyanet en iyi mealdir.

0|0
    0|0
    • Kuranı kerimi okudum pek anlamadım yaşım da baya ilerledi şimdi de anlayacağımı sanmıyorum, Arapça kuran okumak bana çok saçma geliyor kendi dilimde anlamak varken arapça okuyarak sadece görüntü yaparız düşüncesindeyim

• Soran; Kuranı kerimi araştır tabiki , ama islamı başka bir kitaptan öğrenemezsin elindeki tek kaynak O , meal de insan yorumudur başka kitaplarda hadisler de..

• Değerli jöttem , soranın son sözünü doğru buldum, akıl ve vicdandan söz ediyor ki Kuranın da asıl vermek istediği , detayları ile buydu birçok konuda. Kuran dışında insanlardan veya yazdıklarından bir şey almak , onun aklı ile hareket etmek olur ki , senin örnek verdiğin sözler gibi genel olarak kullanılmayan, farklı anlam yüklenen ya da anlamı kaybolmuş bilinmeyen ama yorumlanan kelimeler tabii ki arap lehçesinde de vardır ve kuranda da geçebilir. İslamiyet içine doğandır Kuran da onu aktaran güneştir.
      Aslında adım adım aradığına yaklaşıyor ; yeter ki filanın falanın külliyatı ile uğraşmasın zira bunun bilinen 113 yazılı ilmihali var ki bu da 113 ayrı islam anlayışı demektir, uğraşılmaz ve bundan da sağlam sonuç çıkmaz. Tefsir de öyledir yani hak değil insani yorumdur ancak meal yorum değil , buna en yakın anlam katkısız bu çıkıyor demektir. Bir anlamda ayet altına ilmihal sokmaktır tefsir ve koşulsuz inanmak tehlikelidir.

Kızlar Ne Diyor 3

• Tek doğru kitap kuran'dır, başka bir kaynak ararsan hepsi kul sözüdür hadislerin bile değiştirildiğine inanıyorum.
    Tek değişmeyen kitap kuran'dır ondan başka bişey de okumak doğruyu bulmamıza sebep olmaz

0|0
    0|0
    • Kuranı Kerimde de bazı ayetler ahlaka mantığa aykırı gelebiliyor. www.kuranmeali.org/.../kurani_kerim_mealleri.aspx şu ayete bakar mısın, sanki dünya peygambere harem olarak var edilmiş gibi

• Bu düşüncen doğru olsa insanlar kukla kuran da how to do kitabı olurdu. Yani insanların seçenekleri olmazdı , okur yapar ve giderlerdi. O zaman , ahir zamana kadar olan nesle bunu göndermenin de anlamı kalmazdı, zaten ilk öğrenenler sonuna kadar kendini tekrar ettirirdi.

Ahir zamana kadar Kuran , kişinin kendi akıl ve vicdanına doğmaya devam edecek ve kişi de seçim hakkını kullanmış olacak bence. 1400 yıl önce verdiği emarelerin hepsi bulunmuş değil , mesela biz denizleri ayırdık ayeti , cebelitarıkta birbirine karışmayan tatlı ve tuzlu su bulununcaya yani 1970lere kadar kızıldenizde bir yer olarak yorumlanıyordu. Bilim bunun ilmini binyıllar daha destekleyecektir ve bizim su an anlayamadığımızı bizden 1000-2000 yıl sonraki nesil anlıyor olabilir de.. Bunu biz bilemiyor ama görüyoruz , söylemiş zaten ; "gaibi sadece allah bilir" diye

• Daha mantıklı bir açıklama olamazdı Cems34 gereken açıklamayı yaptı sana bence

• Nursaçan. Bu kadar tatli olabilir ya bir insan

0|0
    0|0
  • O zamani tam olarak yansitan bir kitap kaynak yokturki. Sadece tahminler var.

Üzgünüm

0|0
    0|0
    • bir kaynak buldum ama yeterli değil sorularlaislamiyet

• Ben kimsenin inancini degistirmeye calismiyorum. Hic bir ateist bunu yapmaz

• güzel bir düşünce

Erkekler Ne Diyor 7

• Tanamen parasiz tapan ve kendi halinde dukkani olan , tasavvuf un turkiye ustadi mustafa özbağ var. Mevlevi ustadi.. kendi sitesinden sohbetlerini de dinleyebilirsin.. cubbeliye gelince , ozel hayati kendini baglar ama vaaazlarinda anlattiklari anlasilir ve dogrudur.. kimse mukemmel degildir.. adnan oktar aklini oynatmis bir adamdir , hatipoglu da nuhafazakar bir odundur , samimi gelmiyor.. ama mustafa özbağ da hic bir saibe yok.. arastirabilirsin.

0|0
    0|0
  • Onu istemiyon bunu istemiyon. kimin doğru kimin yanlış olduğunu biliyosan bize ne soruyon..
    zekai konrapa-siyer isimli kitabı temin et.. bağımsız biri.. madem hacı hocalara güvenmiyon al oku. sağlam kaynak.

0|0
    0|0
  • Hayat-üs sahâbe isimli Külliyatı al oku. Hayatın değişir.

0|0
    0|0
  • M. Asim koksal'in 8 ciltlik islam tarihi diye kitabi var.
    okumak istiyorsan sana verebilirim bir muddetlik

0|0
    0|0
  • tasavvufa yönel dostum

0|0
    0|0
  • Necmettin nursaçan hoca iyidir. Pamuk dede

0|0
    0|0
  • islamiyeti öğrenmen için kur'an-ı kerim gibi Allah kelamının ötesi yoktur.
    http://www.kurandakidin.com/

0|0
    0|0
Yükleniyor...