Roman yazmaya çalışıyorum, eleştiri ve tavsiyeleriniz neler :))?

Roman yazmaya çalışıyorum, eleştirilerinizi ve tavsiyelerinizi alabilirim.

Buyurun roman;
1. Bölüm; http://w.tt/1rmfVII
2. Bölüm; http://w.tt/1oV607m
3. Bölüm; http://w.tt/1wN7Zz2
4. Bölüm ; http://w.tt/1sDpHnX

Sizce nasıl? :)

Güncellemeler:
5. Bölüm; http://w.tt/1G2wSwZ
6. Bölüm; http://w.tt/13XlOTe
Arkadaşlar sadece 1. bölümü okuyup yorum yapmazsanız sevinirim. Gelişme var mı yok mu öğrenmek istiyorum. Diğer bölümleride okursaız sevinirim. :)

1|0
42|54

En İyi Kız Görüşü

• bazı yerlerde hata var. mesela liseye başladığımdan sonra. ya liseye başladığımdan beri ya da liseye başladıktan sonra olmalı. bunlar ufak hatalar gibi görünse de olmamalı. anlatımı kuvvetlendirmek için devrik cümleler kurabilirsin. art arda pantolonu giydim. dışarıya çıktım... gibi cümleler kullanma. kelimelerin kendi içinde ahenkli olmasına dikkat et. okurken okuyucuya o anı hissettirmelisin. betimleme yapmanı tavsiye ederim. bir olayın peşini hemen bırakıp diğer olaya geçme. o olayın üzerinde dur ve uzun uzun anlat. tasvir et.2. bölümde bir yer var "bugün hava bulutlu ve güneşliydi bu yüzden dünkü.."her şeyin nedenini açık açık açıklama. dolaylı yollarla okuyucunun anlamasını sağla. her yüklemi yordu yordu yordu diye bitirmemelisin. örneğin 4. bölümde "odamın perdeleri sımsıkı kapalıydı. perdelerin ardından bir kızıllık yansıyordu"çok güzel bir cümle olmuş. fakat "odamın perdeleri sımsıkı kapalı. perdelerin ardından bir kızıllık yansıyor adeta"gibi kullanırsan sanki daha iyi hissettirebilirsin o durumu. ayrıca bol bol sanat kullanmalısın:)
    bence yazdıkça geliştiriyorsun yazını. son bölümler ilk bölüme göre çok daha iyi. tabi ki ufak tefek hatalar eksiklikler olacak. bunlar seni yıldırmamalı. başarılar :)

0|0
    0|0
    • Öncelikle geeçekten eleştirdiğin için teşekkürler. Daha önce devrik cümle kuruyordum herkes dsrvikcümle kurma deyip duruyodu. Kafam karıştı ayrıca birde kısa cümleler diyolar şimdi daha öncede uzun diyolardı. Bu iki mevzuyu anlamadım bir türlü. :)

• sen herkesin dediğine bakma. her şey yerine göredir. baştan sonra devrik cümle kurarsan kulağı tırmalar. kurallı cümle kurarsan da yavan olur. çok önemli bir çizgi var. çok kısa cümleler kuruyorsun evet. sıralı, bağı cümleler kurmayı dene. sonuçta sen profesyonel değilsin. amatör olarak başlamışsın. elbette hataların olacak. önemli olan bunların farkına varıp, düzeltmen. yalnız roman okumuyorsan hiçbir zaman iyi bir yazar olamazsın. romanın çok çok iyi değil. bunu da çok fazla roman okuyarak yenebilirsin. zaten bir süre sonra o romanda kullanılan sanatlar, kelime oyunları, okuru olaya çekme... sana geçecek ve istemeden yazarken sende buna göre kullanmış olacaksın. daha çok hamsın. bol bol roman okumanı tavsiye ederim. tekrardan başarılar :) önemli olan başlanmak ve emek vermek...

En İyi Erkek Görüşü

• Biraz fazla betimlemelere yer veriyorsun anlatmak istediğinden uzaklaştırabiliyor. Romanda akıcılık önemli ancak konuyu hemen oldu bittiye getirip zamana yayma olayını kullanamamışsın. Bu da romanının bir edebi üründen çok birisiyle ayaküstü bir muhabbet eder gibi duruyor. Tabi doğallık ve kullandığın dil ve şekil sanat toplum içindir akımını andırıyor. Ama dediğim gibi bu tür yani toplum için olan sanatı savunmak daha zordur diyebilirim.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 41

• Sanirim atmistin ve bende biraz eksiklerin vsr demistim sende daha ilk ondan demistin

0|1
    0|0
  • Bende geçen sene baya yazdım ama devamını getirmedim. Umarım başarılı olursun. İstersen bir yayınevine gidip danış. Hatta yayınevinde bir iş bulup çalış. Ablam çalıştı daha ônce daha çok yazmayla içli dışlı olursun. Bircok sey ögrenebilirsin. Yorumuma gelince;Çok fazla acitasyon yapmamalısın. kesme şeker mesela.1 tane katabiliyorduk. bir de çayı o kadar ayrıntılı anlatma. demliğini falan. anlatıcaksan bile daha iyi bir şekilde anlatabilirdin. Mesela orda okuyucuya dokunabilirdin. ama orda anlamaya çalışmaya yormuşsun iyi kelimeler seçememişsin. Başarılar umarım istediğin zirveye ulaşabilirsin.(Kitapla ilgili Fikir danısmak istersen mesaj atabilirsin) vesselam.

0|0
    0|0
    • Yayınevi sıkıntı, üniversiteye hazırlanıyorum. Dünleme yapmayada pek vaktim olmuyor. Kara liste aydığım paragraflar var zaten. :) Diğer bölümleri okumadıysan bir eleştiri daha alabilirim. İlerleme var mı yok mu öğrenmek istiyorum. :)

• imla hataların var mesela ört pas değil ört bas olacak ona dikkat et onun dışında biraz söz sanatları kullanabilirsin. Kişileştirme, abartma, benzetme, mecazlı söyleyişler v. s :)

1|0
    0|0
  • Üşenmedim hepsini okudum :) Bölümler arasında bağlantı kopukluğu var, çoğu şey hep yarım bırakılmış gibi.. Birbirine bağlı cümleler bazen şimdiki zamanda bazen geçmiş zamanda kullanılmış ve imla hatalarının zaten farkındasındır, keza bunlar düzeltilemeyecek şeyler değil. İlk başlarda tasvirler daha iyiymiş ama gittikçe azalmış.. Karakter betimlemeleri biraz daha fazla olabilir.. Başladıktan sonra okutuyo kendini aslında ama akılda çok fazla şey bırakıyo, bu yüzden bir süre sonra sıkıcılaşabilir. Genelinde kısa kesmişsin. Bu 6 sayfa çok daha fazla olabilirdi aynı konu etrafında, misal ilk gün sabah uyanman ve kahvaltı yapmanla geçiyo sadece ve ertesi güne geçiyosun halbuki ilk başlarda iş aramaya devam edeceğini yazmışsın evden çıkman ve o konuda başarılı ya da başarısız olmanı da yazabilirdin. Gibi gibi.. Açıkçası tüm bunlara rağmen öyle bir yerde bırakmışsın ki, "ee devamı yok, ne olcak ki şimdi, poliste kapıda, burada da bırakılmaz ki" dedim kendi kendime :)

0|0
    0|1
    • Düzenleme yapmaya vakit kalmıyo. Geceninbir yarısı yazıyorum. Anca bu kadar oluyo. :) gerçekten eleştirdiğin için teşekkürler. Demek istediğini çok iyi anlıyorum. En yakın zamanda düzeltmelerinide yapıcam. :) Tekrar teşekkürler. :)

• Bence basarılısın. Devam etmelisin. Anlatım tarzın farklı bence bu güzel bir sey. Wattpadde cok hikaye okudum amatör oldikları cok belliydi ama hikayeni okurken böyle düsünmedim. Umarım devam edersin yaziyor olman güzel. :) wattpadden yazicam simdi sende benim hikayemle ilgili biseyler söylersin merak ettim :) olur mu?

0|1
    0|0
  • Oncelikle basarilar roman da biraz daha detayci anlatim ve akici bir dil olmali bende denemistim ama bir yerden sonra devamini getirememistim. Eger yapamazsan deneme yazilari yazabilirsin ilk deneyimin icin cok daha basarili olursun o sekilde bence romana gore

0|1
    0|0
    • Ufak tefek denemelerde yazıyorum. :) Romanı okuyup yorum yaparsan sevinirim. :))

• Giriş fena değildi. Sözcük hatası var. Ve detaylandırmalardan dolayı kopukluklar var.
    Yine de başarılı buldum. Kesinlikle devam etmelisin. Çünkü o küçük hatalar, roman sona erince düzenlenir.
    Sen yeterki akıcı bir şekilde bitirmeyi başar.
    Not;Düzenleteceğin kişi güvenilir biri olsun çalınabilir ve emeğine yazık olur.

0|0
    0|0
    • Malesef ki öyle yardımcı olacak kişi yok cevremde. Kendim düzeliyeceğim. Kopuklukların farkındayım ama ilk yaptığım hatalarada düşmemmeye özen gösteriyorum. Umarım bir çacık olur. :)

• Bakalım. :) Cevap için teşekkürler bu arada.

• Rica ederim. Başarılar.

• Olayları daha geniş yorumlayarak daha iyi sonuçlara ulaşabilirsin bir de gelmişti duruyordu bakıyordu şeklinde bitirme cümlelerini.

1|0
    0|0
  • Bende yazdım okumanı tavsiye ederim :D

http://www.wattpad.com/story/6160298-yabanci

0|1
    0|0
  • giderek iyiye gidiyor kitap yazmak sabır işidir zaman ister olay örgüsü biraz kopuk olmuş yani insan kendini o anın içinde hissedemiyor
    ilk bölümde ingilizce bir metni çeviri yapılmış gibi olmuş :) bölümler giderek diğerine göre iyi ama olay örgüsü biraz kopuk karışık birde tasvir de ver daha çok sokak lambası geçmiş :D

ama yinede zaman harcayıp böyle güzel işler yaptığın için tebrik ederim :)

0|0
    0|0
    • Bu aralar kitap okuyamıyorum kelime hazinesi sınırlandı. :)) Olay örgüsününden kastın bölüm veya paragraflar arası geçişmi yoksa baska bir şey mi?

• Çok hızlı noktalar koymuşsun, cümlelerin birbirine virgüllerle geçişi olmalı.
    Sadeysen tamamen sade git bir yandan iyi bir şey derken diğer yandan üniforma gözüme battı dememelisin, akıcı olmalısın

0|0
    0|0
    • Akıcılı konusunda haklı olabilirsin ama daha önce aldığım yorumlarda çok uzun cümleler var dediler kısaltım şimdide çok kısa. Ben anlamadım. :))

• 6. bölüme hızla göz gezdirdim 1. bölüm daha iyiydi. şunu yaptım bunu yaptımla geçmiş başları hep aşırı detaylı anlatmışsın.

0|0
    0|0
    • Keşke gözden geçirmeseydin ya. :) 6. bölümün aslında devamı vardı ama geç paylaştığımdan kısa kestim ve o bölümde 1 sene ikeri gideceğimden durağın oldu. :)

• bu bir girişim en iyi şekildede sonuçlarsın inşl eleştiricem ama bnde yüksek seviyede deyilim ama bnde yazıcam wattpadde mi yazılıyo sadece ?

0|0
    0|0
  • Sözcük hatası var çok. Bir de betimleme yapmalısın mesela atıyorum telefoncuya giderken karakter yolda neler görüyor. Konuştuğu insan neye benziyor, uzun mu, kısa mı, ne giymiş (telefonu verirken kırmızı boğazlı kazağının kollarını sıyırdı. Bileğinde bir yara izi vardı.) gibi şeylere daha çok yer verebilirsin. Okuyucu her zaman olayın içinde yar almak ister. Karakter ne görüyor, ne hissediyor, neye benziyor bilmek ister :)

0|0
    0|0
    • Çok yayrlı bir konuya değinmişsin. Teşekkürler. :)

• Arkadaşlar adam zaten karadeniz li hemen hemen karadeniz şivesi şeklinde ve en fazla o kadar dilini düzeltebilir. Kendi memleketinde şiveli konuşuyor ben severim karadeniz şivesini :)

• 1. Bölüm sadece öyle. :) Onu bilerek öyle yazdım gissedilsim diye.

• Vize haftasinda olmasam okur bir de yorum yapardim ki.. neyse. Kismet degilmis

0|0
    0|0
  • Oncelikle basarilar. Cok duru anlatimin var cumlelerin daha uzun olmali mesela biseyi anlatirken hemen kisaca gecme cok uzatma ama hemende gecme anlatimin daha guclu olmali.

0|0
    0|0
    • Ya trk yapamadığım o sanırım daha önce uzun diye eleştiri alırdım şimdi kısa diye. :) Hece ölcüsüyle yazcam ya. :)

• Ya şu an cok kisa cumleler daha cok detay anlatmalisin :))

• Düzeeme yapmadan atıyorum düzenleme yapınca bunu yaparım. Bilgi için sağ ol. :)

• alın bunu burdan sevabına :)

0|0
    0|0
  • Bence cümleler akıcı değil, cümlenin anlamına uygun kelimeler kullanmamışsın. Bence biraz daha fazla kitap okuyup kendini geliştirmelisin, çok daha iyi olacağına inanıyorum :)

0|0
    0|0
  • Kendini geliştirmek istersen wattpade uye ol , eminim seviceksin

0|1
    0|0
  • bence burada yayınlama bunu. sadece güvendiğin bir kaç kişiye özelden at derim.

0|0
    0|0
  • Guzel bence emek vermissin cunku. Ama biraz sembolik seyler ekle, insanlari dusundursun. Kelime oyunlari yap mesela atiyorum kirmizi bir bilezik. Bu biseyi temsil etsin hirsli iddiali ama sevgi dolu olmayi falan

1|0
    0|0
  • ekleyeceğim hikayelerime wattpad'ten :)

0|0
    0|0
    • :)) Eklemekle kalmasın oku ya. :)

• Üniversitey hazırlanıyorum gece yarısı yazmak bu kadar oluyor. :)) Diğer bölümleride bir gözden gecirirsen sevinirim. Ayrıca tam okursan tam olarak eleştirini alırım. :))

• haklısın kolay gelsin :) tamamen okuyup sana bildireceğim sonuçları :D

• Eh iste guzel:)

0|0
    0|0
  • edebi bir yanın oldugunu düşünmüyorum aslında...

0|0
    0|0
  • Aa onun yazarı sen miydiiin =D
    Hall süperrr devammm

0|1
    0|0
  • çok güzel tebrik ederim

0|0
    0|0
  • Sorulan 'Nasıl yazıyorum sizce?' soruları arasından en beğendiğim oldu. Gayet başarılı.

1|0
    0|0
  • ekledim okicam :)

0|0
    0|0
  • çok okuyan ve yazarken kendi kurgusunun içinde kaybolan herkes ve en önemlisi yazdıklarına güvenen herkes yazar olur bence

0|0
    0|0
  • Bence müge anlı izle :D

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    11

Erkekler Ne Diyor 53

• Hikaye sürükleyici olmuş. Yazım hataları mevcut, ama genel olarak güzel. Bazı mantık hataları var, baba yazdığı mektupta oğlu için durumu idare etmesi gerektiğini belirtmiş yani oğlu doğmuş yıl 1963, çocuk henüz reşit değil lise çağlarında, ama 1000 tl verip cep telefonu alıyor. Eğer bu çocuk 1963'ten önce doğduysa, o tarihte cep telefonu yoktu. Yok eğer çocuk günümüzde yaşıyorsa, bu seferde çocuğun yaşı lise veya üniversite öğrencisinin yaşından baya bir büyük olması lazım. Bu bölümleri düzeltmeni öneririm ! ! !

Başarılar Dilerim...

0|0
    0|0
  • Yorgunum birader yeaa, onca kısıyle uğraşmaktan boyle sorulara bıkkınlık esintisyle bakıyorum. Mahçubum:(

0|0
    0|0
  • Şahıs olarak kendini anlatmışsın ama heyecan yok ikinci kişi ya da kişiler yok yani anlıycağın heyecan vermiyo okuyucuya. Eğer ciddi iş yapacaksan okuyucuyu meraklandıracak bişey olması lazım

0|0
    0|0
    • Kendimi mi tövbe. :) Diğer bölümleri okursan yavaşca olaylar başlıyor. Diğer bölümlerde azda olsa merak uyandıracak şeyler var diye düşünüyorum ama onu okuyucuya hissettirebildim mi bilemiyorum. :)

• Anladım. Çok teşekkürler. :)

• Kardeşim bende şiir yazıyorum uzun yollardan beri Anlıyorum yazılardan iyi mi kötü mü diye.. Yazmak olay sıralarına göre Düzenle tek tek Yaptığın şeyleri yazmak olsaydı herkes yapardı bu işi , Roma'nı gazeteden Ayıran nokta ;psikoloji, ve Duyguların sanatsal yansıması. Daha iyi olabilir

0|0
    0|0
    • Ama bu yazmaman anlamına gelmez kardeşim , daha iyisini yapabileceğine eminim , kötü eleştiriler Yazımı geri değil daha ileri getirecek seviyede hırslandırmalı seni

• Şimdi ile yetinme pek beğenmedim

• Yorumun için teşekkürler. :)

• kolay gelsin kardeşim

0|0
    0|0
  • güzel ancak biraz daha hayal dunyani genis tutmani öneriyorum

0|0
    0|0
  • Vaaay böyle bir konu görmek çok hoş. Şu an ödevim olduğu için okuyamıyorum ama en yakın zamanda okuyup yorum yapacağım. :)

Şunu da unutmamalısın, yazında çok hatalar olabilir, ancak bu seni yıldırmamalı. Yazarlık sevdan varsa içinde, bunları aşabilirsin. Yapıcı yorumları kesinlikle dinle, yıkıcı yorumları kesinlikle dinleme.

Okuyunca kesinlikle yorum yapacağım. Bu yorum burada dursun. :)

0|0
    0|0
  • kardeş ben roman değilde uzun bir kompozisyon gördüm
    romanyazmasanati.blogcu.com/.../515714 kardeş şimdi bu linke bakta Allah için sen söyle senin yazın roman mı? kompozisyon mu?

0|0
    0|0
    • yanız şöyle devamındaki bölümleri okudum ilk bölüme göre daha iyi fakat dikkatimi çeken bir nokta oldu betimleme yapış şeklin çok yanlış kendini betimleme konusunda baya geliştirmelisin neyse kardeş başarılarını dilerim

• Sanırım anladım. :))

• dostum bir çocuğun günlüğü edasında olmuş kendine kariyer edincek isen baya bir çalışman lazım betimlemeleri daha sık kullan ve daha detaycı ol cümlelerini çok kısa tutuyorsun buda bir sıkıntı okuyanı sıkıcaktır. ama çokda kötü değil başarılar

0|0
    0|0
    • Daha önce cümleleri çok uzun tuttuğum için bir ton eleştiri aldım. Şu olayı bir türlü kavrayamadım. Bundan sonra hece ölcüsüyle yazcam valla. :))

• tamam dostum sen bir dediklerimi incele benn sana ornek betimlemeler bulup paylasirim vakit oldukca

• Tamam. Teşekkürler. :)

• merhaba kardeşim ben kitabında bahsettiğin Rıfkı'nın oda Arkadasıyım
    Rıfkı sniper:)) derim ben ona
    bu arada bende Enes
    bazı göze batan yazım yanlışlarını düzelteceğini varsayarsak kitabın akıcı ve sürükleyici olma yolunda ilerlediğini söyleyebilirim
    yolun açık olsun
    canı gönülden başarılar:)

0|0
    0|0
  • yazmaktan vazgeçme.

0|0
    0|0
  • biraz göz gezdirme fırsatım oldu hiç fena değil bence bunu denemen ve burada insanlarla paylaşman bile çok özel bir davranış. sağlam bir özgüveninin oldugunu bize gösteriyor.. ayrıca sana ihsan oktay anar tavsiye ederim güzel kardeşim eğer okumadıysan mutlaka oku!! unutma iyi bir yazar olmanın ön şartı önce iyi bir okuyucu olmaktan geçer.

0|0
    0|0
    • Okumayı seviyorum zaten ama bu ara vaktim olmuyo. Ygs lys... Teşekkürler buarada. :)

• Güzel güzel. Ne olursa olsun birşeyler yazmak her zaman iyidir. İyi kötü diye düşünme. Yazmaya devam.

0|0
    0|0
  • Ben de roman yazıyorum ve yazarlığa soyundum. Hataların var evet, benim de var. Bu, yazını geniş zamana ayırman ve tekrar tekrar okumanla düzelir diye düşünüyorum. Gereksiz dolaylama ve eksik tamlama -buna yakışıksız da diyebiliriz- bu sayede giderilebilir. Hep kendi hayatını anlatmamanı ve yardımcı kaliteli konulara yer vermeni tavsiye ederim. Başarılar dilerim.

0|0
    0|0
    • Yardımcı konulardan kastınne tam olarak?

• Başkalarının hayatını konu al zaman zaman. Hayal gücünle sürükleyici şeyler çıkarabilirsin. Zaman zaman da hiç gitmediğin ama görülmesi gereken yerlere git ve tanıtma yap. Bilgilendirme sayesinde okuyucalar oraları merak edecekler. Bir de diyalog öncesi ve sonrasına önem ver; özellikle diyalog sonrasına içten vurgu yap, içinde birikmiş şeylerden ve kendi hayat felsefenden yola çıkarak bu vurgulamaları tamamla.

• Çok yararlı bilgi verdin. Çok sağol. :))

• Çok sade bir söyleyişin olmuş buyrun roman diye insanın okuyası geliyor ve başarılar bu arada baya isteklisin bu işe

0|0
    0|0
  • Başkasının dilinden kendini ötekileştirerek yaz

0|0
    0|0
    • O tarz kitap pek sevmediğimden beceremem hiç. :) Ama bu bittikten sonra denerim tabi bundan bir cacık olursa. :)

• Benim dediğimi dene iyi gider

• Yazar romanın öznesi olmamalı

0|0
    0|0
  • Devam devam

0|0
    0|0
  • wattpad den indiririm şimdi. Belki şimdi değil ama okuduktan sonra bölüm sonuna görüşümü yazarım , iyi yazmalar sana :)

0|0
    0|0
  • acemice yazılmış olduğu cok belli

0|0
    0|0
  • devam etmelisin kardeşim

0|0
    0|0
  • birinci bölümde babana ne olduğunu başına neler geldıgını yazmamış dırek yokluğundan bahsetmışsın orada babanla ılgılı açıkla babana ne oldu

0|0
    0|0
    • roman ayrıntılarda gızlıdır, OKur bır şeyı okurken detaylarıyla ayrıntılarıyla okumak ister. ÖRNK alı okula gıttı geldı... Iyıde nıe gıttı ne ıçın gıttı ve neden geldı... bunu ayrıntılamalısın... dırek alı okula gıttı geldı dersen olmaz...

• Onu yazmamaın sebebi ilerde geriye gideceğim ondan. İlerki bölümlerde o güne döneceğim.

• Kırıcı olacak ama bunun romanla uzaktan yakından alakası yok. Cümleler özgün değil bir kere. Okuduğun kitaplardan parça parça cümle alıp koymuşsun gibi duruyor. Akıcı değil, konusu belli değil. Böyle bir şeyi asla okumazdım.

0|0
    0|0
    • Parça parça koymuşsuna bir şey diyemem senin görüşün l. Akıcılıkta aynı şekilde fakat konusunuda yazmıştım paylaşmayı unutmuşum.

• Okadarda değil yani. :) Bölüm sayısal olunca edebiyata bu kadar kafa basıyor. Şaka biyana vaktim olmuyo eskisi kadar.

• Sayısal okuyorsan ilgini başka alanlara kaydır. Sana faydası olacak alanlara.

• sana bir tüyo vereyim. bak herkes yapmaz bu iyiliği sana.. yazarken Empyrium dinle

0|0
    0|0
  • Cümlelerin kısa.

0|0
    0|0
    • Genelde uzun diye eleştiri alıyodum. Bundan sonra hece ölcüsüyle yazacağım. :)

• Benim hayatimi yaz odul alirsin:)

0|0
    0|0
  • Romandan soğudum

0|0
    0|0
  • İlk tecrübe ilk eleştiriler seni kamçılar daha iyisini yazmak adına.. Devam et genç adam..

0|0
    0|0
  • Okumaya üşendim yoksa tamamını okurdum. Birşey sormak istiyorum. Romana ya da hikayeye başlarken o süslü cümleleri nasıl kuruyorsunuz. Ben olsam güneşli bir sabahtı diye başlardım herhalde

0|0
    0|0
    • Onu bende bilmiyorum. Günlük hayatta çok normalim mesela. :) Banada bu her zaman garip gelmiştir. :)

• Erkekler Devam
    23
Yükleniyor...